Sobota, 18 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Sosnowa dla Jagódki. Muzyka, która zabrzmi na pomoc [koncert]
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Sosnowej w Łodzi przygotowują charytatywny koncert dla trzyletniej Jagódki. Mała piotrkowianka urodziła się z wodogłowiem. Szansą na rozwój są dla niej turnusy rehabilitacyjne, na które pieniądze chcą zebrać uczniowie.
Repertuar koncertu młodzież przygotowuje samodzielnie, po zajęciach szkolnych, mówią organizatorzy koncertu, Ada Wolińska i Michał Marchlewski. – Na koncercie będzie przede wszystkim repertuar rozrywkowy. Będzie śpiew i muzyka różnych stylów. Rytmiczki przygotowały specjalny układ taneczny. Wiele osób się zaangażowało, więc będzie się dużo działo.
Koncert odbędzie się w sobotę, 18 lutego, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej przy ul. Sosnowej. Będzie na nim obecna również mała Jagódka.
Niepokój Mrożka. Ryszard Brylski wyreżyserował “Policję” w Nowym [premiera]
Debiutancka sztuka Sławomira Mrożka w reżyserskiej interpretacji Ryszarda Brylskiego zagościła na deskach Teatru Nowego w Łodzi.
Za adaptację tekstu Mrożka odpowiada Martyna Quant, która zapewnia, że dokonała jedynie kosmetycznych zmian. – Nie manipulowałam Mrożkiem, nie śmiałabym i nie było takiej potrzeby. Moja praca polegała na tym, żeby zdjąć z tekstu kostium, który dziś mógłby być nieczytelny. Chciałam żeby ten tekst trafił do młodego widza, bo pisany był też przez młodą osobę – dodaje Quant.
“Policja” demaskuje mechanizmy rządzące państwem totalitarnym. Osią fabuły jestchęć podpisania aktu lojalności wobec władzy przez ostatniego więźnia politycznego. – Na pewno nie chcemy zbudować rzeczywistości kabaretowej. To byłoby wbrew Mrożkowi i jego intencjom. On sięga głębiej. Jego teksty są podszyte lękiem, niepokojem egzystencjalnym. Nie zapominamy jednak o absurdzie – mówi reżyser Ryszard Brylski.
Na scenie zaprezentują sięMirosława Olbińska, Wojciech Bartoszek, Wojciech Droszczyński, Artur Gotz, Krzysztof Pyziak i Sławomir Sulej. Za scenografię odpowiada Wojciech Żogała, który ostatnio pracował przy filmowej “Sztuce kochania”.
Premierowo “Policję” na Małej Scenie Teatru Nowego zobaczymy 18 i 19 lutego. Początek spektaklu o godzinie 19:15.
Finałowe czytania w Teatrze im. Stefana Jaracza [teatr]
“Przygoda z Vaterlandem” Leona Kruczkowskiego i “Typ A” Marii Mrozowicz-Szczepkowskiej to dwa ostatnie teksty prezentowane w ramach cyklu “Czytanie performatywne” w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Autorką cyklu jestprof. Krystyna Duniec – znawczyni dramaturgii dwudziestolecia międzywojennego i propagatorka kobiecego pisarstwa. W ostatnich czytaniach udział wezmą: Monika Badowska, Urszula Gryczewska, Izabela Noszczyk, Anna Sarna i Ewa Wichrowska.
Leon Kruczkowski w “Przygodzie z Vaterlandem” (1935), komedii kryminalnej, opartej na autentycznej historii małego aferzysty, który przywłaszczając życiorys żołnierza-bohatera zrobił zawrotną karierę w przedhitlerowskich Niemczech, obnażył strategie totalitaryzmu: skoro naród uwierzył w bohatera, to ten choć oszust, może zostać wykorzystany jako skuteczna tuba propagandowa. Sztuka nie doczekała się poza jedną premierą przedwojenną w Teatrze Comedia i inscenizacją Kazimierza Dejmka w 1963 roku w Teatrze Narodowym żadnych znaczących wystawień.
