Mocne strony Polskich gmin
W 2017 roku Fundacja Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej już po raz czwarty realizuje program Przyjazna Polska. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca, a regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.przyjaznapolska.pl.
Celem programu Przyjazna Polska jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości. Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin, niezależnie od ich wielkości, położenia lub liczby mieszkańców. Gminy ubiegające się o tytuł Przyjazna Polska powinny wyróżniać się w kilku zasadniczych obszarach. Przede wszystkim muszą zapewniać przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W rozwoju społeczno-ekonomicznym i dbaniu o środowisko naturalne powinny kierować się zasadami społecznej odpowiedzialności oraz dążyć do zrównoważonego rozwoju. Powinny stwarzać korzystne warunki do rozwoju aktywności obywatelskiej i biznesu oraz działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy. Samorządy muszą również dbać o rozwój dzieci i młodzieży poprzez działania podejmowane w zakresie edukacji, sportu, kultury i rekreacji. Kolejną cechą jest stwarzanie korzystnych i godnych warunków życia dla seniorów i osób niepełnosprawnych.
Certyfikat Przyjazna Polska samorządy mogą zdobywać w dziewięciu kategoriach tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.
Więcej informacji na www.przyjaznapolska.pl