Czwartek, 16 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kolejne spotkanie z cyklu “Odkrywamy Oświatówkę. Jak to w PRL-u bywało” [film]
Mikroskopijne organizmy i tajemnice kosmosu – to jedne z tematów kolejnych produkcji Wytwórnii Filmów Oświatowych, które zobaczymy w Kinematografie.
Cykl projekcji filmów WFO związany jest z powstającą obecnie monografią poświęconą dziejom Wytwórni. Jej autorami są iMchał Dondzik, Krzysztof Jajko oraz Emil Sowiński,
Podczas kolejnych projekcji zobaczymy zestaw filmów, które kilkadziesiąt lat temu upowszechniały wśród widzów wiedzę z zakresu nauk ścisłych. W repertuarze: W drodze na księżyc reż. Janusz Star, 1962 r.; Taki jest świat Gabrielo reż. Janusz Star, 1962 r.; Przemiany w stali
reż. Józef Arkusz, 1964 r.; I kurczęta muszą się uczyć reż. Bolesław Bączyński, 1961 r.; Najmniejsi drapieżcy reż. Bolesław Bączyński, 1964 r.; Magia zimna reż. Jerzy Popiel-Popiołek, 1967 r.; Szyfr życia reż. Aleksandra Jaskólska, 1969 r.
Czwartek, 16 lutego, godz. 18, Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1, wstęp wolny.
Forum Pianistyczne w łódzkiej Akademii Muzycznej [muzyka]
W Akademii Muzycznej w Łodzi zagoszczą młodzi pedagodzy fortepianu z polskich uczelni muzycznych.
W trakcie trwającego dwa dni wydarzenia, poprowadzą poranne lekcje mistrzowskie ze studentami Akademii i popołudniowe otwarte wykłady, które dotyczyć będą pedagogiki pianistycznej. W programie forum znajdzie się też coś dla słuchaczy-miłośników muzyki fortepianowej dwa koncerty wypełnione klasyką światowej pianistyki. W programie pojawią się bowiem kompozycje Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Aleksandra Skriabina, a także Aleksandra Tansmana i Edvarda Griega.
Lekcje, wykłady i wieczorne koncerty odbędą się w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi, przy al. 1 Maja 4, w dniach 16 i 17 lutego, o godzinie 18.30. Wstęp wolny.
Program koncertów:
KONCERT I | 16 lutego, czwartek | godz. 18.30
Piotr Banasik (AM Katowice)
Joseph Haydn Sonata c-moll Hob. XVI nr 32
Felix Mendelssohn-Bartholdy Variations serieuses d-moll op. 54
Karol Garwoliński (AM Gdańsk)
Fryderyk Chopin Polonez cis-moll op. 26 nr 1
Fryderyk Chopin Polonez fis-moll op. 44
Gracjan Szymczak (AM Wrocław)
Aleksander Tansman Sonata rustica
Gajusz Kęska (AM Kraków)
Alberto Ginastera I Sonata na fortepian op. 22
Anioły i inne zjawy. Wystawa Grzegorza Kwiecińskiego w Galerii A [wernisaż]
Ekspozycja “Anioły i inne zjawy” jest krótką retrospektywą i wyborem niektórych działań artysty z przestrzeni ostatnich lat.
Składają się na nią prace z cyklu “Piekło/Niebo” i plakaty, które towarzyszyły wybranym akcjom artystycznym Kwiecińskiego w ciągu 40 lat jego twórczej działalności a także cykl Aniołów i wczesne prace olejne. Znajdą się na niej zarówno obiekty używane w spektaklach, jak też integralne, autonomiczne dzieła sztuki.
Grzegorz Kwieciński – artysta-plastyk, performer, scenograf, reżyser teatru lalek, wykładowca Akademii Teatralnej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie w 1977 r.
Jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (kierunek wychowanie plastyczne, specjalizacja grafika (dyplom z wyróżnieniem w pracowni Danuty Kołwzan-Nowickiej) oraz reżyserii lalkowej PWST w Białymstoku. Od 1978 roku prowadzi własny Teatr Ognia i Papieru. Kierował też instytucjonalnymi teatrami lalek w Opolu i w Łodzi, szefował kilku teatralnym festiwalom, wciąż reżyseruje w teatrach lalkowych i dramatycznych wielu miast polskich (ma w dorobku ponad
80 realizacji teatralnych). Przyjęty do ZPAP w 1982 r. Z Łodzią związany jest od roku 1990.
Wystawę “Anioły i inne zjawy” można oglądać do 15 marca w Galerii A Teatru Arlekin przy ul. Wólczańskiej 5.
“Milczenie” Scorsese przedpremierowo [film]
Na przedpremierowe pokazy najnowszego filmu Martina Scorsese “Milczenie” zaprasza Kino Charlie.
Film ten przygotowywany był przez blisko trzy dekady i jest ekranizacją powieści o tym samym tytule autorstwa Shsaku End , inspirowanej autentycznymi wydarzeniami zderzenia dwóch cywilizacji i religii. Scorsese osadził akcję swojej najnowszej produkcji w pierwszej połowie XVII wieku.
Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela, słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą na najcięższą próbę.
Przedpremierowy pokaz odbędzie się w czwartek, 16 lutego o godz. 20:45. Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205.