Superorganizm. Supernazwiska w Muzeum Sztuki w Łodzi
Na wystawie można zobaczyć prace takich twórców, jak Piet Mondrian, Edvard Munch, Max Ernst, Wasily Kandyński, Le Corbusier, Robert Delaunay, Paul Klee, Kazimierz Malewicz, Lubow Popowa, Man Ray, Aleksander Rodczenko czy Władysław Strzemiński.
Nieczęsto mamy w Polsce możliwość oglądania prac tylu znanychartystów w jednym miejscu. Wystawa“Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” w Muzeum Sztuki w Łodzi jest przeglądem tego, jak sztuka awangardowa rejestrowała zmiany w relacji człowieka do środowiska inspirowane rozwojem nauk przyrodniczych i technologii, ale też tekstami filozoficznymi i samą sztuką. Na ekspozycji można zobaczyćokoło 150 dzieł wypożyczonych z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym eksponaty udostępnione przez czołowe muzea sztuki nowoczesnej: Tate w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The State Museum Of Contemporary Art Costakis Collection w Salonikach czy Moderna Museet w Sztokholmie.
Czytaj także: 100 lat awangardy w Polsce i w Radiu Łódź
– Użyta w tytule metafora superorganizmu odnosi się do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi. Nowoczesność to moment w historii homo sapiens, kiedy środowisko intensywnie przekształcane jest przez rozwijający się przemysł, postępującą urbanizację, kolonizację kolejnych zakątków świata -wyjaśniają kuratorki wystawy Aleksandra Jach i Paulina Kurc-Maj.
Ekspozycja jest podzielona na sześć części: Krajobraz postnaturalny, Biofilia, Wcielone widzenie, Czwarty wymiar, Mikrokosmos i Makrokosmos oraz Ewolucja. Poszczególnefragmenty pokazują, jak uproszczone jest myślenie o awangardzie jako konflikcie racjonalności z tym, co nieracjonalne, materialistycznego z duchowym, organicznego z nieorganicznym. Projektowi wystawienniczemu towarzyszy także katalog wydany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Wystawa rozpoczyna serię ekspozycji organizowanych przez Muzeum Sztuki w 2017 roku w ramach obchodów Stulecia awangardy w Polsce, których celem jest spojrzenie na jej spuściznę ze współczesnej perspektywy.Wystawę będzie można oglądać do 21 maja w ms2 ul. Ogrodowej 19.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |