Wydarzenia w Sejmie. Liderzy partii opozycyjnych na spotkaniu z prezydentem
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Grzegorzem Schetyną z Platformy Obywatelskiej, Ryszardem Petru z Nowoczesnej, Pawłem Kukizem z Kukiz’15 i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Grzegorz Schetyna przekonywał prezydenta, że należy uznać za nielegalne głosowanie w sprawie budżetu w Sali Kolumnowej. Ocenił też, że organizacja pracy dziennikarzy w Sejmie nie powinna się zmienić. Lider PO wezwał też do dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który – jego zdaniem – za obecną sytuację ponosi osobistą odpowiedzialność.
Ryszard Petru po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego powiedział, że przekazał Andrzejowi Dudzie swoje stanowisko dotyczące nowych zasad pracy dziennikarzy oraz trybu głosowania nad budżetem. Według lidera Nowoczesnej, głosowanie było nielegalne. “Prezydent wysłuchał moich uwag, przekazał mi swoje. Miałem wrażenie, że rozumie nasze postulaty” – powiedział Ryszard Petru.
Paweł Kukiz napisał na Facebooku, że z prezydentem rozmawiał o możliwości powtórzenia piątkowego głosowania. Prawdopodobnie potrzebna byłaby uchwała Sejmu w tej sprawie i 2/3 głosów – zaznaczył. Paweł Kukiz wspomniał, że rozmawiał także o konieczności zaangażowania prezydenta w złagodzenie sporu na linii media-Kancelaria Sejmu, jeśli marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie doprowadzi do porozumienia satysfakcjonującego dziennikarzy.
Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował z kolei, że przedstawił prezydentowi stanowisko PSL-u. Powiedział, że prezydent był zaniepokojony sytuacją. Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił też, że Polacy oczekują od rządzących i opozycji uspokojenia nastrojów.
We wtorek (20 grudnia)prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. IAR