Białe szaleństwo na stokach i zasady bezpieczeństwa
Mrozy i opady śniegu to gratka dla amatorów białego szaleństwa, którzy w Łódzkiem chętnie wypoczywają na Górze Kamieńsk. Przedstawiciele służb odpowiedzialnych za ich bezpieczeństwo, radzą, by przed wyjazdem na narty przypomnieli sobie narciarski dekalog”.
Góra Kamieńsk to miejsce, gdzie podczas ferii chętnie wypoczywają wielbiciele białego szaleństwa z województwa łódzkiego. Bliskie sąsiedztwo krajowej jedynki ze stokiem, sprawia, że łatwo i szybko mogą tam dojechać. To niezbyt wymagający stok, ale dla tych, którzy niepewnie czują się na nartach, może być niebezpieczny. Zwłaszcza wtedy, gdy inni nie pamiętają o zasadach bezpieczeństwa.
W ostatnią sobotę i niedzielę na Górze Kamieńsk jednocześnie wypoczywało przeszło dwa tysiące osób. Poziom ich umiejętności narciarskich jest przeróżny i dlatego ci, którzy czuwali nad ich bezpieczeństwem mieli dużo pracy. Włodzimierz Lach z beskidzkiego GOPR mówi, że bardzo ważne jest, by przed wejściem na stok, narciarze zweryfikowali swoje umiejętności i w razie potrzeby spotkali się kilka razy z narciarskim instruktorem. Z kolei ci, którzy są pewni swoich umiejętności powinni przypomnieć sobie wszystkie zasady zawarte w tzw. narciarskim dekalogu”. Obowiązują one wszystkie osoby, które korzystają ze stoku.
Włodzimierz Lach mówi, że początek ferii obfitował w akcje GOPR na kamieńskiej górce. – Mieliśmy m.in. pana ze zwichnięciem barku i 6-latka, który siedział na środku stoku i czekał na tatę.
Również policja nie narzekała na brak pracy. Sprawdzała ona przede wszystkim czy ze stoku nie korzystają nietrzeźwi narciarze i czy młodzi ludzie do 16 roku życia jeżdżą w kaskach.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Bezpieczeństwo na stokach | audio (m4a) audio (oga) |
Kodeks zachowania dla narciarzy i snowboarderów
1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością
Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.
4. Wyprzedzanie
Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.
5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku
Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
6. Zatrzymanie na trasie
O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podchodzenie i schodzenie na nogach
Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.
9. Wypadki
W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy.
10. Obowiązek ujawnienia tożsamości
Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.