Ulica Henryka Debicha obok Radia Łódź
Specjalna tablica, koncert i projekcja filmowa – tak w samo południe Radio Łódź uczci pamięć Henryka Debicha, którego imieniem nazwano krótki odcinek ulicy przy rozgłośni. Na budynku radia, pojawi się także specjalna tablica.
– To będzie ważna uroczystość w historii naszego radia – przekonuje prezes Dariusz Szewczyk. – Sam Debich to potężny fragment historii Radia Łódź. Choćby z racji tego, że dyrygował i przewodniczył Orkiestrze Polskiego Radia w Łodzi, która to siedzibę miała u nas w radiu – dodaje prezes.
Odsłonięcie nazwy i okolicznościowy koncert
Krótki odcinek ulicy Krzywickiego nosi nazwę Henryka Debicha od grudnia ubiegłego roku. Zdecydowali o tym łódzcy radni. – Ten kawałek ulicy nazwaliśmy na wniosek Radia Łódź – wyjaśnia przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kacprzak. – Ta sprawa nie wzbudzała żadnych kontrowersji. Uważaliśmy, że w ten sposób należy uczcić jego pamięć.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12. Nie zabraknie przedstawicieli władz miasta, członków rodziny i przyjaciół Debicha. Na budynku rozgłośni zostanie również wmurowana tablica pamiątkowa. Po oficjalnej części uroczystości, w studiu koncertowym Radia Łódź im. Henryka Debicha, odbędzie się koncert zespołu Mellow Five, grającego muzykę filmową i standardy jazzowe w nowych aranżacjachoraz projekcja filmu “50 lat z batutą”. Dokumentuje on życie i twórczość artysty, a jego autorem jest Leszek Bonar.
Henryk Debich był wieloletnim kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, którą prowadził w latach 1950-1991. Specjalizował się w repertuarze rozrywkowym. Gościnnie dyrygował w różnych miastach Polski oraz zagranicą. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia oraz Filmu Polskiego. Współpracował z operą, filharmonią oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi. Zmarł 4 lipca 2001 roku w rodzinnych Pabianicach.
Nazwa | Plik | Autor |
Wspomnienie o Henryku Debichu | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |