Środa, 1 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Nagroda im. Andrzeja Munka. Kto zwycięży w tym roku? [gala]
W łódzkiej Szkole Filmowej po raz kolejny wręczone zostaną Nagrody im. Andrzeja Munka – za najlepszy debiut reżyserski i operatorski. To jeden z najstarszych polskich konkursów filmowych.
Konkurs dedykowany jest reżyserom i autorom zdjęć, którzy debiutują w pełnometrażowej fabule. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski za film “Walkower”.Wśród laureatów konkursu są między innymi Krzysztof Kieślowski, Andrzej Żuławski, Mariusz Grzegorzek czy Łukasz Barczyk.
W tym roku do konkursu zgłoszono osiemnaście filmów nominowanych do Nagrody zostało szesnastu reżyserów i dziesięciu autorów zdjęć. Wśród zgłoszonych filmów są między innymi “Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, “Kamper” Łukasza Grzegorzka, “Maquinaria Panamericana” Joaquina del Paso, “Intruz” Magnusa von Horna, “Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego czy “Zud” Marty Minorowicz.
Laureatów, których wyłoni jury w składzie Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska i Michał Dymek, poznamy 1 lutego o godzinie 18. Podczas sali do filmów Munka zagra Soniamiki, a na koniec zaplanowano projekcje nagrodzonych filmów. Wstęp na galę jest wolny.
Czwarta edycja Armatki Kultury. Sprawdź, kto jest nominowany [głosowanie]
Ogłoszono czwartą edycję plebiscytu na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2016 roku. Spośród dwunastu nominowanych – tylko jeden otrzyma statuetkę Armatki Kultury.
Historia buntu łódzkich uczelni. Strajk studencki na wystawie [wystawa]
Ekspozycja jest poświęcona największemu w Polsce strajkowi studenckiemu, który miał miejsce w Łodzi w styczniu i lutym 1981 roku.
Wieczorem 21 stycznia 1981 r. studenci UŁ, a następnie AM, PŁ, PWSM i PWSSP podjęli strajk okupacyjny, wzięło w nim udział ponad 8 tysięcy osób. Wkrótce strajki i akcje solidarnościowe ogarnęły inne ośrodki akademickie w kraju, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Szczecinie i innych.
18 lutego 1981 r. udało się podpisać porozumienie. Uwzględniono w nim większość studenckich postulatów. Dzień wcześniej, 17 lutego, został zarejestrowany w Warszawie NZS.
Ekspozycja “Studenci Łodzi 81” składa się z 24 wydruków wielkoformatowych, na których pokazano kilkadziesiąt fotografii i plakatów z okresu strajku.
Wystawę oglądać można do 2 lutego w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. POW 3/5).
Kieślowski okiem Pągowskiego. Plakaty w Muzeum Kinematografii [wystawa]
W związku z 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzej Pągowski wrócił po latach do tych samych filmów, do których projektował plakaty. Efekty można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Tworząc plakat do filmu “Amator” Pągowski miał 26 lat, a do filmu “Niebieski” 40. W tym roku skończył 63 lata. Uważa, że zupełnie inaczej odebrał te filmy i inaczej projektuje swoje prace.
Kolekcja obejmuje plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym Dekalogiem. Składa się z około 50 plakatów.
Wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa do 15 lutego. Ekspozycjaswoją premierę miała podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.