Czwartek, 2 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Tribute to Benny Golson and Horace Silver [koncert]
Młodzi muzycy, studenci specjalności jazzowych łódzkiej Akademii Muzycznej, zaprezentują znane utwory dwóch wybitnych postaci amerykańskiej muzyki jazzowej.
Benny Golson jest uznanym saksofonistą, kompozytorem i aranżerem. Wiele jego utworów to uznane już standardy wykonywane przez innych znanych muzyków. Podczas koncertu zabrzmią: Along Came Betty, Stablemates, Domingo, Five Spot After Dark, I Remember Clifford. Ostatni z nich został napisany zaraz po tym, jak Golson dowiedział się o śmierci swojego przyjaciela, trębacza Clifforda Browna.
Horace Silver, zmarły w 2014 roku pianista jazzowy i kompozytor, został zapamiętany przez wielu jako jeden z pionierów hard bopu zaliczanego do nowoczesnego jazzu. W 1956 roku podpisał kontrakt na wyłączność ze słynną wytwórnią jazzową Blue Note Records. Młodzi muzycy wykonają kilka utworów z dorobku Silvera: Nica’s Dream, The Jody Grind, Nutville, Incentive, Room 608.
Wykonawcy koncertu to studenci specjalności jazzowych łódzkiej Akademii Muzycznej, tworzący zespół w składzie: Dariusz Stanisławski saksofon, Bartłomiej Halicki puzon, Jan Bielecki gitara, Szymon Szyszka fortepian, Wojciech Stanisz gitara basowa, Rafał Różalski kontrabas i Karol Szczygieł perkusja. Opiekę nad projektem objął pedagog uczelni, ceniony puzonista jazzowy, kompozytor i aranżer Jacek Namysłowski.
Koncert odbędzie się 9 lutego (czwartek) w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy al. 1 Maja 4, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Trzecia seria “Pamiętników Florki” [serial]
W Muzeum Kinematografii zobaczymy najnowsze odcinki, wyprodukowanego w Łodzi, serialu “Pamiętniki Florki”.
“Pamiętnik Florki” to propozycja dla młodych widzów, oparta na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Serial pokazuje świat z perspektywy kilkuletniej, małej ryjówki Florentyny, która jest pilną obserwatorką rzeczywistości.W nowych odcinkach Florka próbuje zrozumieć, nazwać i wyrazić swoje, często niejednoznaczne lub wręcz sprzeczne emocje
Serial wyprodukowało Studio Filmowe Anima-Pol, a jednym z koproducentów trzeciej serii jest “EC1 Łódź Miasto Kultury” w Łodzi. Serial jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do tej pory animowane przygody Florki były pokazywane na kilku kanałach telewizyjnych: MiniMini+, TVP ABC, Polsat JimJam.
Premierowy pokaz najnowszych odcinków bajki odbędzie się już w czwartek, 2 lutego, o godz. 11 w Muzeum Kinematografii. Wstęp wolny.
Historia buntu łódzkich uczelni. Strajk studencki na wystawie [finisaż]
Ekspozycja jest poświęcona największemu w Polsce strajkowi studenckiemu, który miał miejsce w Łodzi w styczniu i lutym 1981 roku.
Wieczorem 21 stycznia 1981 r. studenci UŁ, a następnie AM, PŁ, PWSM i PWSSP podjęli strajk okupacyjny, wzięło w nim udział ponad 8 tysięcy osób. Wkrótce strajki i akcje solidarnościowe ogarnęły inne ośrodki akademickie w kraju, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Szczecinie i innych.
18 lutego 1981 r. udało się podpisać porozumienie. Uwzględniono w nim większość studenckich postulatów. Dzień wcześniej, 17 lutego, został zarejestrowany w Warszawie NZS.
Ekspozycja “Studenci Łodzi 81” składa się z 24 wydruków wielkoformatowych, na których pokazano kilkadziesiąt fotografii i plakatów z okresu strajku.
Wystawę oglądać można do 2 lutego w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. POW 3/5).
Czwarta edycja Armatki Kultury. Sprawdź, kto jest nominowany [głosowanie]
Ogłoszono czwartą edycję plebiscytu na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2016 roku. Spośród dwunastu nominowanych – tylko jeden otrzyma statuetkę Armatki Kultury.
Ósma edycja Energii Kultury. Sprawdź, kto jest nominowany [głosowanie]
Trwa głosowanie w ósmej edycji plebiscytu “Energia Kultury”. Szansę na statuetkę – kołyskę Newtona – ma dziesięciu nominowanych.
Ideą nagrody jest wskazanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku. Nominowanych wybrała kapituła nagroda. O tym, kto zwycięży zdecyduje głosowanie internetowe na lodz.wyborcza.pl i tvtoya.pl. Głosy oddawać można do 17 lutego do godz. 12.
Tego samego dnia podczas uroczystej gali w Klubie Wytwórnia poznamy laureata. Wieczór uświetni Marek Dyjak.
Plebiscyt Energia Kultury organizowany jest wspólnie przez “Wyborczą”, Telewizję Toya, Wytwórnię i Narodowe Centrum Kultury.