Czwartek, 9 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Wołyń ’43”. Grzegorz Motyka w Poleskim Ośrodku Sztuki [książka]
Gościem kolejnego spotkania z cyklu “Czytam więc jestem” w Poleskim Ośrodku Sztuki będzie Grzegorz Motyka, autor książki “Wołyń ’43”.
Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce poznają najnowsze badania i ustalenia historyków. Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 marca o godzinie 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a.

15-lecie Stowarzyszenia Miłośników Haftu “Kanwa” [wernisaż]
Ponad 500 prac wykonanych w technice haftu krzyżykowego, płaskiego czy Richelieu można oglądać na wystawie “Łódzkie klimaty w hafcie” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Wystawa to podsumowanie kilkunastu lat działalności Stowarzyszenia Miłośników Haftu “Kanwa”, które w swoich zbiorach posiada prace przedstawiające sceny rodzajowe, motywy roślinne i zwierzęce, a także witraże i detale architektoniczne dawnej Łodzi. Wzory haftów przedstawiających detale architektoniczne zostały opracowane na podstawie materiałów ikonograficznych i publikacji. Oprócz haftu na kanwie na ekspozycji zobaczyć będzie można przedmioty codziennego użytku, wykorzystujące techniki hafciarskie.
Stowarzyszenie Miłośników Haftu Kanwa”, od początku istnienia ma swoją siedzibę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Powstało z inicjatywy kilkunastu osób zajmujących się haftem krzyżykowym, które początkowo spotykały się jedynie towarzysko po to by wymienić się wzorami, omówić techniki i materiały wykorzystywane do haftu. Po sukcesie pierwszej profesjonalnej wystawy, która miała miejsce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w 2000 roku podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia. Sama ekspozycja cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że ówczesna dyrekcja muzeum obiecała zorganizowanie kolejnej.
Wystawę “Łódzkie klimaty w hafcie” można oglądać do 17 kwietnia.

“Myśleć wystarczy”. Konkurs im. Wojciecha Słodkowskiego [nabór]
Do 10 marca można nadsyłać zgłoszenia na Konkurs im. Wojciecha Słodkowskiego na najlepszą realizację dziennikarską. To pierwsza edycja konkursu, który upamiętnić ma wybitnego dziennikarza, społecznika i nauczyciela.
Z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszli między innymi byli studenci red. Wojciecha Słodkowskiego. W ten sposób chcieli uczcić pamięć swojego mentora. – Pierwszym etapem była tablica, która wisi w uczelni. Drugim jest ten konkurs. Chcemy przypominać o postaci red. Słodkowskiego. Chcemy, żeby ten jego niespokojny duch żył nie tylko między nami, ale także wśród tych młodych ludzi, którzy nie mieli okazji go poznać. My byliśmy wielkimi szczęściarzami, że mogliśmy się od niego uczyć. On zarażał nas prawdziwą pasją do dziennikarstwa. Nie był tylko pedagogiem, był naszym przyjacielem i mistrzem – mówi Bartłomiej Pawlak, dziś dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej.
Konkurs skierowany jest do uczniów łódzkich szkół ponadgimnazjalnych, odbędzie się w trzech kategoriach. – Chcemy nagradzać różne formy dziennikarskie. Zarówno teksty, materiały dźwiękowe, audiowizualne i całe projekty takie, jak gazetki szkole, czy projekty telewizyjne – mówi prorektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej dr Leszek Kuras.
Do wygrania są między innymi staże i praktyki w łódzkich redakcjach. – Nazwisko Wojciecha Słodkowskiego jest magiczne. Wszyscy redaktorzy naczelni łódzki mediów, jak tylko dowiedzieli się, kto jest patronem konkursu, od razu zgodzili się, by być jego partnerem. W ramach nagród przewidujemy między innymi publikacje materiałów. To będą prawdziwe debiuty prasowe, radiowe i telewizyjne – mówi Jacek Grudzień z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną na adres [email protected]. Termin oddania prac mija 31 marca.
Patronat medialny nad konkursem objęło miedzy innymi Radio Łódź.

“Uniwersytet Różnorodny” w Manufakturze [wystawa]
Na terenie łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę “Uniwersytet Różnorodny”. Ekspozycja prezentuje blisko 40 portretów polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor Antoni Różalski mówi, że wystawa nawiązuje do wielokulturowości miasta i podkreśla międzynarodowy charakter uczelni. – Mamy blisko 2,5 tys. studentów z 95 krajów – dodaje. – Chcemy pokazać uniwersytet, jako uczelnię otwartą, która wita zawsze z otwartymi rękami pracowników z zagranicy oraz studentów.
Zagraniczni studenci na wystawowych planszach polecają również atrakcje ze swoich krajów. Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego Liliana Lato dodaje, że na Uniwersytecie Łódzkim uczą się studenci z najbardziej egzotycznych zakątków świata. – Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi – wymienia. – Nie brakuje też gości z tak egzotycznych dla nas krajów jak Nikaragua, Zimbabwe, Indonezja, Nigeria czy Tajwan.
Wystawę “Uniwersytet Różnorodny” w łódzkiej Manufakturze można oglądać do połowy marca.
