Niedziela, 8 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Zakazane piosenki” w 70. rocznicę prapremiery [film]
W 70. rocznicę prapremiery “Zakazanych piosenek” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego Muzeum Kinematografii zaprasza na specjalny pokaz filmu.
“Zakazane piosenki” po raz pierwszy pokazano 8 stycznia 1947 roku w warszawskim kinie Palladium. To pierwszy pełnometrażowy polski film nakręcony Polsce po II wojnie światowej.Upamiętnia antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej. Autorem scenariusza jest Ludwik Starski.W rolach głównych wystąpili Danuta Szaflarska i Jerzy Duszyński.
Projekcję w Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa poprzedzi wprowadzenie, które wygłosi prof. Monika Talarczyk-Gubała.
Niedziela, 8 stycznia, godz. 15, wstęp wolny.

“Człowiek z Manufaktury” z Małgorzatą Walewską. Publiczność głosuje [opera]
Łódzka publiczność będzie miała wpływ na ostateczny kształt opery “Człowiek z Manufaktury”. Dzieło powstaje na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na scenie zaprezentuje się mezzosopranistka Małgorzata Walewska.
Libretto o życiu Izraela Poznańskiego i losach jego imperium napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Czterech kompozytorów wyłoniono w pierwszym etapie konkursu. – Uważam, że nie ma lepszej promocji historii niż przez sztukę. Tutaj mamy możliwość pokazania historii Łodzi od trochę innej strony. Mam nadzieję, że ta opera pójdzie w świat. Jest pisana z ogromnym rozmachem. Poza tym dla mnie to też szansa na to, by poznać twórczość młodych kompozytorów. Ich dojrzałość i różne podejście do tego samego tematu są zaskakujące – mówił śpiewaczka Małgorzata Walewska.
Dwóch kompozytorów przejdzie do kolejnego etapu. O tym, kto to będzie zadecyduje jury z Krzysztofem Pendereckim na czele, a także publiczność. Głosy można oddawać w siedzibie Teatru Wielkiego, na stronie internetowej opery i w Manufakturze. Głosowanie trwa do 29 stycznia. – W połowie roku poznamy obszerniejsze fragmenty opery skomponowane przez dwóch artystów. A później jury zdecyduje który z nich skomponuje całość – mówi Paweł Gabara dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Prapremiera opery “Człowiek z Manufaktury” zaplanowana jest na 28 listopada 2018 roku. Jej plenerowa wersja będzie też pokazana na rynku Manufaktury.

“Olśniewająca Łodź”. Miasto na fotografiach [wystawa]
Paweł Olejniczak i Łukasz “Sieku” Siekacz dwaj znani, łódzcy fotografowie, przygotowali pierwszą wspólną wystawę swoich prac. Zdjęcia można oglądać w Manufakturze, a podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytować i wesprzeć potrzebujących.
Wystawa “Olśniewająca Łódź” to łącznie aż 30 fotografii, które można oglądać przy wejściu głównym do galerii handlowej, a po świętach także w ekspozyturach na rynku. Na zdjęciach autorzy uwiecznili najbardziej charakterystyczne łódzkie lokalizacje: nie zabrakło oczywiście Manufaktury, ulicy Piotrkowskiej, Księżego Młyna, ale też tzw. Stajni Jednorożców, czyli przystanku Centrum, klimatycznych bałuckich uliczek czy opuszczonych, starych fabryk.
Miłośnicy Łodzi i fotografii będą mogli wylicytować zdjęcia z wystawy podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 15 stycznia 2017 w Manufakturze.

Przedpremierowe pokazy “Powidoków” Andrzeja Wajdy w Kinie Charlie [film]
Na tydzień przed oficjalną premierę Kino Charlie zaprasza na pokazy ostatniego filmu Andrzeja Wajdy, zrealizowanych w Łodzi “Powidoków”.
“Powidoki” to historia awangardowego artysty, malarza Władysława Strzemińskiego. Film opowiada o jego relacjach ze studentami, rodziną, ale przede wszystkim z systemem komunistycznym. Strzemińskiego poznajemy nie tylkojako pioniera sztuki, ale także jako człowieka niezłomnego, który konsekwentnie podąża obraną wcześniej drogą.
W głównej roli wystąpił Bogusław Linda. Partnerują mu między innymi Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska i Krzysztof Pieczyński.
Czytaj także: Bogusław Linda na ogólnopolskiej premierze “Powidoków” w Łodzi
Film powstawał między innymi w Łodzi. Zdjęcia realizowano przy ul. Włókienniczej i w Kinie Tatry przy ul. Sienkiewicza. Autorem zdjęć do “Powidoków” jest związany z Łodzią operator Paweł Edelman. Obraz otrzymał także organizacyjne i finansowe wsparcie Łódź Film Commission.
Andrzej Wajda powrócił do Łodzi po 40 latach od realizacji “Ziemi obiecanej”. “Powidoki” to czterdziesty i ostatni film w karierze reżysera, który zmarł 9 października 2016. Dwa tygodnie po 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie specjalny pokaz “Powidoków” był także częścią obchodów 90. urodzin artysty.
Film był polskim kandydatem do Oscara, nie znalazł się jednak na tzw. krótkiej liście nominacji.
Czytaj także: Łódzkie “Powidoki” bez szans na Oscara
“Powidoki” na ekrany polskich kin wejdą 13 stycznia. Dzień wcześniej w łódzkim EC1 zaplanowano ogólnopolską premierę filmu z udziałem aktorów i twórców.
Z kolei przedpremierowe pokazy “Powidoków” w Kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) zaplanowano 6, 7 i 8 stycznia o godz. 19.
Wartoprzeczytać

Piłsudski współcześnie. Jak dziś postrzegam postać Marszałka? [konkurs]
Uczniowie z województwa łódzkiego mogą wziąć udział w konkursie poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W 2017 roku, który jest rokiem marszałka, przypada też jubileusz stulecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie eseju na temat “Piłsudski współcześnie jak dziś postrzegam postać Marszałka”. Tematyka prac konkursowych powinna bazować na wiedzy historycznej. Uczestnik konkursu może w swoim eseju odnieść się zarówno do wybranego wydarzenia, czy wybranych wydarzeń z życia Józefa Piłsudskiego, jak i do całej jego biografii.
Celem konkursu jest popularyzacja postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, pobudzenie kreatywności młodzieży i sprowokowanie jej do osobistych refleksji na temat postaci Marszałka.
Konkurs trwa do 20 lutego.
