Czwartek, 9 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kontrowersyjna “Szwedzka teoria miłości” [projekcja]
“Szwedzka teoria miłości” jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym, skrajnie idealistycznym postrzeganiem Szwecji. Dokument Erika Gandiniego zobaczymy w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest “Family of the Future”, nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań.
Film będzie pokazany w ramach comiesięcznych spotkań z dokumentem są zapowiedzią 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Projekcja odbędzie się w czwartek, 9 lutego, o godz.18, Muzeum Kinematografii w Łodzi, plac Zwycięstwa 1.
Manipulacja obwodami elektronicznymi na obchodach roku awangardy [spotkanie, performens]
Fabryka Sztuki w Łodzi wspólnie z Zakładem Mediów Elektronicznych Uniwersytetu Łódzkiego przygotowuje projekt PERFORM_TECH 2017. Przedsięwzięcie będzie wpisywać się w lokalne obchody roku awangardy.
Przez cały rok w Łodzi prezentowane będą “performance’y technologiczne” – nowe zjawiska sztuki współczesnej, tłumaczy kurator projektu, Maciej Ożóg. – Jest to sztuka, która korzysta z nowych technologii. Nie zachłystuje się jednak technologią i nie wykorzystuje jej w fanatyczny sposób, tylko patrzy na nią w sposób krytyczny, pokazując w jaki sposób technologia zmienia naszą rzeczywistość.
Jeden z pierwszych zaproszonych do Łodzi twórców będzie na żywo hackował komputer. – Jonathan Reus otwiera przed nami perspektywy patrzenia na codzienne przedmioty, to jest performens “iMAC Music”, czyli wydarzenie audiowizualne, w którym artysta wykorzystuje stary model komputera iMac G3 jako źródło obrazu i dźwięku.Jonathan w trakcie performansu będzie na żywo dokonywał manipulacji obwodami elektronicznymi, przestarzałe gadżety technologiczne zyskają nowe znaczenie.
Projekty i performensy Reusa-Brodskyego przedstawiane były w wielu miejscach na świecie podczas ważnych imprez poświęconych sztuce technologicznej.
9 lutego 2017 (czwartek)
godz. 19:00 spotkanie z Jonathanem Reusem
godz. 20:30 performens iMac Music
wstęp wolny
Dwa piachy. Wystawa prac laureatki Nagrody Literackiej Nike 2016 [ekspozycja]
W Szklarni, czyli w galerii Szkoły Filmowej w Łodzi można oglądać wystawę Bronki Nowickiej – laureatki Nagrody Literackiej NIKE 2016 za książkę
“Nakarmić kamień”.
Bronka Nowicka jest reżyserką teatralną i filmową, artystką wizualną, absolwentką łódzkiej Szkoły Filmowej.
Na wystawie zatytułowanej “Dwa piachy” zobaczymy prace wideo, fotografie, tomogramy. Na ekspozycje składają się także rozmowy. – Kolekcjonuję historie wspólnych egzystencji ludzi i rzeczy. Gromadzę przedmioty, obrazy przedmiotów i zogniskowane wokół nich wspomnienia. Za pomocą promieni X zaglądam do wnętrza rzeczy. Używam ich jako wehikułów czasu i narzędzi do otwierania ludzkiej pamięci. Najczęściej organizuję narracje wokół przedmiotów związanych z dzieciństwem i śmiercią opowiadam o człowieku poruszającym się pomiędzy dwoma piachami – mówi Bronka Nowicka.
Ekspozycję można oglądać do 28 lutego w Galerii Szklarnia łódzkiej Szkoły Filmowej przy ul. Targowej 61/63. Za aranżację wystawy odpowiada Grzegorz Małecki.
“Myśleć wystarczy”. Konkurs im. Wojciecha Słodkowskiego [zgłoszenia]
Do 10 marca można nadsyłać zgłoszenia na Konkurs im. Wojciecha Słodkowskiego na najlepszą realizację dziennikarską. To pierwsza edycja konkursu, który upamiętnić ma wybitnego dziennikarza, społecznika i nauczyciela.
Z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszli międzyinnymi byli studenci red. Wojciecha Słodkowskiego. W ten sposób chcieli uczcić pamięć swojego mentora. – Pierwszym etapem była tablica, która wisi w uczelni. Drugim jest ten konkurs. Chcemy przypominać o postaci red. Słodkowskiego. Chcemy, żeby ten jego niespokojny duch żył nie tylko między nami, ale także wśród tych młodych ludzi, którzy nie mieli okazji go poznać. My byliśmy wielkimi szczęściarzami, że mogliśmy się od niego uczyć. On zarażał nas prawdziwą pasją do dziennikarstwa. Nie był tylko pedagogiem, był naszym przyjacielem i mistrzem – mówi Bartłomiej Pawlak, dziś dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej.
Konkurs skierowany jest do uczniów łódzkich szkół ponadgimnazjalnych, odbędzie się w trzech kategoriach. – Chcemy nagradzać różne formy dziennikarskie. Zarówno teksty, materiały dźwiękowe, audiowizualne i całe projekty takie, jak gazetki szkole, czy projekty telewizyjne – mówi prorektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej dr Leszek Kuras.
Do wygrania są między innymi staże i praktyki w łódzkich redakcjach. – Nazwisko Wojciecha Słodkowskiego jest magiczne. Wszyscy redaktorzy naczelni łódzki mediów, jak tylko dowiedzieli się, kto jest patronem konkursu, od razu zgodzili się, by być jego partnerem. W ramach nagród przewidujemy między innymi publikacje materiałów. To będą prawdziwe debiuty prasowe, radiowe i telewizyjne – mówi Jacek Grudzień z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną na adres [email protected]. Termin oddania prac mija 31 marca.
Patronat medialny nad konkursem objęło miedzy innymi Radio Łódź.