Sobota, 10 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
David Garrett wystąpi w łódzkiej Atlas Arenie [koncert]
Występ niemieckiego wirtuoza skrzypiec w Łodzi jest częścią trasy koncertowej, promującej album “Explosive”, na którym znalazły się opracowania przebojów muzyki klasycznej, pop a także własnych kompozycji skrzypka. – To jest artysta, który występował już praktycznie na wszystkich kontynentach. Wszędzie gromadził znakomitą publiczność. Wydał 18 albumów, w tym chyba najważniejszy, czyli “Rock Symphonies”, na którym nagrał klasyczne aranżacje wielkich przebojów muzyki rockowej i pop – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM organizatora koncertu.
David Garrett na swoim koncie ma prestiżowe nagrody przemysłu muzycznego, w tym między innymi statuetkę Radio Regenbogen Award, GQ, Golden Camera, Echo Classic. Pobił również rekord Guinessa, zdobywając tytuł “Najszybszego Skrzypka Świata”. – Te sukcesy notuje od maleńkości. Pierwsze sukcesy miał w wieku 7 lat, w wieku 16 lat wystąpił w Indiach z okazji 50-lecia odzyskania niepodległości. Później już całe pasmo wielkich koncertów – dodaje Stefański.
Początek koncertu o 20:30.

Flash mob po szkocku w Manufakturze [muzyka]
Dudziarze i dobosze, grający tradycyjną muzykę szkocką zagoszczą w Manufakturze.
Muzycy tworzący formację przyjadą do Manufaktury ze swoim sprawdzonym programem koncertowym. Będzie można usłyszeć m.in. znane na całym świecie i często mające kilkaset lat dynamiczne marsze wojskowe. Widowiskowy charakter występu dopełni pokaz musztry.
Zespół Częstochowa Pipes&Drums został założony przez Tomasza Ujmę w 2002 roku. Tworzy go grupa pasjonatów brzmienia szkockich dud i kultury brytyjskiej. Jak każda formacja typu pipes&drums składa się z dwóch sekcji: dudziarskiej i bębniarskiej.
Dudziarze z Częstochowy z powodzeniem koncertują na całym świecie. Ich umiejętności miała okazję podziwiać publiczność z takich krajów jak Niemcy, Oman, Emiraty Arabskie czy Kanada. Koncertowej popularności grupy towarzyszy także uznanie innych muzyków zespół wielokrotnie występował obok największych światowych wirtuozów gry na werblach i dudach.
W Manufakturze częstochowscy pipesi wystąpią już po raz drugi w tym roku wcześniej ich popisy podziwiali goście VI Pikniku Niepodległościowego.
Manufaktura zaprasza w sobotę (10 grudnia) między godziną 15 a 18.

10. Festiwal Filmów Rosyjskich “Sputnik nad Polską” w Łodzi [film]
Już po raz dziesiąty w Łodzi zagości rosyjska kinematografia. Na festiwal “Sputnik nad Polską” zaprasza Kino Charlie.
Festiwal Filmów Rosyjskich pod ogólnopolskim hasłem “Sputnik nad Polską” jest to największy w Europie przegląd kina rosyjskiego, który po dziesięciodniowej edycji warszawskiej odbywa tourne po całej Polsce. impreza gości w kilkudziesięciu miastach z całego kraju do końca marca 2017 roku. Odwiedzi także łódzkie Kino Charlie.
W tegorocznym repertuarze tegorocznej edycji znalazło się sześć tytułów. W tym dokumenty, dramaty i komedie.
10 grudnia
17:30 Dotyk wiatru (77) – Rosja
19:00 Zoologia (88) Rosja, Niemcy, Francja

