Wtorek, 6 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“SamoDZIELNI W KULTURZE”. Muzeum Miasta Łodzi z myślą o niepełnosprawnych [program]
“SamoDZIELNI W KULTURZE to kolejny projekt Muzeum Miasta Łodzi wychodzący naprzeciw potrzebom osób z różnymi niepełnosprawnościami.
W ramach projektu organizowane są warsztaty oraz spotkania edukacyjne odbywające się w różnych instytucjach kultury: Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych czy Akademii Muzycznej.
Czytaj także: Posłuchaj, jak brzmi wielokulturowe miasto. Powstała “Dźwiękowa historia Łodzi”
Każdemu ze spotkań towarzyszą materiały edukacyjne przygotowywane we współpracy ze specjalistami oraz dydaktykami z zakresu pedagogiki specjalnej: zeszyty (przygotowywane w formacie “tekstu łatwego do czytania”, a także w wersji druku brajlowskiego), filmy (z dołączonym tłumaczem języka migowego) oraz specjalnie pomoce dydaktyczne (audiodeskrypcje, dotykowe plansze dla osób niewidomych czy repliki wybranych eksponatów z możliwością prezentacji schematu ich działania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną).
Po zakończeniu projektu książki i filmy będzie można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum w ramach wolnej licencji.
Program otwartych spotkań w ramach projektu:
6 grudnia (wtorek), godz. 15:30
Śladami wielkich łodzian – wizyta w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów
Spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku
Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, wstęp wolny

“Łódź story” znów przy Żubardzkiej [musical]
Na scenę Akademii Muzycznej w Łodzi powrócił musical Włodzimierza Korcza “Łódź Story”, przygotowany w nowej aranżacji na kameralny zespół instrumentów, z nową obsadą śpiewaków i tancerzy.
Musical operowy Łódź Story został napisany na zamówienie Akademii Muzycznej w Łodzi przez Włodzimierza Korcza, jej absolwenta, uznanego kompozytora, aranżera i pianistę. Partytura powstała w 2012 roku do libretta Moniki Partyk, krakowskiej poetki, krytyka i teoretyka muzyki. Prapremiera musicalu odbyła się 14 grudnia 2013 roku w ramach pierwszej edycji AŻ Festiwalu, zorganizowanego na otwarcie nowej Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej.
Łódź Story nawiązuje do przeszłości i teraźniejszości Łodzi. Bohaterami sztuki są m.in.: Karol Poznański syn Izraela Poznańskiego, zwanego niegdyś królem łódzkiej bawełny, i pracownicy jego zakładów. Akcja musicalu rozpoczyna się w mieście tkaczy na początku XX wieku. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie będące przyczyną późniejszych zdarzeń, które znajdują dopełnienie we współczesności. Akcja toczy się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, widocznych w trakcie przedstawienia w projekcjach wideo. W spektaklu wykorzystano fragmenty filmu Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy. Mottem przedstawienia są słowa będące dewizą miasta Ex navicula navis (Z łódeczki łódź), które można odnaleźć w dawnych herbach i pieczęciach Łodzi.
Młodzi artyści studenci Akademii Muzycznej w Łodzi przygotowali nową wersję musicalu pod kierunkiem Beaty Redo-Dobber (inscenizacja, reżyseria, scenografia, kostiumy) oraz Michała Kocimskiego (kierownictwo muzyczne).
Po premierze zaplanowano jeszcze siedem przedstawień Łódź Story:
6 grudnia 2016, wtorek, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a

Kiczowata wystawa [wernisaż]
Pieski z kokardkami, jelonki z makatkami, wschody i zachody słońca na dykcie, kryształy, anioły, lale, misie i krasnale – domowy kicz ujrzał światło dziennie i gości na wystawie w Poleskim Ośrodku Sztuki.
Na ekspozycję “Sztuka kiczu, czyli co nas uszczęśliwia” składają się eksponaty z domowych kolekcji, wypożyczone od mieszkańców Polesia. Znajdziemy więc na niej różnego rodzaju figurki, kolorowe ozdoby, czy mrugające lampy, a więc wszystko to, co na co dzień chowamy w domu.
Wystawa jest efektem wspólnego działania mieszkańców osiedli Polesia i animatorów z Poleskiego Ośrodka Sztuki w ramach projektu “Nasze osiedle razem decydujemy”.
Ekspozycję “Sztuka kiczu, czyli co nas uszczęśliwia” można oglądać do 31 grudnia w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a.

X Festiwal Puls Literatury w Łodzi. Sprawdź program [spotkania]
Kacper Bartczak, Wojciech Cegielski, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Darek Foks, Jerzy Jarniewicz – to tylko niektórzy z gości X edycji Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
6 grudnia wtorek
17.00 – spotkanie ze Zdzisławem Bolanowskim wokół książki Bajki na miesiąc nie tylko miodowy Prowadzenie Jolanta Chełmińska 18.00 – 10 lat Pulsu Literatury w dialogu z Łodzią: spotkanie z udziałem m.in. Andrzeja Strąka, prowadzenie – Małgorzata Warzecha
19.30 – spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim wokół książki Dwanaście srok za ogon, prowadzenie: Przemysław Owczarek
20.30 – spotkanie z Wojciechem Kuczokiem wokół książki Proszę mnie nie budzić, prowadzenie: Maciej Robert
