Środa, 14 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Seksmisja i inne moje misje. Olgierd Łukaszewicz w Poleskim Ośrodku Sztuki [spotkanie]
Znany jest z takich filmów, jak “Brzezina”, “Noce i dnie”, “Dzieje grzechu”, “Wierna rzeka”. Odtwórca kultowej roli Albercika w “Seksmisji” Juliusza Machulskiego – Olgierd Łukaszewicz będzie gościem Poleskiego Ośrodka Sztuki.
Obchodzący właśnie 70. urodziny aktor na deskach polskich i zagranicznych teatrów oraz planach filmowych i telewizyjnych produkcji stworzył niezliczone, często wybitne kreacje. Kiedy zaczęła się ta fascynacja? Oczywiście w szkole, gdzie utworzył Kabarecik Takie Coś. W “Seksmisji” Olgierd choć zawsze “ten drugi” obok kutego na cztery nogi Maksia, granego przez Jerzego Stuhra stał się idolem “we wszystkich Demoludach”.
Na spotkaniu w Poleskim Ośrodku Sztuki w ramach cyklu “Czytam więc jestem” Olgierd Łukaszewicz zdradzi więcej tajemnic ze swojej kariery, które znalazły się też w książce “Seksmisja i inne moje misje”.
Spotkanie odbędzie się w środę (14 grudnia) o godzinie 18 przy ul. Krzemienieckiej 2a. Wstęp wolny.

Premierowy “Kamień” w Muzeum Kinematografii [film]
Muzeum Kinematografii w Łodzi premierowo pokaże dokument Jacka Gwizdały zatytułowany “Kamień”.
Film opowiada o bohaterach robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku i początku “Solidarności”. Tytuł dokumentu nawiązuje do kamienia węgielnego pod pomnik, wmurowany w centrum Radomia w 1981 roku, który miał upamiętnić ludzi skrzywdzonych.
Pomimo upływu lat – pomnik nie powstał. Na tym tle poznajemy historię miasta i ludzi z okresu transformacji.
Dokument swoją premierę miał na specjalnym pokazie w Radomiu, emitowała go także telewizyjna Jedynka.
W Łodzi “Kamień” zobaczymy w środę, 14 grudnia o godzinie 19 w Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa 1. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem. Wstęp wolny.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Specjalna wystawa [ekspozycja]
Przed budynkiem bełchatowskiego starostwa można oglądać wystawę poświęconą stanowi wojennemu. Jest ona zaprojektowana w formie kalendarza i chronologicznie obrazuje 586 dni tego okresu.
To wystawa ogólnopolska, która swoją inaugurację miała pięć lat temu, czyli w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. – To były ciężkie czasy – wspominają bełchatowianie. – Jedyną oazą wolności pozostawały kościoły. Żyliśmy w strachu i niepewności.
Wystawę będzie można oglądać w Bełchatowie do 20 grudnia.

Akordeon króluje w Akademii Muzycznej w Łodzi [muzyka]
Artyści ze Słowacji, Słowenii, Finlandii i Iranu wezmą udział w Międzynarodowej Sesji Naukowo-Artystycznej “Akordeonowa sztuka wykonawcza na przełomie XX i XXI wieku”, na którą zaprasza Akademia Muzyczna w Łodzi.
Dni sesji wypełnią koncerty, wykłady, lekcje mistrzowskie i nagrania z udziałem pedagogów i studentów uczelni muzycznych z Łodzi, Bratysławy, Lublany i Turku. Na otwarcie zaplanowano mistrzowski koncert pedagogów (12 grudnia), na zakończenie solowe i kameralne prezentacje studentów (16 grudnia). Efektem wspólnej pracy będzie również płyta CD wydana przez Akademię po sesji. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na zaproszenie organizatorów do Łodzi przyjadą uznani mistrzowie akordeonu: prof. Rajmund Kkoni (Słowacja), dr Milan Osadsk (Słowacja), prof. Mikko Luoma (Finlandia) oraz prof. Borut Zagoranski (Słowenia). W
W sesji wezmą udział również studenci z zagranicy (Bratysława, Lublana, Helsinki i Turku) i będą doskonalić swój artystyczny warsztat razem ze studentami z Łodzi.
Sesja potrwa do 16 grudnia.