Strefa Muzyki. Planetarium EC1 wypełnione klasycznym brzmieniem [muzyka]
Kulturalny projekt ma połączyć muzykę z obrazem. Podczas grudniowych koncertów widzowie wysłuchają utworów takich kompozytorów, jak Jan Sebastian Bach, Wojciech Kilar czy Siergiej Rachmaninow.
Muzyka będzie współgrać z obrazem, wyjaśnia Michał Kędzierski z EC1. – To ma być połączenie wszystkiego co tutaj najciekawsze, czyli wizualizacji, animacji, które się odbywają na kopule planetarium i sztuki wokalnej. Przedsmakiem były pokazy Pink Floyd The Wall, które z powodzeniem graliśmy w zeszłym roku i do których także wrócimyw grudniu.
W Planetarium zaśpiewa solistka Teatru Wielkiego w Łodzi Joanna Woś. Dla artystki będzie to nietypowe przeżycie. – To, co będzie się działo na kopule, czyli na naszym nieboskłonie, trochę wymusiło repertuar, ale myślę, że udało się dobrać odpowiednią muzykę. W większości będą to wokalizy, które uzupełnią przestrzeń i projekcje na kopule.
Koncerty zaplanowano na 10 i 11 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi [plener]
Ulica Piotrkowska kusi świątecznym klimatem.Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 23 grudnia.
Na reprezentacyjnej ulicy miasta stanęło 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment. Wybór jest bardzo różnorodny – od regionalnych przysmaków, przez choinki, aż po rękodzieła.Sprzedawcy oferują nie tylko polskie produkty, takie jak oscypki, ale np.greckie kosmetyki. Nie brakuje chleba na zakwasie i naturalnych wędlin.
Wartoprzeczytać
Łodzianie pozytywnie oceniają świąteczny klimat. – Czuć jest już święta, a miło popatrzeć, jakwszyscy oglądają produkty z uśmiechem na twarzy – mówi jedna z odwiedzających.
Na stoiskach można także znaleźć inspiracje do ewentualnych prezentów. Są minerały z całego świata, a także figurki zwierząt, takie jak słonik portfelowy i żabka pomnażająca kasę.
Na ul. Piotrkowskiej pojawiło się już bożonarodzeniowe oświetlenie.
Jarmark odwiedzać można codziennie do 23 grudnia.

X Festiwal Puls Literatury w Łodzi. Sprawdź program [literatura]
Kacper Bartczak, Wojciech Cegielski, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Darek Foks, Jerzy Jarniewicz – to tylko niektórzy z gości X edycji Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
10 grudnia sobota DZIEŃ JACKA BIEREZINA
10-16 – konkurs z literatury niemieckojęzycznej warsztaty (prowadzenie: Sława Lisiecka)
15.40 – rozstrzygnięcie konkursu z literatur niemieckojęzycznych
16.00 – Kafka spotkanie z tłumaczem Jakubem Ekierem wokół nowego tłumaczenia Procesu
17.00 – Seryjni Poeci: Joanna Żabnicka, Tomasz Dalasiński, Karol Ketzer, prowadzenie: Rafał Gawin
18.00 – Marcin Jurzysta i
19.00 – spotkanie z Teresą Radziewicz wokół książki poetyckiej Pełno światła i Witem Pietrzakiem wokół książki poetyckiej pt. Stabilne, prowadzenie: Rafał Gawin
20.00 – prezentacja finalistów OKP im Jacka Bierezina na debiut książkowy, prowadzenie: Rafał Gawin i Marcin Bałczewski
20.30 – KAWIARNIA MUZYCZNO-LITERACKA ANKH koncert
21.45 – rozstrzygnięcie konkursu krytycznoliterackiego
22.00 – Turniej Jednego Wiersza o Czekan Jacka Bierezina, prowadzenie: Przemysław Owczarek
23.00 – spotkanie z Pauliną Korzeniewską wokół książki Pogodna biel dobrego samopoczucia i Damianem Kowalem wokół książki Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha, prowadzenie: Rafał Gawin
0.00 – spotkania z laureatami OKP im. Bierezina 2015: Radosławem Jurczakiem wokół książki Pamięć zewnętrzna i Marcinem Tomczakiem wokół książki Weno wej!, prowadzenie: Rafał Gawin
1.00 – rozstrzygnięcie OKP im. Jacka Bierezina 2016
