Piątek, 16 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
DuoPolis Kulturalne Warszawa-Łódź. “Komeda” na start [spektakl]
Pierwsza premiera w ramach projektu DuoPolis Kulturalne Warszawa – Łódź to “Komeda” w reżyserii Leny Frankiewicz.
To wspólna inicjatywa łódzkiej sceny i stołecznego Teatru IMKA. Współpraca zakłada wzajemną wymianę i prezentację spektakli teatralnych, a także realizacje wydarzeń artystycznych. – To też nawiązanie do naszych korzeni, bo przecież graliśmy w Teatrze Nowym. Poza tym, ja od zawsze szukałem większych możliwości wystawienniczych i jak przyszła propozycja od dyrektora Krzysztofa Dudka, który objął Teatr Nowy, to od razu się zgodziłem – mówi dyrektor Teatru IMCA Tomasz Karolak.
Pierwszą wspólną produkcją jest spektakl “Komeda” opowiadający o życiu wybitnego polskiego kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy. – Konstrukcja scenariusza oparta jest na ostatnich, najbardziej tragicznych wydarzeniach z życia Komedy. Opowiadamy o jego życiu z perspektywy osoby, genialnego kompozytora, który jest pogrążony w śpiączce i do którego pewne momenty życia wracają w formie retrospektyw. Ale też nie zapominajmy, że bardzo silną rolę w tym spektaklu odgrywa muzyka – mówi reżyserka spektaklu Lena Frankiewicz.
Na scenie zaprezentują się aktorzy Teatru Nowego i Teatru IMKA w Warszawie, miedzy innymi Iwona Bielska, Monika Buchowiec i Mateusz Janicki.
Premiera o godzinie 19.

Piąte Międzynarodowe Biennale Obrazu “Quadro-Art” [wystawa]
Obrazy wszystkich uczestników tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowe Biennale Obrazu “Quadro-Art”, a także członków jury można zobaczyć na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Celem Międzynarodowego Biennale Obrazu “Quadro-Art” jest przegląd aktualnych tendencji artystycznych, a jego otwarta formuła pozwala na udział w konkursie każdemu profesjonalnemu artyście. Do tegorocznej edycji zostały zgłoszone 73 prace.
W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele łódzkich uczelni, kształcących artystów plastyków i członkowie ZPAP: Jolanta Rudzka-Habisiak (Rektor ASP Łódź), Gabriel Kołat (ASP Łódź), Piotr Mastalerz (Politechnika Łódzka), Leokadia Bartoszko (ZPAP Okręg Łódzki), Maksymilian Majewski (ZPAP Okręg Łódzki). Jak zaznacza jury, poziom prac w tym roku jest wyrównany i wysoki, a wybór nie był łatwy. Chociaż wyniki konkursu nie są już tajemnicą, oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się podczas wernisażu.
Grand Prix V Międzynarodowego Biennale Obrazu Quadro-Art Łódź 2016 zdobyła Ula Dzwonik za pracę W domku na plaży. Pierwsze miejsce jury przyznało Agnieszce Jankowskiej za pracę z cyklu Rejectamenta. Oddźwięki III. Drugie miejsce zajęła praca Naprzeciw siebie IX autorstwa Kazimierza Drejasa, a trzecie miejsce przyznane zostało Michalinie Choroszczak-Tilgner za Fragmenty większej całości XIV. Jury zdecydowało też o wręczeniu 6 honorowych wyróżnień, a nagrodę w postaci wystawy indywidualnej w Galerii ASP w Łodzi, fundowaną przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi zdobył Krzysztof Ryfa.
W jubileuszowej edycji Międzynarodowego Biennale Obrazu “Quadro-Art” 2016 wystawie głównej pokonkursowej towarzyszyć będzie pokaz prac członków jury.
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa Biennale gości po raz trzeci. Ekspozycja znajduje się na drugim piętrze w budynku A i będzie czynna do 5 lutego.

Kieślowski okiem Pągowskiego. Plakaty w Muzeum Kinematografii [wystawa]
W związku z 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzej Pągowski wrócił po latach do tych samych filmów, do których projektował plakaty. Efekty można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Tworząc plakat do filmu “Amator” Pągowski miał 26 lat, a do filmu “Niebieski” 40. W tym roku skończył 63 lata. Uważa, że zupełnie inaczej odebrał te filmy i inaczej projektuje swoje prace.
Kolekcja obejmuje plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym Dekalogiem. Składa się z około 50 plakatów.
Wystawę można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa do 15 lutego. Ekspozycjaswoją premierę miała podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi [plener]
Ulica Piotrkowska kusi świątecznym klimatem.Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 23 grudnia.
Na reprezentacyjnej ulicy miasta stanęło 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment. Wybór jest bardzo różnorodny – od regionalnych przysmaków, przez choinki, aż po rękodzieła.Sprzedawcy oferują nie tylko polskie produkty, takie jak oscypki, ale np.greckie kosmetyki. Nie brakuje chleba na zakwasie i naturalnych wędlin.
Łodzianie pozytywnie oceniają świąteczny klimat. – Czuć jest już święta, a miło popatrzeć, jakwszyscy oglądają produkty z uśmiechem na twarzy – mówi jedna z odwiedzających.
Na stoiskach można także znaleźć inspiracje do ewentualnych prezentów. Są minerały z całego świata, a także figurki zwierząt, takie jak słonik portfelowy i żabka pomnażająca kasę.
Wartoprzeczytać
Na ul. Piotrkowskiej pojawiło się już bożonarodzeniowe oświetlenie.
Jarmark odwiedzać można codziennie do 23 grudnia.
