Piątek, 3 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Koncertowa zapowiedź tegorocznej YAPY [muzyka]
Na tydzień przed rozpoczęciem 42. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA – atmosferę festiwalu będzie można poczuć podczas koncertu dotychczasowych laureatów imprezy.
W klubie Przechowalnia zaprezentują się Łukasz Jędrys – zdobywca III miejsca w konkursie 41. YAPY i Drużyna Wawrzyna laureat YAPY2014. Wystąpią także Sprzedawcy Dymu.
Łukasz Jędrys zaskoczy nas nie tylko poetyckimi aranżacjami, ale także przeplatającymi się brzmieniami folku, bluesa a nawet szant. Drużyna Wawrzyna to projekt muzyczny lidera Andrzeja Wawrzyniaka, który wraz ze swoimi synami tworzy rodzinną ekipę muzyczną. W repertuarze zespołu przeplatają się liryczne oraz poetyckie piosenki z kabaretowymi inspiracjami. Z kolei Sprzedawcy Dymu – znani dawniej z Formacji Opowieści Kameralnych – to męski skład pochodzący z Kielc.
PrzedYapowy koncert odbędzie się w piątek, 3 marca o godzinie 20.
42. edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA rozpocznie się 10 marca i potrwa trzy dni.
Prezentacje, pokazy i “Wielkie Lekcje…” XX Łódzkie Targi Edukacyjne [targi]
Targi to jedno z największych w Polsce wydarzeń wystawienniczych, prezentujących szeroką ofertę szkół publicznych i prywatnych, uczelni wyższych z całego kraju oraz placówek zajęć pozaszkolnych. Każdego roku targi odwiedza kilkanaście tysięcy młodych ludzi.
Uczestnictwo w Targach potwierdziło ponad 120 szkół, instytucji i firm, które zaprezentują swoje usługi iprodukty młodzieży oraz dyrektorom i nauczycielom ze szkół województwa łódzkiego. Propozycje dla maturzystów przedstawi ponad 20 szkół wyższych. Uczniowie stojący przed wyborem kierunku studiów będą mieli także okazję porozmawiać z przedstawicielami uczelni spoza Łodzi, m.in. Politechniki Gdańskiej, Wrocławskiej, Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej zWarszawy, czy Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach, Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Warszawie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Podczas Targów nie zabraknie propozycji zajęć dodatkowych i rozwijających pasje. Wśród wystawców pojawią się m.in. szkoły języków obcych, szkoły tańca, biura podróży. Na scenie odbędą się pokazy, prezentacje iwystępy, m.in. grup tanecznych, pokazy fryzjerstwa, czy sztuk walki.
Ważnym wydarzeniem podczas jubileuszowych targówjest cykl spotkań pod nazwą Wielka Lekcja, których ideą jest zaszczepienie u młodzieży zainteresowania nauką. W tym roku organizowane są lekcje Matematyki, Geografii, Chemii, Ekologii i WF.
Wielka Lekcja Matematyki przygotowana jest z myślą o tegorocznych maturzystach, a poprowadzi ją Dariusz Kulma Nauczyciel Roku 2008.Uczestnicy Wielkiej Lekcji Geografii mają szansę zwiedzać świat i poznawać ciekawe miejsca razem ze znanym himalaistą Piotrem Pustelnikiem. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania-Łódź oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi poprowadzą Wielką Lekcję Ekologii, w trakcie której opowiedzą o zagrożeniach dla środowiska, jakie niesie brak segregacji śmieci.Wyjątkowo ciekawie zapowiada się Wielka Lekcja Chemii, którą poprowadzą studenci z Koła Naukowego POLIMER Politechniki Łódzkiej. W trakcie lekcji młodzież dowie się, że chemia może być zarówno efektywna i efektowna.
WWielkiej Lekcji WF udział weźmie ponad 300 uczniów. Zajęcia ruchowe poprowadzą m.in.: Elżbieta Nowak koszykówka, Marek Plawgo lekkoatletyka, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk pływanie, Jacek Włuka gimnastyka sportowa, Jarosław Ciemieniewski judo. W ramach lekcji odbędą się warsztatyna temat motywacji w sporcie, przygotowane przez psycholog Annę Piaseczną.
Nowością XX edycji Targów jest Strefa Kariery. Jej ideą jest umożliwienie prowadzenia współpracy na linii: osoby poszukujące praktyk, staży i pracy pracodawcy. Wizyta na targach to szansa bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami, którzy zaprezentują możliwości rozwoju, jakie czekają na uczniów podczas nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach, ściśle współpracujących z największymi firmami z regionu.
Wramach imprez towarzyszących, organizowany jest bieg eduRun. Bieg odbędzie się 3 marca na terenie parkingu MOSIR oraz Parku im. Ks. M. Klepacza na dystansie 1 mili. Bieg eduRun jest częścią szerszej akcji Mój przyjaciel WF, która ma na celu przeciwdziałanie niepokojącemu trendowi masowych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Każdy uczestnik biegu otrzyma koszulkę zawodnika oraz numer startowy z chipem do pomiaru czasu. Na zwycięzców czekają pamiątkowe medale, ciekawe nagrody niespodzianki, a zawodnicy, którzy przebiegną dystans najszybciej otrzymają puchar Prezydent Miasta Łodzi. Uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego, którzy jeszcze mają ochotę sprawdzić swoją kondycję, mogą zgłaszać siędo biura organizacyjnego tragów w dniach 2-3.03.2017 w godzinach otwarcia ŁTE.
Targi odbywają się w dniach 2-3 marca w Hali Expo przy al. Politechniki 4.Można je odwiedzać w czwartek od godz.10:00 do 18:00 i w piątek od godz. 9:00 do 17:00
Festiwal Off-Północna w Teatrze Muzycznym [spektakl]
Pięć spektakli, inscenizowany koncert, wykłady i warsztaty – to program pierwszej edycji Festiwalu Off-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
3 MARCA GODZ. 18.30
Gołoledź musical-makabreska Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w wykonaniu zespołu Teatru na Plaży w Sopocie, przygotowany we współpracy z Fundacją Wasowskich przez Piotra Kosewskiego niezłomnego popularyzatora dzieł scenicznych autorów Kabaretu Starszych Panów.
“Uniwersytet Różnorodny” w Manufakturze [wystawa]
Na terenie łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę “Uniwersytet Różnorodny”. Ekspozycja prezentuje blisko 40 portretów polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor Antoni Różalski mówi, że wystawa nawiązuje do wielokulturowości miasta i podkreśla międzynarodowy charakter uczelni. – Mamy blisko 2,5 tys. studentów z 95 krajów – dodaje. – Chcemy pokazać uniwersytet, jako uczelnię otwartą, która wita zawsze z otwartymi rękami pracowników z zagranicy oraz studentów.
Zagraniczni studenci na wystawowych planszach polecają również atrakcje ze swoich krajów. Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego Liliana Lato dodaje, że na Uniwersytecie Łódzkim uczą się studenci z najbardziej egzotycznych zakątków świata. – Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi – wymienia. – Nie brakuje też gości z tak egzotycznych dla nas krajów jak Nikaragua, Zimbabwe, Indonezja, Nigeria czy Tajwan.
Wystawę “Uniwersytet Różnorodny” w łódzkiej Manufakturze można oglądać do połowy marca.