Budżet uchwalony w Sali Kolumnowej. Protesty w Sejmie i przed Sejmem
W głosowaniu nad budżetem na 2017 rok udział wzięło 236 posłów, za jego uchwaleniem było 234, przeciw 2 – takie informacje podał po głosowaniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obrady odbyły się w Sali Kolumnowej, ponieważ główną mównicę blokowali posłowie opozycji.

SPRAWA POSŁA SZCZERBY
Protest w Sejmie rozpoczął się powykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby z PO. Zabrał on głos w sprawie planowanych zmian obsługi prac Sejmu przez media. Poseł miał ze sobą kartkę z napisem “Wolne media w Sejmie”. Nie podporządkował się poleceniu Marszałka i nie opuścił mównicy, co spowodowało wykluczenie go z obrad i zarządzenie przerwy w posiedzeniu.
Posłowie opozycji zablokowali mównicę, odśpiewali hymn narodowy i skandowali do marszałka “Przywróć Posła!”, “Precz z cenzurą” i “Demokracja!”.
PIS: NIE DAMY SIĘ STERRORYZOWAĆ
Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński zorganizował konferencję prasową, na której przekonywał, że walka przybrała charakter chuligaństwa parlamentarnego. – Tak postępowała Samoobrona. Nie damy się sterroryzować – powiedział Kaczyński. – Z całą pewnością uchwalimy budżet, a także inne ustawy. Różnego rodzaju okoliczności pozwalają sądzić że ci, którzy dziś blokują budżet są bardzo niechętnie nastawieni do ustawy dezubekizacyjnej -przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości.
PROTEST DO SKUTKU
“Będziemy protestować do skutku” poinformowała opozycja.
Około godz. 18 salę obrad opuścili posłowie PiS. W tym czasie rozpoczęła się komisja regulaminowa, na która został wezwany poseł Michał Szczerba. Po jej zakończeniu poseł poinformował media, że decyzja wykluczająca go z obrad Sejmu, została podtrzymana.
Po godz. 21.30 Sejm wznowił posiedzenie. Odbyło się ono w Sali Kolumnowej, a nie w Sali Plenarnej. Opozycja uznaje obrady w sejmowej Sali Kolumnowej za nielegalne i domaga się zwołania na 20 grudnia dodatkowego posiedzenia Sejmu.Pod wnioskiem w tej sprawie do marszałka Marka Kuchcińskiego podpisali się szefowie klubów PO, Nowoczesnej i PSL.
“My posłowie klubów parlamentarnych w związku z kryzysem konstytucyjnym wywołanym przez marszałka Sejmu i większość parlamentarną, uznając za nielegalne obrady w sali kolumnowej żądamy zgodnego z regulaminem Sejmu i konstytucją posiedzenia Sejmu w dniu 20 grudnia 2016 roku” – czytamy we wniosku. Szefowie klubów PO, PSL i Nowoczesnej chcą też przywrócenia wykluczonemu wcześniej posłowi PO Michałowi Szczerbie możliwości uczestniczenia w obradach. Domagają się także “zaprzestania stałego łamania regulaminu Sejmu, ograniczania wolności wypowiedzi posłanek i posłów, a także przywrócenia możliwości wykonywania przez media ich konstytucyjnego prawa do informowania opinii publicznej o pracach parlamentu”. Przewodniczący klubów opozycyjnych podważają też legalność “blokowego” głosowania nad budżetem, gdy kolejne poprawki nie były głosowane jedna po drugiej, ale zostały połączone w bloki, nad którymi później głosowano.
OBRADY W SALI KOLUMNOWEJ
Po przeniesieniu się do Sali Kolumnowej posłowie kontynuowali obrady.Posłowie głosowali przez podniesienie rąk, a głosy liczyli posłowie-sekretarze. Przyjętoustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. W głosowaniu wzięło udział 236 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 235, nikt przeciw. Jedna osoba się wstrzymała. Wcześniej łącznie odrzucili poprawki i wnioski zgłoszone przez opozycję. Podany przez marszałka wynik posłowie przyjęli oklaskami. Skandowali”Precz z komuną”.
Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych ma obowiązywać od 1 października 2017 roku. Nowe przepisy obniżą świadczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Obejmą grupę ponad 32 tysięcy osób.
Sejmprzyjął także ustawę budżetową na przyszły rok. Wgłosowaniu wzięło udział także 236 posłów, za było 234, przeciw 2. Rząd w budżecie założył wzrost PKB o 3,6 procent. Deficyt budżetowy ma wynieść blisko 60 miliardów złotych, a średnioroczna inflacja – 1,3 procent. Dochody mają wynieść ponad 325 miliardów złotych, wydatki – ponad 384 miliardy.
Marszałek Sejmu @MarekKuchcinski zakończył 33. posiedzenie Sejmu. “Życzę wszystkim wesołych świąt!”. W Sali Kolumnowej brawa. pic.twitter.com/fVxqInsKGu
DoRzeczy (@DoRzeczy_pl) 16 grudnia 2016
CZY GŁOSOWANIE BYŁO LEGALNE?
Posłowie Nowoczesnej mają wątpliwości, czy podczas posiedzenia Sejmu kontynuowanego w Sali Kolumnowej była wystarczająca liczba posłanek i posłów, potrzebna do przeprowadzenia głosowania. Kilku posłów twierdziło również, żenie zostali wpuszczeni na salę obrad. Nowoczesna rozważa złożenie w tej sprawie wniosku do prokuratury.
PO zostaje. Prezes PIS wyszedl i stwierdzil, ze kworum bylo. Budzet uchwalony. #Sejm pic.twitter.com/jkNlJZq79z
Arleta Zalewska (@arletazalewska) 16 grudnia 2016
KOD PODSEJMEM
Podczas gdy posłowie opozycji protestowali w Sejmie, przed budynkiem parlamentu odbył sięprotest zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji.Protestujący przynieślitransparenty z hasłem: “Wolne media” i polskie flagi. Podkreślali w ten sposób sprzeciw wobec planówzmiany organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. Jak poinformował IAR rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, w manifestacji brało udział około 2,5 tysiąca osób. Protestujący próbowali zablokować posłom PiS możliwość wyjazdu z terenu Sejmu.
Lider KOD Mateusz Kijowski w swoim wystąpieniu zasugerował, że protest przed Sejmem może się szybko powiększyć. Jutro do Warszawy mają przyjechać m.in. działacze z Dolnego Śląska. “Będzie tutaj za chwilę cała Polska, bo cała Polska (…) nie podda się dyktatorowi” – mówił Kijowski.
Demonstranci blokują posłom wyjazdy z sejmu.Krzyczą: oby dobra zmiana została do rana @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/D8YQRZo8di
Anna Józefowicz (@aniajozia) 16 grudnia 2016
Policjanci zepchnęli ludzi z ulicy na Skarpie, robią miejsce dla samochodów z posłami PiS. Spokojnie ale zdecydowanie pic.twitter.com/yTsynXfKk1
Dominik Uhlig (@dominikuhlig) 16 grudnia 2016
Podobne protesty odbyły się w kilku miastach Polski, w Łodzi przed biurem Prawa i Sprawiedliwości.
Wartoprzeczytać
IAR