Środa, 21 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Radio Łódź i Przyjaciele organizują specjalną Gwiazdkę [nasza akcja]
Około pół tysiąca dzieci weźmie udział w “Gwiazdce Radia Łódź i Przyjaciół”. Jak co roku, będą specjalne atrakcje i oczywiście wiele prezentów.
Od kilkunastu lat, w okresie przedświątecznym Radio Łódź pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom z Łodzi i okolic. Akcja co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem i serdecznym przyjęciem.
W tym roku “Gwiazdka Radia Łódź i Przyjaciół” odbędzie się 21 grudnia w hali Expo. Radiowy Mikołaj zaprosi około 500 dzieci, którym wręczy świąteczne prezenty. Dla uczestników spotkania choinkowego planujemy również słodki poczęstunek oraz animacje, które umilą wspólnie spędzony czas. Będą gry, zabawy i wspólne śpiewanie kolęd.
Przedsięwzięcie organizowane jest dzięki pomocy sponsorów, którzy od wielu lat włączają się w pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Łodzi. Tradycyjnie partnerami akcji są: Polski Czerwony Krzyż i Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
W tym roku partnerami akcji zostali: Ikea Łódź, Łódzki Rynek Hurtowy “Zjazdowa” S.A., Społeczna Akademia Nauk, Hurtownia i markety budowlane “Arsen”, Towarzystwo Ubezpieczeń Uniqa, PDC – Inspektor Nadzoru: Nadzór Inwestorski inwestycji budowlanych, Polifarb Łódź, Jumi – dystrybutor ozdób świątecznych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Fabryka Rajstop Adrian, Wydawnictwo Literatura, Hurtownia i Sklep “Okazja”, Bartolini Air – Szkoła Pilotów, Expo Łódź, Hurtownia Opakowań Jednorazowych Plast, Colormark – opakowania foliowe, Firma Izodom 2000 Polska, Bank Żywności im. Marka Edelmanaoraz Wydawnictwo Ameet.

Łódź była kulturalną stolicą Polski [wykład]
Na ostatni w tym roku wykład zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Tym razem porozmawiamy o kulturalnej Łodzi w latach 1945-1947.
To kolejne spotkanie organizowane przezKlub Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego “Grota” w Łodzi, działający przy łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład pod tytułem “Łódź (1945-1947) kulturalną stolicą Polski” przedstawi Magdalena Zapolska-Downar, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (II piętro).
Środa, 21 grudnia, godz. 14, wstęp wolny

Konfrontacje historyczne. “Gomułki portret nieoczywisty” [spotkanie]
Kolejne spotkanie z cyklu Plus czy minus konfrontacje historyczne w ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Dyskusję wywoła Władysław Gomułka, bohater książki Anity Prażmowskiej.
Anita Prażmowska, profesor historii powszechnej w London School of Economics, kreśli biografię polityka, który wywarł ogromny wpływ na kształt powojennej Polski. Pokazuje drogę, jaką przeszedł od prostego robotnika przez działalność w Komunistycznej Partii Polski, uwięzienie w okresie stalinowskim do wyboru na I sekretarza KC PZPR w 1956 roku i fatalnych decyzji końcówki jego rządów: dramatycznych wydarzeń marcowych w 1968 roku i strzałów do robotników w grudniu 1970 roku. Śledzi, jak krystalizowały się polityczne poglądy Gomułki, który fanatycznie wierzył w polską drogę do socjalizmu, nie chciał narzucać Polsce stalinowskiego sposobu rządzenia i widział potrzebę elastycznego wprowadzania nowego ustroju. Człowieka, który był święcie przekonany, że tylko on wie najlepiej, co jest dobre dla polskiego robotnika.
Postać towarzysza Wiesława jest w historii PRL nieoczywista. Nazywany z czasów marca 68 pogardliwie i prześmiewczo gnomem, był z drugiej strony politykiem obsesyjnie wręcz walczącym o ostateczne uznanie przez RFN polskiej granicy na Odrze i Nysie. Opowiadający się za interwencją Ludowego Wojska Polskiego w Czechosłowacji, był równocześnie tym polskim komunistą, któremu najbardziej zależało na jak najbardziej szeroko zakrojonej autonomii PRL w ramach bloku radzieckiego. Jaki jest polityczny bilans jego rządów?
Rozmawiać będą:
* prof. Anita Prażmowska (autorka książki Władysław Gomułka)
* dr Jan Olaszek (historyk, Biuro Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej)
* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)
Debata odbędzie się 21 grudnia (środa), o godz. 18.00 w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.

Depresja, niepewność i inne symptomy śmiertelności. Dwudniowa wystawa w OFF-ie [ekspozycja]
Silvia Amancei i Bogdan Armanu, w trakcie rezydencji artystycznej w Galerii Wschodniej, w strefie OFF Piotrkowska zaprezentują projekt pt. “Depresja, niepewność i inne symptomy śmiertelności”.
Silvia Amance i Bogdan Armanu to artystyczny duet mieszkający i działający w mieście Iasi, w Rumunii. Pracując razem od 2012 roku, artyści zrealizowali szereg wystaw indywidualnych: “W poszukiwaniu przyczyn i rzeczywistości” (2016, Iasi, Rumunia), “Architektury kliniczne dla kompozycjonistycznej przyszłości (część II)” (2016, Iasi, Rumunia), “Konstelacje pragnień” (2016, Iasi, Rumunia), “(No)Future” (2015, Eckernfrde, Niemcy), “Brak nadziei na przyszłość” (2015, Iasi, Rumunia), “Metropia” (2014, Iasi, Rumunia).
W przeszłości artyści zostali zaproszeni do kilku programów A-I-R w “Club Electroputere” (2016, Craiova, Rumunia), quartier21 / Museums Quartier, (2015, Wiedeń, Austria), “Otte 1, Kunstlerhaus” (2015, Eckernforde, Niemcy), “Timisoara Art Biennale Encounters” (2015, Timisoara, Rumunia), a ich pracy były zamówione przez “CAMERA PLUS. Biennale współczesnej fotografii oraz ruchomego obrazu” (2016, Iasi, Rumunia) oraz “ArtycoK.tv” (2015, Praga, Republika Czeska).
Wystawę “Depresja, niepewność i inne symptomy śmiertelności” w Strefie OFF Piotrkowska będzie można oglądać do 21 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi [plener]
Ulica Piotrkowska kusi świątecznym klimatem.Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 23 grudnia.
Wartoprzeczytać
Na reprezentacyjnej ulicy miasta stanęło 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment. Wybór jest bardzo różnorodny – od regionalnych przysmaków, przez choinki, aż po rękodzieła.Sprzedawcy oferują nie tylko polskie produkty, takie jak oscypki, ale np.greckie kosmetyki. Nie brakuje chleba na zakwasie i naturalnych wędlin.
Łodzianie pozytywnie oceniają świąteczny klimat. – Czuć jest już święta, a miło popatrzeć, jakwszyscy oglądają produkty z uśmiechem na twarzy – mówi jedna z odwiedzających.
Na stoiskach można także znaleźć inspiracje do ewentualnych prezentów. Są minerały z całego świata, a także figurki zwierząt, takie jak słonik portfelowy i żabka pomnażająca kasę.
Na ul. Piotrkowskiej pojawiło się już bożonarodzeniowe oświetlenie.
Jarmark odwiedzać można codziennie do 23 grudnia.
