Lekarz rodzinny również dla nieubezpieczonych
Od Nowego Roku również osoby nieubezpieczone mogą bezpłatnie pójść do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Nie mają jednak prawa do refundowanych recept.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśnił, że nieubezpieczeni, którzy skorzystają z podstawowej opieki zdrowotnej, nie poniosą kosztów związanych z wizytą. Jak to ujął minister – jest to “abolicja dla wszystkich tych, którzy w sposób nieuprawniony udadzą się do lekarza POZ”. Minister dodał, że według szacunków resortu samo “ściganie” osób nieubezpieczonych, które nie zapłaciły za poradę jest bardziej kosztowne niż sfinansowanie tych świadczeń i ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.
Minister Radziwiłł podkreślił, że nadal będzie obowiązek potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Lekarz będzie musiał sprawdzić w systemie eWUŚ, czy pacjent jest ubezpieczony i czy należy mu się recepta refundowana czy też nie. Pacjenci nieubezpieczeni nie będą mogli bezpłatnie korzystać z opieki specjalistycznej i szpitalnej.
Szef ministerstwa zdrowia podkreślił, że jest to rozwiązanie przejściowe. Od stycznia 2018 roku wprowadzając zmiany systemowe resort zamierza odejść od zasady ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem wszyscy pacjenci, którzy będą potrzebować pomocy medycznej, otrzymają ją na równych zasadach – dodał minister Radziwiłł. IAR