Betlejemskie Światło Pokoju w Łodzi
Światło z Betlejem zostało przyjęte przez bp. Marka Marczaka, który podczas krótkiego nabożeństwa tłumaczył jego symbolikę.
Posłuchaj:
![32. Betlejemskie Światło Pokoju w Łodzi [ZDJĘCIA] 1 Betlejemskie Światło Pokoju](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2022/12/32_Betlejemskie_Swiatlo_Pokoju.2-300x200.jpg)
Światło Pokoju już po raz 32. trafiło do Polski, a dzięki skautom i harcerzom, w sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega cały świat.
Czytaj także: Podróż do Betlejem. Wyjątkowe widowisko, które od 10 lat przyciąga tłumy
Historia Betlejemskiego Światła Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim mieście Linz, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF) – rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
![32. Betlejemskie Światło Pokoju w Łodzi [ZDJĘCIA] 2 Betlejemskie Światło Pokoju](https://radiolodz.pl/wp-content/uploads/2022/12/32_Betlejemskie_Swiatlo_Pokoju.1-300x200.jpg)
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.