Środa, 25 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Thierry de Duve w ms2 [wykład]
Thierry de Duve – pochodzący z Belgii profesor Historii oraz Teorii Sztuki Współczesnej – wygłosi wykład w łódzkim ms2.
Specjalizuje sięw zagadnieniach dotyczących działalności artystycznej Marcela Duchampa, a także filozofii Immanuela Kanta. W swojej karierze akademickiej gościł na największych uczelniach takich, jak: MIT, Sorbona, czy Uniwersytet Johna Hopkinsa. Jest on nie tylko cenionym na świecie specjalistą oraz kuratorem wystaw, ale także autorem wielu znamienitych publikacji, w tym: “The Definitely Unfinished Marcel Duchamp” (1993), “Kant After Duchamp” (1998), jak również “Sewn in the Sweatshops of Marx” (2012).
Wykład, który wygłosi w ms2 (ul. Ogrodowa 19) towarzyszy wystawie”Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975″.
Środa, 25 stycznia, godz. 18, wstęp wolny.
Trzydniowe urodziny Katarzyny Kobro w Łodzi [obchody]
26 stycznia przypada 119. rocznica urodzin Katarzyny Kobro. Z tej okazji w Łodzi zaplanowano kilka wydarzeń przypominających postać awangardowej artystki.
Urodzinowe świętowanie rozpocznie się już w środę, 25 stycznia. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na nagradzany spektakl “Kobro” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. Historię artystki poznajemy z perspektywy jej córki Niki. Sztukę napisałaMałgorzata SikorskaMiszczuk, która jako pierwsza podjęła się pokazać fenomen kobiety i prekursorki, o której do tej pory mówiono w kontekście twórczości jej męża – Władysława Strzemińskiego. W głównej roli zobaczymy Monikę Buchowiec.
Czytaj także: 100 lat awangardy w Polsce i w Radiu Łódź
Dzień później spektakl zostanie zestawiony z ostatnim filmem Andrzeja Wajdy “Powidoki”. Obraz poświęcony jest życiu Władysława Strzemińskiego. Projekcję zaplanowano na Dużej Scenie Teatru Nowego.
Czytaj także: Ogólnopolska premiera “Powidoków” w Radiu Łódź [ZDJĘCIA]
Finałem urodzin, w piątek 27 stycznia, będzie spotkanie w klubie Lokal przy pasażu Schillera. gdzie zaplanowano między innymi awangardowy urodzinowy tort.
Wciąż także oglądać można wystawę poświęconą Katarzynie Kobro, zatytułowaną”My spadkobiercy? Katarzyna Kobro, jej wpływ na rozwój sztuk pięknych i projektowych w teorii i praktyce artystycznej. Na ekspozycję zaprasza Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.
Obchody rocznicyurodzin Katarzyny Kobro są także częścią roku100-lecia awangardy w Polsce.
Orły 2017. Zobacz, kto ma szansę na Polskie Nagrody Filmowe [kino]
Już po raz drugi łódzkie Muzeum Kinematografii organizuje przegląd wszystkich filmów, które mają szansę na Polskie Nagrody Filmowe Orły 2017. Podobny przegląd odbywa się w stołecznym kinie Iluzjon.
Będzie to już 19. edycja nagrody. Zakwalifikowane są do niejwszystkie polskie filmy, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych. Czas trwania filmu musi przekraczać 70 minut.
Na liście filmów znalazły się między innymi: “Zjednoczone stany miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego”, który otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do filmu podczas ostatniego Berlinale, wielokrotnie nagradzany debiut Jana P. Matuszyńskiego “Ostatnia rodzina”, za rolę w którym Andrzej Seweryn został uhonorowany nagrodą dla najlepszej roli męskiej w Locarno; “Baby Bump” w reżyserii Kuby Czekaja, który otrzymał wyróżnienie specjalne Queer Lion Award na MFF w Wenecji, a także prezentowane w konkursie głównym na festiwalu w Valladolid “Niewinne” Anne Fontaine ze świetnymi rolami wielu wybitnych polskich aktorek i wzbudzający emocje ostatni film Wojciecha Smarzowskiego “Wołyń”.
Przegląd potrwa do 31 stycznia.
25.01 środa
17.00 Komunia (2016), 73
reżyseria: Anna Zamecka
18.30 Jarocin. Po co wolność (2016), 109
reżyseria: Leszek Gnoiński, Marek Gajczak
Piłsudski współcześnie. Jak dziś postrzegam postać Marszałka? [konkurs]
Uczniowie z województwa łódzkiego mogą wziąć udział w konkursie poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W 2017 roku, który jest rokiem marszałka, przypada też jubileusz stulecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie eseju na temat “Piłsudski współcześnie jak dziś postrzegam postać Marszałka”. Tematyka prac konkursowych powinna bazować na wiedzy historycznej. Uczestnik konkursu może w swoim eseju odnieść się zarówno do wybranego wydarzenia, czy wybranych wydarzeń z życia Józefa Piłsudskiego, jak i do całej jego biografii.
Celem konkursu jest popularyzacja postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, pobudzenie kreatywności młodzieży i sprowokowanie jej do osobistych refleksji na temat postaci Marszałka.
Konkurs trwa do 20 lutego.