Poniedziałek, 23 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Romeo i Julia” po francusku w Łodzi [retransmisja]
W ramach cyklu “Comdie-Franaise w Multikinie” widzowie będą mieli okazję zobaczyć retransmisje paryskiej wersji słynnej sztuki Wiliama Szekspira “Romeo i Julia”.
ric Ruf, czyli zastępca dyrektora Komedii Francuskiej, związany z tym teatrem od 1993 roku, stara się pokazać, że w dramacie Szekspira chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony.
Francuski przekład sztuki jest dziełem Franois-Victora Hugo, syna sławnego pisarza Victora Hugo.
“Romo i Julia” została zarejestrowana w Paryżu w październiku 2016 roku. W łódzkim Multikinie retransmisję zaplanowano w poniedziałek, 23 stycznia o godzinie 19.

Historia buntu łódzkich uczelni. Strajk studencki na wystawie [wystawa]
Ekspozycja jest poświęcona największemu w Polsce strajkowi studenckiemu, który miał miejsce w Łodzi w styczniu i lutym 1981 roku.
Wieczorem 21 stycznia 1981 r. studenci UŁ, a następnie AM, PŁ, PWSM i PWSSP podjęli strajk okupacyjny, wzięło w nim udział ponad 8 tysięcy osób. Wkrótce strajki i akcje solidarnościowe ogarnęły inne ośrodki akademickie w kraju, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Szczecinie i innych.
18 lutego 1981 r. udało się podpisać porozumienie. Uwzględniono w nim większość studenckich postulatów. Dzień wcześniej, 17 lutego, został zarejestrowany w Warszawie NZS.
Ekspozycja “Studenci Łodzi 81” składa się z 24 wydruków wielkoformatowych, na których pokazano kilkadziesiąt fotografii i plakatów z okresu strajku.
Wystawę oglądać można do 2 lutego w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. POW 3/5).

“Człowiek z Manufaktury” z Małgorzatą Walewską. Publiczność głosuje [opera]
Łódzka publiczność będzie miała wpływ na ostateczny kształt opery “Człowiek z Manufaktury”. Dzieło powstaje na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na scenie zaprezentuje się mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Libretto o życiu Izraela Poznańskiego i losach jego imperium napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Czterech kompozytorów wyłoniono w pierwszym etapie konkursu. – Uważam, że nie ma lepszej promocji historii niż przez sztukę. Tutaj mamy możliwość pokazania historii Łodzi od trochę innej strony. Mam nadzieję, że ta opera pójdzie w świat. Jest pisana z ogromnym rozmachem. Poza tym dla mnie to też szansa na to, by poznać twórczość młodych kompozytorów. Ich dojrzałość i różne podejście do tego samego tematu są zaskakujące – mówił śpiewaczka Małgorzata Walewska.
Dwóch kompozytorów przejdzie do kolejnego etapu. O tym, kto to będzie zadecyduje jury z Krzysztofem Pendereckim na czele, a także publiczność. Głosy można oddawać w siedzibie Teatru Wielkiego, na stronie internetowej opery i w Manufakturze. Głosowanie trwa do 29 stycznia. – W połowie roku poznamy obszerniejsze fragmenty opery skomponowane przez dwóch artystów. A później jury zdecyduje który z nich skomponuje całość – mówi Paweł Gabara dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Prapremiera opery “Człowiek z Manufaktury” zaplanowana jest na 28 listopada 2018 roku. Jej plenerowa wersja będzie też pokazana na rynku Manufaktury.

Transatlantyk wspiera lokalne inicjatywy. Nabór na mikrogranty [zgłoszenia]
60 tysięcy złotych – to kwota, jaką organizatorzy festiwalu Transatlantyk w Łodzi przeznaczą na kolejną edycję MikroGrantów. Program zakłada finansowe wsparcie inicjatyw artystycznych, społecznych, angażujących mieszkańców miasta.
W poprzedniej edycji MikroGrantów udało się zrealizować trzynaście projektów, w tym między innymi festiwal muzyczny i pikniki osiedlowe. – Zgłosiło się bardzo dużo osób, co nas naprawdę cieszy, bo to jest też dowód na to, że łodzianie mają pomysł na swoje miasto. Zależy nam przede wszystkim na projektach nowatorskich, takich, których jeszcze w Łodzi nie było. Ale oczywiście możemy tez kontynuować projekty z ubiegłego roku – mówi Anna Maria Peczyńska z biura festiwalu Transatlantyk.
W tym roku przewidziano dwa nabory. Poszczególne projekty mogą być dofinansowane kwotą do 5 tysięcy złotych. Projekty oceniane są przez przedstawiciela Transatlantyk Festival, Urzędu Miasta Łodzi oraz łódzkiego środowiska NGO. – Wystarczy wypełnić dokumenty, oferujemy też konsultacje. Można się do nas zgłaszać we wtorki i czwartki. Czekamy w biurze festiwalowym przy placu Wolności 5 – dodaje Peczyńska.
Pierwszy nabór MikroGrantów trwa do 27 stycznia.
