Prezydent podpisał ustawę oświatową. W Łodzi rozpoczęły się konsultacje
Od przyszłego roku szkolnego rozpocznie się proces likwidacji gimnazjów, a za nie wprowadzona zostanie ośmioletnia podstawówka oraz czteroletnie liceum.

Andrzej Duda przyznał, że była to trudna decyzja i wymagała wielu konsultacji. Jeszcze wczoraj rozmawiał o niej między innymi z minister edukacji Anną Zalewską i premier Beatą Szydło. Prezydent uważa, że reforma edukacji była Polsce niezbędna, a każdy kolejny rok bez reformy przyniósłby straty oświacie. Podkreślał, że dotychczasowa 3-letnia edukacja w liceum i sześcioletnia w gimnazjum była za krótka.
Prezydent mówił też, że czuje się współodpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie reformy. Andrzej Duda zaapelował do przedstawicieli rządu i samorządu o współpracę przy wprowadzaniu zmian w edukacji. Poinformował, że w porozumieniu z premier i minister edukacji powołał na swojego doradcę profesora Andrzeja Waśko. Będzie współpracował z MEN w sprawie koordynacji ustawy oświatowej. Zespół do spraw koordynowania reformy ma powstać też w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Prezydent Andrzej Duda dodał, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne w sprawie likwidacji gimnazjów. Jej zapisom sprzeciwia się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP ogłosił, że w związku z podpisaniem ustawy przygotowuje się do wejścia w spór zbiorowy z rządem i inauguruje ruch na na rzecz referendum w sprawie reformy oświaty. IAR
Konsultacje w Łodzi
Zamknięcie wszystkich gimnazjów w mieście lub wygaszenie kilku z nich i włączenie pozostałych do szkół podstawowych – m.in. takie warianty przeprowadzenia reformy edukacji w Łodzi przygotował Urząd Miasta i od dziś konsultuje je z mieszkańcami. Urzędnicy na spotkaniach wyjaśniają na czym polega reforma oraz zbierają opinie i sugestie zarówno od rodziców i dzieci, jak i od pracowników oświaty. Konsultacje potrwają do piątku 13 stycznia. Na podstawie zebranych wniosków powstanie raport, który po zaopiniowaniu przez łódzkiego Kuratora Oświaty, posłuży do przygotowania, niezbędnej do przeprowadzenia reformy, uchwały Rady Miejskiej w Łodzi.
Harmonogram otwartych spotkań z mieszkańcami – wszystkie w godz. 17 – 19
9 stycznia – Górna, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2, ul. Sopocka 3/5
10 stycznia – Bałuty, Urząd Miasta Łodzi, Duża Sala Obrad
11 stycznia – Polesie, Pałac Młodzieży, al. Wyszyńskiego 86
12 stycznia – Widzew, Urząd Miasta Łodzi, Duża Sala Obrad
13 stycznia – Śródmieście, Urząd Miasta Łodzi, Duża Sala Obrad