Wtorek, 3 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Orły 2017. Zobacz, kto ma szansę na Polskie Nagrody Filmowe [przegląd]
Już po raz drugi łódzkie Muzeum Kinematografii organizuje przegląd wszystkich filmów, które mają szansę na Polskie Nagrody Filmowe Orły 2017. Podobny przegląd odbywa się w stołecznym kinie Iluzjon.
Będzie to już 19. edycja nagrody. Zakwalifikowane są do niejwszystkie polskie filmy, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych. Czas trwania filmu musi przekraczać 70 minut.
Na liście filmów znalazły się między innymi: “Zjednoczone stany miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego”, który otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do filmu podczas ostatniego Berlinale, wielokrotnie nagradzany debiut Jana P. Matuszewskiego “Ostatnia rodzina”, za rolę w którym Andrzej Seweryn został uhonorowany nagrodą dla najlepszej roli męskiej w Locarno; “Baby Bump” w reżyserii Kuby Czekaja, który otrzymał wyróżnienie specjalne Queer Lion Award na MFF w Wenecji, a także prezentowane w konkursie głównym na festiwalu w Valladolid “Niewinne” Anne Fontaine ze świetnymi rolami wielu wybitnych polskich aktorek i wzbudzający emocje ostatni film Wojciecha Smarzowskiego “Wołyń”.
Przegląd potrwa do 31 stycznia.
Sprawdź program:
3.01 wtorek
17.00 Wszystkie nieprzespane noce (2016), 100
reżyseria: Michał Marczak
19.00 Ostatnia rodzina (2016), 124
reżyseria: Jan P. Matuszyński
Być jak Lolita. Casting w Teatrze Nowym w Łodzi [casting]
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka ogłosił casting do tytułowej roli w spektaklu “Lolita” Tomasza Cyza.
Będzie to polska prapremiera przedstawienia na podstawie słynnej powieści Vladimira Nabokova. Teatr poszukuje studentek i absolwentek państwowych uczelni teatralnych. Casting będzie miał dwa etapy. – Najpierw prosimy o przesłanie na adres [email protected] krótką autoprezentację. Wybrane panie, które otrzymają materiał do przygotowania, zaprosimy 12 stycznia to Teatru na przesłuchanie – mówi Małgorzata Gaduła-Zawratyńska z działu marketingu Teatru Nowego.
Czytaj także: Wyczekiwane premiery, znani reżyserzy i zmiany kadrowe. Andrzej Bart zdradza plany Teatru Nowego
Autoprezentacje należy przesyłać do 5 stycznia. Premiera “Lolity” w łódzkim Teatrze Nowym planowana jest w kwietniu.
“Paterson” i “Gimme Danger” razem w Kinie Charlie [film]
Dwa najnowsze filmy Jima Jarmuscha będzie można zobaczyć w specjalnym bloku w łódzkim Kinie Charlie.
“Paterson” uznany został za rewelację tegorocznego festiwalu w Cannes i najlepszy od lat film fabularny Jima Jarmuscha.
Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.
Przesiąknięty punkową energią “Gimme Danger” nie jest fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak “No Fun” czy nieśmiertelne “I Wanna Be Your Dog”.
Projekcje zaplanowano od 30 grudnia do 5 stycznia.
Sprawdź program:
03.01 (wtorek)
18:45 Paterson (118) Francja, Niemcy, USA
21:10 Gimme Danger (108) – USA
Notatki z podziemia. Muzyka i sztuka w Europie Wschodniej [wystawa]
Jakie są związki między artystami wizualnym i muzykami w komunistycznej Europie Wschodniej? Można się o tym przekonać na wystawie w ms2 “Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994”.
W latach 70. sceny całego świata stały się miejscem wyszukanych spektakli świetlnych, niespotykanych rekwizytów i teatralnych kostiumów. Wykonawcy wskazywali trendy w modzie.
Później, w latach 80., polem dowizualnej ekspresji stały się teledyski muzyczne. Okres zimnej wojny to czas powstawania własnych scen jazzowych, popowych i rockowych w krajach Europy Wschodniej.
Na wystawie w ms2 zobaczymy między innymifilmy 8 mm, nagrania wideo tworzone przez sampling oficjalnych programów, dźwięczące rzeźby i zaimprowizowane instrumenty, samizdatowe ziny i kasety. Większość z nich nigdy dotąd nie było pokazywanych na żadnej wystawie. Nie interesowały ani historyków sztuki, ani krytyków muzycznych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace między innymi następujących artystów: AG. Geige, Aktual, Autoperforationsartisten, A.E. Bizottsg, Andrzej Bieżan, Gbor Bódy, Borghesia, Micha Brendel, Frank Bretschneider, Wojciech Bruszewski, Vladislav Burda, Ladislav Chocholouek, Siergej Czernow, Robert Conrad, Gyrgy Galntai, Marina Grinić i Aina mid, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski.
Ekspozycji towarzyszyć będą między innymi warsztaty familijne pod hasłem “Disco party”, czy zajęcia edukacyjne “Neo, neo”. Planowane są także oprowadzania kuratorskie.
Wystawę”Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994″ można oglądać do 15 stycznia w ms2 przy ulicy Ogrodowej 19 w Łodzi.
24. Złota Nitka czeka na projektantów i ich kolekcje [nabór]
Trwa nabór zgłoszeń do 24. edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka w Łodzi.
Projektanci muszą przygotować zdjęcia trzech odszytych sylwetek, a pozostałą część kolekcji przedstawić na rysunkach. – Do konkursu mogą zgłosić się wszyscy projektanci oprócz tych, którzy byli finalistami w dotychczasowych edycjach. Czekamy na projektantów z Polski i z zagranicy. Rozpoczynamy dość dużą kampanię promocyjną we wszystkich szkołach projektowania w Europie, ale także na świecie. Nie ograniczamy projektantów tematycznie. Liczymy na ich autorskie projekty – mówi organizator konkursu Ewa Bieńkowska.
Zgłaszać można się do 10 marca. Finalistów konkursu wybierze jury. – Mamy dwa gremia jury. W jednym zasiądą projektanci z Polski i ze świata, a w drugim dziennikarze, którzy na co dzień zajmują się modą. Oni zdecydują kto znajdzie się w finale i kto wygra tegoroczną edycję – dodaje Bieńkowska.
Finał 24. edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka odbędzie się 12 maja w łódzkim EC1.