Żołnierze Wyklęci i idea Polski Niepodległej [ZDJĘCIA]
Dzień Żołnierzy Wyklętych obfitował w Łodzi w wystawy, warsztaty historyczne, konferencje naukowe i uroczystości w miejscach pamięci. Główne obchody zorganizowała Solidarność Ziemi Łódzkiej przed pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta.
Przypomniano wierność Żołnierzy Wyklętych i ich niezłomną walkę z komunizmem. Młodzież z XII LO recytowała poezję patriotyczną, a na koniec uroczystości wspólnie odśpiewano Rotę.
Miasto Łódź na uroczystościach reprezentował wiceprezydent Ireneusz Jabłoński i wiceprzewodniczący RM Paweł Bliźniuk.
CZYTAJ: Stanisław Sojczyński “Warszyc”i Konspiracyjne Wojsko Polskie”. Plenerowa wystawa na Piotrkowskiej
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana warty. Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu podkreślił, że Wyklęci rozumieli doskonale, że niepodległość jest najważniejsza dla każdego narodu i dlatego nie mogli się pogodzić z utratą jej przez Polskę.
Z kolei minister Antoni Macierewicz powiedział, że kultywowanie pamięci o Niezłomnych służy kształtowaniu patriotyzmu oraz budowaniu gotowości do obrony ojczyzny. Szef MON mówił, że Wyklęci walczyli o wolną Polskę “do ostatniego tchu”, a taka postawa może być dziś wzorem dla Polaków.
“Wiara, niepodległość, honor i ojczyzna, to kodeks Żołnierzy Wyklętych” – mówił Jan Józef Kasprzyk z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak podkreślił, dzięki wysiłkowi Wyklętych Polska nie stała się 17. republiką sowiecką, bo “Sowieci widzieli, że tu jest opór”.
Profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział natomiast, że mimo wielu lat niszczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych ich dziedzictwo przetrwało wśród Polaków. Wiceprezes IPN i szef zespołu poszukującego szczątków Wyklętych podkreślił, że każdy z nas ma w sobie ich, jak to ujął “kod DNA” – niezniszczalny gen, który miał zginąć na zawsze razem z Niezłomnymi w bezimiennych dołach śmierci. Ale przetrwał. Dziś państwo polskie upomina się o swoich bohaterów” – zaznaczył wiceprezes IPN. (IAR)
Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę 1 marca 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu “Wolność i Niezawisłość”.