Niedziela, 18 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Winylowy SWAP w Radiu Łódź i koncert Swiernalisa [giełda, koncert]
Tysiące winylowych płyt, specjalna audycja i wieczorny koncert – Radio Łódź i Łódzka Giełda Fonograficzna zapraszają na Świąteczny Winylowy SWAP.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego znaleźliśmy sposób, aby po raz kolejny spotkać się w gronie winylowych pasjonatów. Zebraliśmy wystawców z całej Polski, a oni zabrali ze sobą łącznie kilka tysięcy płyt. Będą z nami też wytwórnie, m.in. Kayax i Vinylowo. Wystawcy zaoferują szeroki wachlarz muzycznych propozycji. Wśród kolekcji znajdą się kultowi wykonawcy, jak i muzyka mniej znana. Stan płyt jak i ceny, również powinny zachęcić do przyjścia. W ofercie znajdą się także płyty CD, kasety, gadżety związane z utrzymaniem płyt i gramofonów w czystości oraz drobny sprzęt muzyczny.
Świąteczny Winylowy SWAP łączymy z audycją radiową, podczas której muzyka będzie puszczana z czarnych krążków, a dziennikarze opowiedzą o kulturze muzyki winylowej.
Na zakończenie SWAP-u wystąpi młody artysta Swiernalis, który reprezentuje muzykę alternatywną. Jego aranżacje powstawały w jednej z łódzkich piwnic.
Na Świąteczny SWAP Winylowy zapraszamy w niedzielę (18 grudnia) od godziny 13 do Studia im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Wstęp jest bezpłatny.

“SamoDZIELNI W KULTURZE”. Muzeum Miasta Łodzi z myślą o niepełnosprawnych [warsztaty]
“SamoDZIELNI W KULTURZE to kolejny projekt Muzeum Miasta Łodzi wychodzący naprzeciw potrzebom osób z różnymi niepełnosprawnościami.
W ramach projektu organizowane są warsztaty oraz spotkania edukacyjne odbywające się w różnych instytucjach kultury: Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych czy Akademii Muzycznej.
Czytaj także: Posłuchaj, jak brzmi wielokulturowe miasto. Powstała “Dźwiękowa historia Łodzi”
Każdemu ze spotkań towarzyszą materiały edukacyjne przygotowywane we współpracy ze specjalistami oraz dydaktykami z zakresu pedagogiki specjalnej: zeszyty (przygotowywane w formacie “tekstu łatwego do czytania”, a także w wersji druku brajlowskiego), filmy (z dołączonym tłumaczem języka migowego) oraz specjalnie pomoce dydaktyczne (audiodeskrypcje, dotykowe plansze dla osób niewidomych czy repliki wybranych eksponatów z możliwością prezentacji schematu ich działania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną).
Po zakończeniu projektu książki i filmy będzie można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum w ramach wolnej licencji.
18 grudnia (niedziela), godz. 12:30
“Przy świątecznym stole”
Rodzinne warsztaty plastyczne
Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, wstęp wolny

Festiwal Fotografii Krajobrazowej w ŁDK [zakończenie]
Zmienność krajobrazu to temat pierwszej edycji Festiwalu Fotografii Krajobrazowej w Łódzkim Domu Kultury.
W ramach festiwalu zaplanowano między innymi wystawę pokonkursową, autorskie spotkania, pokazy multimedialne, diaporamy, a także koncert Włodka Komendarka.
Festiwal Fotografii Krajobrazowej potrwa do niedzieli, 18 grudnia.
AUTORSKIE SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI
(prezentacje fotografii, pokazy multimedialne, slide-show, diaporamy)
NIEOCZYWISTOŚĆ
11.00 Radosław Siekierzyński Krajobraz nieoczywisty Sala Kolumnowa
12.00 Artur Jurkowski Cyklopejzaż Sala Kolumnowa
Wartoprzeczytać
13.00 Joanna Antosik Historia pewnego lasu Sala Kolumnowa
WERNISAŻE WYSTAW FOTOGRAFICZNYCH
NARRACYJNOŚĆ
15.00 GALERIA STARA Piotr Wypych Krajobraz. Detal-panorama-widok
Wystawa czynna od 8 XII do 21 XII 2016
15.30 GALERIA KAWIARNIA Joanna Antosik Opowieść o drzewach
Wystawa czynna od 8 XII do 8 I 2017
16.00 GALERIA FF Jerzy piątek Ostatni taki pejzaż…
Wystawa czynna od 8 XII do 21 XII 2016
ZAKOŃCZENIE FESTIWALU

Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi [plener]
Ulica Piotrkowska kusi świątecznym klimatem.Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 23 grudnia.
Na reprezentacyjnej ulicy miasta stanęło 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment. Wybór jest bardzo różnorodny – od regionalnych przysmaków, przez choinki, aż po rękodzieła.Sprzedawcy oferują nie tylko polskie produkty, takie jak oscypki, ale np.greckie kosmetyki. Nie brakuje chleba na zakwasie i naturalnych wędlin.
Łodzianie pozytywnie oceniają świąteczny klimat. – Czuć jest już święta, a miło popatrzeć, jakwszyscy oglądają produkty z uśmiechem na twarzy – mówi jedna z odwiedzających.
Na stoiskach można także znaleźć inspiracje do ewentualnych prezentów. Są minerały z całego świata, a także figurki zwierząt, takie jak słonik portfelowy i żabka pomnażająca kasę.
Na ul. Piotrkowskiej pojawiło się już bożonarodzeniowe oświetlenie.
Jarmark odwiedzać można codziennie do 23 grudnia.
