Reforma edukacji w Łodzi. Więcej etatów dla nauczycieli?
Z symulacji przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji wynika, że w Łodzi po reformie ustroju szkolnego przybędzie etatów dla nauczycieli.
Takie wyliczeniadyrektorom gimnazjów w Łodzi przestawił wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Zdaniem łódzkiego kuratoraoświaty Grzegorza Wierzchowskiego, przewidywania są optymistyczne i zwolnień nie będzie. – Według obliczeń, w Łodzi będzie o 75 etatów więcej, a subwencje będą wyższe o 23 miliony złotych – dodaje.
Kurator zaznacza również, że inicjatywa leży teraz po stronie samorządów, które powinny jak najszybciej zabrać się za przygotowania do reformy. Tymczasem wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela twierdzi, że aby rozpocząć jakiekolwiek działania niezbędna jestprzyjęta przez parlament ustawa.
Jak wynika z informacji łódzkiego kuratorium, część łódzkich samorządów jest już gotowa do wprowadzenia reformy.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Reforma edukacji | audio (m4a) audio (oga) |
REFORMA EDUKACJI
Rząd przyjął reformę edukacji na początku listopada. Premier Beata Szydło wówczas zapewniała, że rząd jest przygotowany do jej przeprowadzenia. Na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo Oświatowe wraz z przepisami je wprowadzającymi.
Premier Beata Szydło przyznała, że reforma edukacji jest trudna, ale Polska jej potrzebuje. – Naszym celem jest stworzenie szkoły bezpiecznej, która przygotuje młodych Polaków do dalszego życia – mówiła szefowa rządu.
Minister edukacji Anna Zalewska zapewniła, że są pieniądze na realizację przyjętego przez rząd projektu, a nauczyciele nie stracą pracy. Zaapelowała do krytyków reformy, by nie wprowadzali chaosu informacyjnego. Przypominając zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków, minister powiedziała, że reforma systemu oświaty również będzie miała pozytywny przebieg. Nawiązała do nieprawdziwego – jak mówiła – przekonania, że w wyniku pozostania 6-latków w przedszkolach, pracę straci 7 tysięcy nauczycieli. – Nie tylko nie straciło, ale pojawiło się 2057 miejsc pracy – mówiła Anna Zalewska.
Minister podkreśliła, że proponowana reforma oświaty jest tak zaplanowana, żeby zadbać o miejsca pracy nauczycieli. Nowe prawo zakłada, że od września przyszłego roku wróci 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |
/IAR