Poniedziałek, 9 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Karnawał NaDętych. Koncert w łódzkiej Akademii Muzycznej [muzyka]
“Wave” Antonia Carlosa Jobima, “Spain” Chicka Corei, “Samba de Orfeo” Luiza Bonfy, “Różowa Pantera” Henryego Manciniego to mały wycinek karnawałowego programu, który wypełni zapowiadany poniedziałkowy koncert w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Do tego usłyszymy jeszcze klezmerską w charakterze kompozycję “Sholem alekhem” Beli Kovacsa, taniec grecki “Jasapico Servico”, popularna hiszpańska melodia “Virgen de la Macarena” i wiele innych.
Bohaterami wieczoru będą pedagodzy Katedry Instrumentów Dętych. Wystąpią zespoły: Clarigotto Duo, Trio Andare, Kwintet Mellow Five i puzonowy Belfer Quartet. Klarnecista Robert Stefański zagra z kwartetem smyczkowym (Tomasz Bartosiak, Izabela Ceglińska, Jolanta Kukuła-Kopczyńska, Tomasz Starek), Aleksandra Mańkowska (saksofon) z Bogną Dulińską (fortepian), Łukasz Wójcicki (saksofon) z Agnieszką Sucheniak-Wójcicką (fortepian), Ewelina Zawiślak (flet) z Adamem Manijakiem (fortepian) oraz Sławomir Cichor (trąbka) z 6-osobowym zespołem trąbkowym złożonym ze studentów łódzkiej Akademii.
Koncert odbędzie się 9 stycznia (poniedziałek) w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy al. 1 Maja 4, o godzinie 18.15. Wstęp wolny.

Kieślowski okiem Pągowskiego. Plakaty w Muzeum Kinematografii [wystawa]
W związku z 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzej Pągowski wrócił po latach do tych samych filmów, do których projektował plakaty. Efekty można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Tworząc plakat do filmu “Amator” Pągowski miał 26 lat, a do filmu “Niebieski” 40. W tym roku skończył 63 lata. Uważa, że zupełnie inaczej odebrał te filmy i inaczej projektuje swoje prace.
Kolekcja obejmuje plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym Dekalogiem. Składa się z około 50 plakatów.
Wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa do 15 lutego. Ekspozycjaswoją premierę miała podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

“Człowiek z Manufaktury” z Małgorzatą Walewską. Publiczność głosuje [opera]
Łódzka publiczność będzie miała wpływ na ostateczny kształt opery “Człowiek z Manufaktury”. Dzieło powstaje na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na scenie zaprezentuje się mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Libretto o życiu Izraela Poznańskiego i losach jego imperium napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Czterech kompozytorów wyłoniono w pierwszym etapie konkursu. – Uważam, że nie ma lepszej promocji historii niż przez sztukę. Tutaj mamy możliwość pokazania historii Łodzi od trochę innej strony. Mam nadzieję, że ta opera pójdzie w świat. Jest pisana z ogromnym rozmachem. Poza tym dla mnie to też szansa na to, by poznać twórczość młodych kompozytorów. Ich dojrzałość i różne podejście do tego samego tematu są zaskakujące – mówił śpiewaczka Małgorzata Walewska.
Dwóch kompozytorów przejdzie do kolejnego etapu. O tym, kto to będzie zadecyduje jury z Krzysztofem Pendereckim na czele, a także publiczność. Głosy można oddawać w siedzibie Teatru Wielkiego, na stronie internetowej opery i w Manufakturze. Głosowanie trwa do 29 stycznia. – W połowie roku poznamy obszerniejsze fragmenty opery skomponowane przez dwóch artystów. A później jury zdecyduje który z nich skomponuje całość – mówi Paweł Gabara dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Prapremiera opery “Człowiek z Manufaktury” zaplanowana jest na 28 listopada 2018 roku. Jej plenerowa wersja będzie też pokazana na rynku Manufaktury.

24. Złota Nitka czeka na projektantów i ich kolekcje [nabór]
Trwa nabór zgłoszeń do 24. edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka w Łodzi.
Projektanci muszą przygotować zdjęcia trzech odszytych sylwetek, a pozostałą część kolekcji przedstawić na rysunkach. – Do konkursu mogą zgłosić się wszyscy projektanci oprócz tych, którzy byli finalistami w dotychczasowych edycjach. Czekamy na projektantów z Polski i z zagranicy. Rozpoczynamy dość dużą kampanię promocyjną we wszystkich szkołach projektowania w Europie, ale także na świecie. Nie ograniczamy projektantów tematycznie. Liczymy na ich autorskie projekty – mówi organizator konkursu Ewa Bieńkowska.
Zgłaszać można się do 10 marca. Finalistów konkursu wybierze jury. – Mamy dwa gremia jury. W jednym zasiądą projektanci z Polski i ze świata, a w drugim dziennikarze, którzy na co dzień zajmują się modą. Oni zdecydują kto znajdzie się w finale i kto wygra tegoroczną edycję – dodaje Bieńkowska.
Finał 24. edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka odbędzie się 12 maja w łódzkim EC1.
