Środa, 7 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
O łódzkich bogaczach. Spotkanie z Marcinem Jakubem Szymańskim [literatura]
“Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy” to pierwsza w Polsce panorama łódzkich rodzin fabrykanckich.
W książce odnajdziemy wszystkie nacje, wyznania i społeczności. Historie rodów oparte są na dokumentach i na relacjach potomków założycieli fabryk nie tylko włókienniczych. Opowieść o wielkich łódzkich dynastiach – takich jak chociażby Poznańscy, Urbanowscy, czy Gehligowie. To także spojrzenie na potomków tych rodzin.
Spotkanie z autorem książki Marcinem Jakubem Szymańskimodbędzie się w środę, 7 grudnia o godzinie 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wstęp wolny.
“Łódź story” znów przy Żubardzkiej [musical]
Na scenę Akademii Muzycznej w Łodzi powrócił musical Włodzimierza Korcza “Łódź Story”, przygotowany w nowej aranżacji na kameralny zespół instrumentów, z nową obsadą śpiewaków i tancerzy.
Musical operowy Łódź Story został napisany na zamówienie Akademii Muzycznej w Łodzi przez Włodzimierza Korcza, jej absolwenta, uznanego kompozytora, aranżera i pianistę. Partytura powstała w 2012 roku do libretta Moniki Partyk, krakowskiej poetki, krytyka i teoretyka muzyki. Prapremiera musicalu odbyła się 14 grudnia 2013 roku w ramach pierwszej edycji AŻ Festiwalu, zorganizowanego na otwarcie nowej Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej.
Łódź Story nawiązuje do przeszłości i teraźniejszości Łodzi. Bohaterami sztuki są m.in.: Karol Poznański syn Izraela Poznańskiego, zwanego niegdyś królem łódzkiej bawełny, i pracownicy jego zakładów. Akcja musicalu rozpoczyna się w mieście tkaczy na początku XX wieku. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie będące przyczyną późniejszych zdarzeń, które znajdują dopełnienie we współczesności. Akcja toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, widocznych w trakcie przedstawienia w projekcjach wideo. W spektaklu wykorzystano fragmenty filmu Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy. Mottem przedstawienia są słowa będące dewizą miasta Ex navicula navis (Z łódeczki łódź), które można odnaleźć w dawnych herbach i pieczęciach Łodzi.
Młodzi artyści studenci Akademii Muzycznej w Łodzi przygotowali nową wersję musicalu pod kierunkiem Beaty Redo-Dobber (inscenizacja, reżyseria, scenografia, kostiumy) oraz Michała Kocimskiego (kierownictwo muzyczne).
7 grudnia 2016, środa, godz. 18.00
X Festiwal Puls Literatury w Łodzi. Sprawdź program [spotkania]
Kacper Bartczak, Wojciech Cegielski, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Darek Foks, Jerzy Jarniewicz – to tylko niektórzy z gości X edycji Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
7 grudnia środa
17.00 – 20 lat Tygla Kultury: Zbigniew Nowak i Zbigniew Koszałkowski. Prezentacja multimedialna
18.00 – spotkanie z Jackiem Dehnelem wokół książki Krivoklat, prowadzenie: Marta Zdanowska
19.00 – spotkanie ze Stefanem Chwinem wokół książki Srebrzysko, prowadzenie: Małgorzata Warzecha
20.00 – KAWIARNIA MUZYCZNO-LITERACKA Pablopavo spotkanie i koncert, prowadzenie: Monika Mosiewicz
69. sesja “Musica Moderna”. O współczesnych brzmieniach [muzyka]
Sesja “Musica Moderna” to organizowana od ponad 30 lat przez Akademię Muzyczną w Łodzi seria wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej.
Organizatorzy zaplanowali kilka koncertów wypełnionych najnowszą twórczością, m.in. łódzkich kompozytorów, wykłady oraz dyskusje.
PREZENTACJA PROGRAMU MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
KOLEKCJE PRIORYTET ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE
Spotkanie z Dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca Andrzejem Kosowskim
oraz z Małgorzatą Kosińską i Mateuszem Cieślakiem
7 grudnia 2016, godz. 12.00
Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4, wstęp wolny