Środa, 8 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Historia Litzmannstadt Getto na facebooku [wspomnienia]
Fragmenty wspomnień, pamiętników, wierszy, zdjęć, dokumentów, które powstały w getcie będą publikowane w mediach społecznościowych. To nowy projekt edukacyjny Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
By poznać historię getta w Łodzi wystarczy odwiedzać stronę LITZMANNSTADT GETTO. SŁOWA.Codziennie będą tak publikowane wspomnienia osób, któreprzeszły przez piekło Litzmannstadt Getto.Pierwszy wpis na stronie pojawi się 8 lutego 2017, w 77. rocznicę utworzenia getta.
Getto w Łodzi zostało utworzone przez Niemców 8 lutego 1940 r., było jednym z pierwszych na ziemiach polskich oraz najdłużej istniejącym. Przeszło przez nie ponad 200 tys. Żydów z Łodzi i okolic, a także Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Większość z nich straciła życie w Kulmhof, czyli w Chełmnie nad Nerem i w Auschwitz Birkenau. 8 lutego 2017 r. mija 77 lat od utworzenia getta.

Manipulacja obwodami elektronicznymi na obchodach roku awangardy [warsztat]
Fabryka Sztuki w Łodzi wspólnie z Zakładem Mediów Elektronicznych Uniwersytetu Łódzkiego przygotowuje projekt PERFORM_TECH 2017. Przedsięwzięcie będzie wpisywać się w lokalne obchody roku awangardy.
Przez cały rok w Łodzi prezentowane będą “performance’y technologiczne” – nowe zjawiska sztuki współczesnej, tłumaczy kurator projektu, Maciej Ożóg. – Jest to sztuka, która korzysta z nowych technologii. Nie zachłystuje się jednak technologią i nie wykorzystuje jej w fanatyczny sposób, tylko patrzy na nią w sposób krytyczny, pokazując w jaki sposób technologia zmienia naszą rzeczywistość.
Jeden z pierwszych zaproszonych do Łodzi twórców będzie na żywo hackował komputer. – Jonathan Reus otwiera przed nami perspektywy patrzenia na codzienne przedmioty, to jest performens “iMAC Music”, czyli wydarzenie audiowizualne, w którym artysta wykorzystuje stary model komputera iMac G3 jako źródło obrazu i dźwięku.Jonathan w trakcie performansu będzie na żywo dokonywał manipulacji obwodami elektronicznymi, przestarzałe gadżety technologiczne zyskają nowe znaczenie.
Projekty i performensy Reusa-Brodskyego przedstawiane były w wielu miejscach na świecie podczas ważnych imprez poświęconych sztuce technologicznej.
8 lutego 2017 (środa)
godz. 11:00-16:00 warsztat z Jonathanem Reusem
zapisz się: [email protected] / bezpłatne warsztaty
9 lutego 2017 (czwartek)
godz. 19:00 spotkanie z Jonathanem Reusem
godz. 20:30 performens iMac Music
wstęp wolny

Czwarta edycja Armatki Kultury. Sprawdź, kto jest nominowany [głosowanie]
Ogłoszono czwartą edycję plebiscytu na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2016 roku. Spośród dwunastu nominowanych – tylko jeden otrzyma statuetkę Armatki Kultury.

Ósma edycja Energii Kultury. Sprawdź, kto jest nominowany [głosowanie]
Trwa głosowanie w ósmej edycji plebiscytu “Energia Kultury”. Szansę na statuetkę – kołyskę Newtona – ma dziesięciu nominowanych.
Ideą nagrody jest wskazanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku. Nominowanych wybrała kapituła nagroda. O tym, kto zwycięży zdecyduje głosowanie internetowe nalodz.wyborcza.pl i tvtoya.pl. Głosy oddawać można do 17 lutego do godz. 12.
Tego samego dnia podczas uroczystej gali w Klubie Wytwórnia poznamy laureata. Wieczór uświetni Marek Dyjak.
Plebiscyt Energia Kultury organizowany jest wspólnie przez”Wyborczą”, Telewizję Toya, Wytwórnię i Narodowe Centrum Kultury.
