Czwartek, 8 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Stulecie awangardy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [inauguracja]
W nadchodzącym roku mija sto lat od wydarzeń, które dla dziejów polskiej sztuki okazały się przełomowe. Narodziła się awangarda. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi włącza się w ogólnopolskie obchody.
Przygotowano projekt “Kwartały awangardy”. Będzie to seria zmieniających się co kwartał prezentacji obiektów ze zbiorów muzeum.
Cykl rozpocznie się od prezentacji projektu tkaniny sukienkowej autorstwa Władysława Strzemińskiego jednego z największych artystów awangardowych XX wieku. W latach 1948-1949 Strzemiński stworzył cykl obrazów solarystycznych, zwanych powidokami światła. Były to wielobarwne kompozycje abstrakcyjne, utrwalające wrażenia optyczne wywołane spojrzeniem na słońce. W ideę tych obrazów, zbudowanych z plam i nieregularnych linii, wpisuje się projekt tkaniny drukowanej znajdującej się w zbiorach CMWŁ, którego pokaz zapoczątkuje cykl “Kwartały awangardy”.
Prezentacje przygotowane z okazji obchodów będzie można oglądać w gablocie na parterze budynku D. Inauguracji Roku Awangardy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa towarzyszyć będzie wykład Pauliny Kurc-Maj pt. “Jeszcze raz o formie. Władysław Strzemiński jako designer”. Spotkanie odbędzie się 8 grudnia (czwartek) o g. 17:00 w holu muzeum, w budynku D, wstęp na wykład jest bezpłatny.
W ramach kolejnych pokazów z cyklu zaprezentowane zostaną m.in. ubiory oraz tkaniny drukowane z łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, projekty akcesoriów mody, tkanin i elementów wyposażenia wnętrz wykonywane dla łódzkiego przemysłu, a także druki reklamowe oraz prefabrykaty do wykonywania wzorów na wałkach drukarskich. Cykl dopełnią warsztaty i spotkania, stanowiące punkt wyjścia do reinterpretacji dorobku awangardy w kontekście codzienności i utylitarności. Uczestnicy zajęć poznają techniki druku szablonowego i stemplowego, a inspiracją dla ich własnych kompozycji będą designerskie dokonania Władysława Strzemińskiego.
Co ja panu zrobiłem, Pignon? Teatr dla niewidomych w Powszechnym i w Radiu Łódź [spektakl]
Tym razem na Małej Scenie wystawiona zostanie sztuka “Co ja panu zrobiłem, Pignon?” Francisa Vebera. Spektakl wyreżyserowała dyrektor Ewa Pilawska. W formie słuchowiska zagości także na antenie Radia Łódź.
Francois Pignion to bohater pojawiający się w wielu sztukach francuskiego dramaturga i scenarzysty. Tym razem to fotograf, który został oddelegowany, jak setki innych dziennikarzy i fotoreporterów, by zrobić zdjęcia podczas głośnego medialnie procesu bossów mafii. Jednak bardziej niż służbowym zadaniem głowę ma zaprzątniętą sprawami natury osobistej i układaniem planu, jak odzyskać ukochaną kobietę. Tymi działaniami jak to zwykle u Vebera bywa dobroduszny fotograf krzyżuje plany Ralfa, mieszkającego w sąsiadującym z jego pokojem w hotelu. Abstrakcyjny splot zdarzeń sprawia, że wydarzenia nabierają coraz bardziej kryminalnego charakteru.
Czytaj także: Teatr dla niewidomych w Radiu Łódź
Veber po raz kolejny sięga do opowieści o życiowym nieudaczniku o wielkim sercu, który próbując rozwiązać swoje życiowe kłopoty, ściąga na siebie lawinę absurdalnych sytuacji i niebezpieczeństw.
Na scenie zaprezentują się Aleksandra Listwan, Artur Zawadzki, Filip Jacak, Michał Lacheta, Jarosław Dziedzic i Arkadiusz Wójcik.
Premiera w Teatrze Powszechnym w czwartek, 8 grudnia o godzinie 14. Słuchowisko na antenie Radia Łódź polecamy w poniedziałek, 12 grudnia o godzinie 21.
69. sesja “Musica Moderna”. O współczesnych brzmieniach [koncert]
Sesja “Musica Moderna” to organizowana od ponad 30 lat przez Akademię Muzyczną w Łodzi seria wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej.
Organizatorzy zaplanowali kilka koncertów wypełnionych najnowszą twórczością, m.in. łódzkich kompozytorów, wykłady oraz dyskusje.
Koncert MŁODZI KOMPOZYTORZY, MŁODZI WYKONAWCY
8 grudnia 2016, godz. 12.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4, wstęp wolny
“SamoDZIELNI W KULTURZE”. Muzeum Miasta Łodzi z myślą o niepełnosprawnych [zwiedzanie]
“SamoDZIELNI W KULTURZE to kolejny projekt Muzeum Miasta Łodzi wychodzący naprzeciw potrzebom osób z różnymi niepełnosprawnościami.
W ramach projektu organizowane są warsztaty oraz spotkania edukacyjne odbywające się w różnych instytucjach kultury: Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych czy Akademii Muzycznej.
Czytaj także: Posłuchaj, jak brzmi wielokulturowe miasto. Powstała “Dźwiękowa historia Łodzi”
Każdemu ze spotkań towarzyszą materiały edukacyjne przygotowywane we współpracy ze specjalistami oraz dydaktykami z zakresu pedagogiki specjalnej: zeszyty (przygotowywane w formacie “tekstu łatwego do czytania”, a także w wersji druku brajlowskiego), filmy (z dołączonym tłumaczem języka migowego) oraz specjalnie pomoce dydaktyczne (audiodeskrypcje, dotykowe plansze dla osób niewidomych czy repliki wybranych eksponatów z możliwością prezentacji schematu ich działania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną).
Po zakończeniu projektu książki i filmy będzie można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum w ramach wolnej licencji.
Program otwartych spotkań w ramach projektu:
8 grudnia (czwartek), godz. 16:30
Śladami wielkich łodzian – wizyta w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
Spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu
X Festiwal Puls Literatury w Łodzi. Sprawdź program [literatura]
Kacper Bartczak, Wojciech Cegielski, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Darek Foks, Jerzy Jarniewicz – to tylko niektórzy z gości X edycji Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest “W dialogu”. Zaplanowano spotkania z pisarzami, warsztaty literackie i happeningi. Po raz kolejny przyznana zostanie także Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima. Po raz pierwszy jednak w zmienionej formule.
8 grudnia czwartek
17.00 – spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim wokół książki Zostawić Islandię i pokaz filmu paradokumentalnego pt. Zenon Prowadzenie: Maciej Robert
18.30 – Panel: Europa w dialogu z Innym: Jan Sowa, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Górska-Sosnowska Prowadzenie: Ewa Linek 20.00 – KAWIARNIA MUZYCZNO-LITERACKA, spotkanie z Tomaszem Lipińskim, prowadzenie: Remigiusz Mielczarek
21:00 – koncert Tomasza Lipińskiego