Emerytura? Dziękuję, jeszcze nie. Opóźnia się moment podejmowania decyzji o zaprzestaniu aktywności zawodowej
Polacy coraz później rezygnują z pracy zawodowej, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim. Od roku 2006 stopniowo wzrasta wiek przechodzenia na emeryturę, co oznacza, że coraz więcej osób – uprawnionych do pobierania świadczeń – nadal pracuje.
Autor badań, socjolog, dr Piotr Szukalski uważa, że polskie społeczeństwo zaczyna kształtować kulturę późnego przechodzenia na emeryturę. – Myślę, że na zmianę w sposobie myślenia wpłynęła dyskusja o podwyższaniu wieku emerytalnego – tłumaczy.
Pani Ilona przekroczyła już wiek emerytalny, ale chce kontynuować pracę w jednej z łódzkich instytucji kultury. – Chciałabym mieć w dalszym ciągu kontakt z ludźmi, nie chcę się izolować.Nadal czuję się aktywna – podkreśla.
Tę opinię potwierdza wielu pytanych przez nas łodzian. Mieszkańcy miasta uważają, że długość aktywności zawodowej powinna być kwestią indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od sytuacji życiowej.
Według badań Zakładu Demografii i Gerontologii Społecznej w 2006 roku w województwie łódzkim średni wiek przechodzenia na emeryturę nie przekraczał 58 lat. W 2015 – wynosił 3 i pół roku więcej.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Emeryci chętnie pracują | audio (m4a) audio (oga) |