Natomiast “Typ A”Marii Morozowicz-Szczepkowskiej nigdy nie został opublikowany, czytanie w Teatrze im. Jaracza jest pierwszym jej upublicznieniem od czasu premiery w Ateneum w 1934 roku. Typ A, gdzie bezrobotny inteligent, zamiatający ulice dostaje się w ręce spółki trzech kobiet: uczonej, badającej możliwości rozwoju ludzkości bez udziału mężczyzn, malarki eksperymentującej z nim erotycznie oraz zakochanej prostytutki rewidował porządek patriarchalny i obyczajowy konserwatyzm, narażając autorkę na zarzut nieznośnego dydaktyzmu feministycznego i naiwnych pretensji do przerabiania świata.
Teatr im. Stefana Jaracza na czytanie zaprasza w sobotę, 17 lutego i w niedzielę, 19 lutego. Początek o godz. 18.
“Uniwersytet Różnorodny” w Manufakturze [wystawa]
Na terenie łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę “Uniwersytet Różnorodny”. Ekspozycja prezentuje blisko 40 portretów polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor Antoni Różalski mówi, że wystawa nawiązuje do wielokulturowości miasta i podkreśla międzynarodowy charakter uczelni. – Mamy blisko 2,5 tys. studentów z 95 krajów – dodaje. – Chcemy pokazać uniwersytet, jako uczelnię otwartą, która wita zawsze z otwartymi rękami pracowników z zagranicy oraz studentów.
Zagraniczni studenci na wystawowych planszach polecają również atrakcje ze swoich krajów. Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego Liliana Lato dodaje, że na Uniwersytecie Łódzkim uczą się studenci z najbardziej egzotycznych zakątków świata. -Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi – wymienia. – Nie brakuje też gości z tak egzotycznych dla nas krajów jak Nikaragua, Zimbabwe, Indonezja, Nigeria czy Tajwan.
Wystawę “Uniwersytet Różnorodny” w łódzkiej Manufakturze można oglądać do połowy marca.
“Myśleć wystarczy”. Konkurs im. Wojciecha Słodkowskiego [nabór]
Do 10 marca można nadsyłać zgłoszenia na Konkurs im. Wojciecha Słodkowskiego na najlepszą realizację dziennikarską. To pierwsza edycja konkursu, który upamiętnić ma wybitnego dziennikarza, społecznika i nauczyciela.
Z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszli międzyinnymi byli studenci red. Wojciecha Słodkowskiego. W ten sposób chcieli uczcić pamięć swojego mentora. – Pierwszym etapem była tablica, która wisi w uczelni. Drugim jest ten konkurs. Chcemy przypominać o postaci red. Słodkowskiego. Chcemy, żeby ten jego niespokojny duch żył nie tylko między nami, ale także wśród tych młodych ludzi, którzy nie mieli okazji go poznać. My byliśmy wielkimi szczęściarzami, że mogliśmy się od niego uczyć. On zarażał nas prawdziwą pasją do dziennikarstwa. Nie był tylko pedagogiem, był naszym przyjacielem i mistrzem – mówi Bartłomiej Pawlak, dziś dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej.
Konkurs skierowany jest do uczniów łódzkich szkół ponadgimnazjalnych, odbędzie się w trzech kategoriach. – Chcemy nagradzać różne formy dziennikarskie. Zarówno teksty, materiały dźwiękowe, audiowizualne i całe projekty takie, jak gazetki szkole, czy projekty telewizyjne – mówi prorektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej dr Leszek Kuras.
Do wygrania są między innymi staże i praktyki w łódzkich redakcjach. – Nazwisko Wojciecha Słodkowskiego jest magiczne. Wszyscy redaktorzy naczelni łódzki mediów, jak tylko dowiedzieli się, kto jest patronem konkursu, od razu zgodzili się, by być jego partnerem. W ramach nagród przewidujemy między innymi publikacje materiałów. To będą prawdziwe debiuty prasowe, radiowe i telewizyjne – mówi Jacek Grudzień z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną na adres [email protected]. Termin oddania prac mija 31 marca.
Patronat medialny nad konkursem objęło miedzy innymi Radio Łódź.