Wtorek, 27 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Olśniewająca Łodź”. Miasto na fotografiach [wystawa]
Paweł Olejniczak i Łukasz “Sieku” Siekacz dwaj znani, łódzcy fotografowie, przygotowali pierwszą wspólną wystawę swoich prac. Zdjęcia można oglądać w Manufakturze, a podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytować i wesprzeć potrzebujących.
Wystawa “Olśniewająca Łódź” to łącznie aż 30 fotografii, które można oglądać przy wejściu głównym do galerii handlowej, a po świętach także w ekspozyturach na rynku. Na zdjęciach autorzy uwiecznili najbardziej charakterystyczne łódzkie lokalizacje: nie zabrakło oczywiście Manufaktury, ulicy Piotrkowskiej, Księżego Młyna, ale też tzw. Stajni Jednorożców, czyli przystanku Centrum, klimatycznych bałuckich uliczek czy opuszczonych, starych fabryk.
Miłośnicy Łodzi i fotografii będą mogli wylicytować zdjęcia z wystawy podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 15 stycznia 2017 w Manufakturze.

“Pan życia i śmierci” w klubie New York [film]
Pan życia i śmierci film sensacyjny produkcji amerykańsko-francusko-niem
Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest handlarzem bronią, gangsterem, który ma wiele twarzy i fałszywych tożsamości. Urodził się na Ukrainie, a dzięki podrobionym papierom o żydowskim pochodzeniu, wraz z rodzicami i bratem może cieszyć się urokami amerykańskiej demokracji i próbować realizować american dream. Zafascynowany strzelaniną między rywalizującymi rosyjskimi gangami, Jurij zostaje handlarzem bronią.
Początek o 20. Wstęp wolny.

Znak Dziedzictwa Europejskiego 2017. Zagłosuj na Łódź [głosowanie]
“Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego” – pod takim hasłem Łódź ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego 2017. To wyróżnienie przyznawane obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy.
Spośród wszystkich kandydatów, na podstawie internetowego głosowania, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybierze dwóch reprezentantów. Zostaną oni przedstawieni Komisji Europejskiej. – To jest wyróżnienie, które ma za zadanie uświadomić, szczególnie młodym ludziom, skąd się wywodzą, co jest ich dziedzictwem. Dla przykladu, wśród wyróżnionych już obiektów z Polski, jest na przykład Stocznia Gdańska jako symbol strajków Solidarności i sierpnia ’80 – mówi Marcin Masłowski z łódzkiego magistratu.
Wśród konkurentów Łodzi znaleźli się między innymi Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim i Kościół Jezusowy w Cieszynie. – Apelujemy do łodzian o głosy i doping. Warto, by Europejczycy wiedzieli, że jest takie miasto Łódź, że jest kompleksem poprzemysłowym, wspaniale zachowanym, unikatowym na skalę europejską – dodaje Masłowski.
Sprawdź szczegóły głosowania: kliknij
Głosować można do 31 grudnia.

24. Złota Nitka czeka na projektantów i ich kolekcje [nabór]
Trwa nabór zgłoszeń do 24. edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka w Łodzi.
Projektanci muszą przygotować zdjęcia trzech odszytych sylwetek, a pozostałą część kolekcji przedstawić na rysunkach. – Do konkursu mogą zgłosić się wszyscy projektanci oprócz tych, którzy byli finalistami w dotychczasowych edycjach. Czekamy na projektantów z Polski i z zagranicy. Rozpoczynamy dość dużą kampanię promocyjną we wszystkich szkołach projektowania w Europie, ale także na świecie. Nie ograniczamy projektantów tematycznie. Liczymy na ich autorskie projekty – mówi organizator konkursu Ewa Bieńkowska.
Zgłaszać można się do 10 marca. Finalistów konkursu wybierze jury. – Mamy dwa gremia jury. W jednym zasiądą projektanci z Polski i ze świata, a w drugim dziennikarze, którzy na co dzień zajmują się modą. Oni zdecydują kto znajdzie się w finale i kto wygra tegoroczną edycję – dodaje Bieńkowska.
Finał 24. edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka odbędzie się 12 maja w łódzkim EC1.
