Sobota, 3 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wiesław Weiss opowie o Pink Floyd [spotkanie]
W repertuarze łódzkiego Planetarium EC1 jest widowisko “Pink Floyd. The Wall”. O historii grupy opowie znany dziennikarz muzyczny Wiesław Weiss.
– To zupełnie nowa sytuacja, chociaż sam pokaz gościł już na kopule Planetarium EC1 mówi Błażej Moder, dyrektor EC1, który poprowadzi spotkanie. Dotychczas koncentrowaliśmy się na walorach akustycznych i możliwościach wizualnych, które stwarza nasza placówka. Pokaz cieszy się dużym powodzeniem, dlatego wprowadzamy go ponownie do naszego repertuaru. Tym razem chcemy jednak poprzedzić cały cykl rozmową, która pozwoli poznać twórczość Pink Floyd. I przez to lepiej ją zrozumieć. W moim przekonaniu na tym polu nikt nie dorówna panu Wiesławowi Weissowi – mówi Moder.
“Pink Floyd. The Wall to ponad godzinne widowisko muzyczne, łączące grę kolorów, abstrakcyjnych kształtów i figur geometrycznych z obrazami ilustrującymi jeden z najbardziej znanych albumów koncepcyjnych w historii rocka tytułowy The Wall grupy Pink Floyd. Sam album pokrył się wielokrotnie platyną i jest uznawany za wybitne dzieło popkultury, a na jego podstawie powstawały adaptacje sceniczne: sztuki teatralne, musicale, czy wreszcie słynny film Alana Parkera z 1982 r. Album był również wielokrotnie wykonywany na scenie na żywo, z reguły z rozbudowanymi inscenizacjami.
Spotkanie z Wiesławem Weissem zaplanowano w sobotę, 3 grudnia o godzinie 18:30 w Planetarium EC1, ul. Targowa 1/3.
EcoMade Festival 2016. Nadaj starym przedmiotom nowe życie [festiwal]
Malowanie warzywami, ekologiczne metody impregnowania drewna czy farbowanie tkanin techniką shibori tego wszystkiego będzie można nauczyć się podczas warsztatów odbywających się w ramach EcoMade Festival 2016.
Uczestnicy wydarzenia od najlepszych specjalistów z dziedziny ekologicznej mody i designu dowiedzą się, że starym przedmiotom można nadać drugie życie, a wszystko to małym kosztem i w trosce o środowisko. Naszą misją jest stałe zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, a warsztaty mają pokazać, jak łączyć dbałość o środowisko z myśleniem projektowym dodaje Skotnicki.
Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie Daniela Krystyna Jałkiewicz, która w działalności artystycznej zajmuje się głównie tkaniną unikatową oraz rzeźbą. Poprowadzi ona warsztaty ze studentami łódzkiej ASP, wykorzystując stare i niepotrzebne plakaty ze słupów reklamowych.
EcoMade Festival potrwa do 3 grudnia w ASP przy ul. Wojska Polskiego 121.
X Festiwal Puls Literatury w Łodzi. Sprawdź program [festiwal]
Kacper Bartczak, Wojciech Cegielski, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Leszek Engelking, Darek Foks, Jerzy Jarniewicz – to tylko niektórzy z gości X edycji Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest “W dialogu”. Zaplanowano spotkania z pisarzami, warsztaty literackie i happeningi. Po raz kolejny przyznana zostanie także Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima. Po raz pierwszy jednak w zmienionej formule.
Dotychczasowi laureaci otrzymali ją za całokształt twórczości. Od czwartej edycji nagroda będzie przyznawana “żyjącej pisarce lub pisarzowi polskiemu za twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł” – czytamy w regulaminie nagrody.
Laureat otrzyma 50 tysięcy złotych i statuetkę. W kapitule nagrody zasiedli: Jarosław Mikołajewski (przewodniczący, poeta, dziennikarz “Gazety Wyborczej”), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta), Iwona Smolka (program II PR), prof. Magdalena Rabizo-Birek (uniwersytet Rzeszowski, redaktor naczelna pisma “Fraza”) i prof. Krystyna Pietrych (UŁ). Sekretarzem nagrody pozostaje Maciej Robert.
Sprawdź program X Festiwalu Puls Literatury w Łodzi:
3 grudnia sobota
16.00 – Tekst + Obraz = Sztuka (#4) Wernisaż prac Jakuba Woynarowskiego. Spotkanie z autorem poprowadzi Marcin Bałczewski 17.00 – Spotkanie wokół książek Samanthy Kitsch Konfiskata konfetti i Krzysztofa Kleszcza Pański płaszcz
18.00 – Dyskusja o antologii Zebrało się śliny Pawła Kaczmarskiego i Marty Koronkiewicz (prowadzenie Kacper Bartczak i Rafał Gawin)
69. sesja “Musica Moderna”. O współczesnych brzmieniach [muzyka]
Sesja “Musica Moderna” to organizowana od ponad 30 lat przez Akademię Muzyczną w Łodzi seria wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej.
Organizatorzy zaplanowali kilka koncertów wypełnionych najnowszą twórczością, m.in. łódzkich kompozytorów, wykłady oraz dyskusje.
Na sesję zapraszamy w dniach 3 8 grudnia do sal koncertowych i wykładowych Uczelni (al. 1 Maja 4, ul. Żubardzka 2a), a także do Filharmonii Łódzkiej (ul. Narutowicza 20/22).
Inauguracja artystyczna tej sesji Musica Moderna odbędzie się podczas zakończenia AŻ Festiwalu (3 grudnia). Repertuar koncertu wpisuje się w projekt całorocznych działań akademickiej orkiestry i chóru, a złożą się na niego m.in. twórczość kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną oraz Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz patronki łódzkiej Uczelni. Dźwiękowe oblicza stały punkt programu sesji, w tej edycji poświęcony będzie głównie muzyce kameralnej łódzkich twórców (5 grudnia).
Gościem sesji będzie prof. dr hab. Marek Chołoniewski. Kompozytor, autor instalacji audiowizualnych i projektów przestrzennych, wygłosi wykład, a następnie zaprezentuje swoją muzykę podczas koncertu Cymatic Brain (6 grudnia).
W ramach współpracy z Filharmonią Łódzką odbędzie się kameralny koncert, podczas którego zostaną wykonane kompozycje Tadeusza Wieleckiego Obraz wielokrotny i Artura Zagajewskiego Staloocy (7 grudnia). Utwór łódzkiego twórcy inspirowany jest historią Stalookich wykreowanych przez Stanisława Lema w Bajkach robotów. W koncercie wezmą udział muzycy z cenionego zespołu Kwartludium, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki najnowszej. Na zakończenie sesji studenci wydziałów wykonawczych podczas koncertów Młodzi kompozytorzy, młodzi wykonawcy prezentować będą premierowo utwory tytułowych młodych studentów klas kompozycji (8 grudnia).
Wydarzeniom artystycznym 69. sesji Musica Moderna towarzyszyć będzie spotkanie z dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca Andrzejem Kosowskim oraz prezentacja ministerialnego programu, którego celem jest popularyzacja nowych dzieł muzycznych. Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych promocją polskiej muzyki współczesnej.
Na większość wydarzeń sesji wstęp jest bezpłatny, za wyjątkiem koncertu w ramach AŻ Festiwalu oraz koncertu organizowanego przy współpracy z Filharmonią Łódzką.
PROGRAM SESJI
Inauguracja 69. Sesji MUSICA MODERNA | Koncert finałowy 4. AŻ Festiwalu
3 grudnia 2016, godz. 18.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a