Niedziela, 5 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Leć w duet. Siostrzany koncert w Teatrze Muzycznym w Łodzi [muzyka]
Kamila i Emilia Klimczak, które na łódzkich scenach stawiały razem swoje pierwsze artystyczne kroki, wystąpią wspólnie w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Kamila, ukończywszy PWSFTViT, wyjechała do Krakowa, gdzie jest aktorką Teatru Bagatela, jak również artystką legendarnej Piwnicy pod Baranami oraz zespołu Leopolda Kozłowskiego Ostatniego Klezmera Galicji.
Emilia ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi i jest solistką łódzkiego Teatru Muzycznego, uczestniczy w koncertach Festiwalu Muzyki Filmowej i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a także współpracuje z teatrami w całej Polsce.
W niedzielny wieczór połączą artystyczne siły i zaprezentują się w duetach muzyki klasycznej i popularnej. Siostrom towarzyszyć będzie zespół krakowsko łódzkich muzyków pod kierownictwem Dawida Suleja Rudnickiego w składzie: Dawid Sulej Rudnicki (aranżacje i fortepian), Grzegorz Bąk (kontrabas), Wojciech Wolniak (trąbka), Michał Peiker (perkusja).
Niedziela, 5 lutego, godz. 17, Teatr Muzyczny, ul. Północna 47/51.
“Sezon w pięknie”. Nowy cykl w Teatrze Powszechnym w Łodzi [poezja]
Spotkanie Piotra Groblińskiego z nominowanym do Nagrody Nike Dariuszem Suską zainauguruje nowy cykl spotkań w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
“Sezon w pięknie” to kontynuacja spotkań z poezją zatytułowanych “Moja-nasza ulubiona poezja”, które odbywały się w Powszechnym od 2009 roku. -Zaprosiłam łódzkiego poetę Piotra Groblińskiego do realizacji autorskiego projektu, który obejmował będzie spotkania z ważnymi współczesnymi poetami. Wszystkie spotkania będą okazją do dyskusji w kontekście uniwersalnych wartości, uniwersalnych i ponadczasowych tematów mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Inauguracyjne spotkanie w ramach autorskiego cyklu poświęcone będzie twórczości Rainera Marii Rilkego. To austriacki poeta, urodzony w 1875 roku w Pradze. Debiutował w wieku 19 lat, kilka lat później opublikował także pierwsze książki prozatorskie. Autor Księgi godzin, Księgi obrazów i Poezji nowych, a także opartej na wątkach autobiograficznych powieści Malte. Pod koniec życia napisał dwa słynne cykle poetyckie, które zapewniły mu miejsce w historii Literatury światowej: Elegie duinejskie oraz Sonety do Orfeusza. Zmarł w 1926 roku.
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu “Sezon w pięknie” odbędzie się w niedzielę, 5 lutego o godz. 16 w Teatrze Powszechnym przy ul. Legionów 21 w Łodzi. Wstęp wolny.
Strzemiński i Kobro w fabule i w dokumencie [film]
Łódzkie Muzeum Kinematografii zaprasza na pokazy ostatniego filmu Andrzeja Wajdy “Powidoki” połączone z projekcjami dokumentów o malarzu Władysławie Strzemińskim i rzeźbiarce Katarzynie Kobro.
To pionierzy łódzkiej awangardy, którzy tworzyli nie tylko duet artystyczny, ale prywatnie byli także małżeństwem. W “Powidokach” w rolę Władysława Strzemińskiego wciela się Bogusław Linda. Postać Katarzyny Kobro nie pojawia się w filmie Wajdy.
Czytaj także:Ogólnopolska premiera “Powidoków” w Radiu Łódź [ZDJĘCIA]
Film realizowany był między innymi w Łodzi. Jego ogólnopolska premiera z udziałem plejady gwiazd odbyła się 12 stycznia w EC1.
W Muzeum Kinematografii poza “Powidokami” zobaczymy jeszcze dokumenty Hanny Kramarczuk i Bohdana Mościckiego.
Sprawdź program:
5.02 niedziela
15.00 Powidoki (2016), 100
reżyseria: Andrzej Wajda
Władysław Strzemiński (1967), 11
reżyseria: Bohdan Mościcki
19.15 Powidoki (2016), 100
reżyseria: Andrzej Wajda
Katarzyna Kobro rzeźbiarka(1998), 26
reżyseria:Hanna Kramarczuk
10. Grand Off Festival. Krótkie niezależne kino [film]
Założeniem festiwalu jest promocja kina niezależnego w Polsce. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski.
Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów.
10. edycja Grand OFF Festival odbędzie się 5 lutego w Kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205 w Łodzi.
Sprawdź program:
5 lutego, 18:00 (115′)
THE MALTESE FIGHTER (19′)
BUDZIK / OUT OF THE BLUE (32′)
LARBRE / THE TREE (15′)
PUPPENSPIEL / PUPPET PLAY (19′)
LOKATORKI / TENANTS (30′)