Wtorek, 28 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Krwawa Luna”. Konfrontacje Historyczne w Muzeum Tradycji Niepodległościowych [DEBATA NA PODSTAWIE KSIĄŻKI]
Julia Brystygierowa to niesławna szefowa V departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Urosła wokół niej mroczna legenda. – Autorka książki stawiahipotezę, że cała legenda Krwawej Luny, któramiała osobiście przesłuchiwać i torturować więźniów, odznaczając się wyjątkowym sadyzmem, także natury seksualnej, została stworzona przez jej kolegów z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tworzenia krwawych historii miała byćzazdrośćo wpływy Julii Brystygierowej – tłumaczy historyk, dr Mikołaj Mirowski.
Spotkanie z autorką Patrycją Bukalską we wtorek, 28 lutego,o godzinie 18.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej 13.

Sen nocy (nie)letniej na Festiwalu Off-Północna w Teatrze Muzycznym [SPEKTAKL]
Pierwsza edycja festiwalu OFF Północna potrwa do 4 marca. W programie znalazły się cztery gościnne przedstawienia z Gdyni i Sopotu i dwie propozycje Teatru Muzycznego, w tym premierowy koncert piosenek Osieckiej, Kofty i Młynarskiego.
Poza spektaklami OFF Północna zaprasza także na warsztaty i wykłady, które przybliżyć maja zagadnienia teatru muzycznego. Po każdym spektaklu organizowane są spotkania realizatorów z widzami.
“Sen nocy (nie)letniej to spektakl komediowo-muzyczny na motywach “Snu nocy letniej” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka. Teatr Muzyczny, godz. 18.30

Podjeżdża koreański “Zombie express”. Przegląd Fest Makabra [FILM]
Fest Makabra to nowy, ogólnopolski przegląd filmowy, prezentujący zagraniczne filmy z pogranicza horroru, thrillera, mrocznego fantasy i czarnej komedii. Większość filmów z programu zostanie wyświetlona w Polsce premierowo i będzie to jedyna okazja do obejrzenia ich na wielkim ekranie, w Łodzi jedynie za sprawą Kina Charlie.
Południowokoreański film “Zombie express” startuje o godz. 21.00

Wposzukiwaniu ziemi obiecanej [WYSTAWA]
Około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. To pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa prac jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce – malarza Samuela Hirszenberga – oraz jego braci: Leona (również malarza) i Henryka (architekta).
Niektóre z dziełzostały udostępnione szerokiej publiczności w Łodzi po raz pierwszy po wojnie. Tomilowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych twórców żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym, w podnoszeniu świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.
