Poniedziałek, 28 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Punkt widzenia” dla niewidomych. Teatralna premiera w Radiu Łódź [słuchowisko]
“Punkt widzenia” szkockiego pisarza Wiliama Boyda to 52. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Po raz pierwszy sceniczna realizacja zaistnieje także w formie słuchowiska na antenie Radia Łódź.
William Boyd, autor kilkudziesięciu powieści, które zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i opublikowane niemal na całym świecie, w kolejnych odsłonach swojej sztuki pokazuje nasze relacje z bliskimi. “Punkt widzenia” to czarna komedia, która swoją premierę miała w marcu 2016 roku. – Opowieść o życiu, o tym jak różny punkt widzenia można mieć na te same sprawy. Opowieść o samotności, o poszukiwaniu prawdziwej miłości, która daje absolutne poczucie bezpieczeństwa – mówi reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska.
Czytaj także: Teatr dla niewidomych w Radiu Łódź
W spektaklu zaprezentują się Katarzyna Grabowska, Karolina Krawczyńska, Beata Ziejka, Filip Jacak, Damian Kulec, Artur Majewski.
Dzięki zawartej współpracy między Radiem Łódź i Teatrem Powszechnym “Punkt widzenia” będzie można także usłyszeć na naszej antenie w poniedziałek, 28 listopada po godzinie 21 w audycji Strefa Publiczna.

Sprawdź program 21. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi [festiwal]
Projekcje filmowe, konkursy debiutów, koncerty, spotkania z gośćmi i wydarzenia specjalne – w Łodzi trwa 21. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.
W programie festiwalu są dwa konkursy filmowe: na najlepszy polski i europejski debiut oraz KamerTon, czyli konkurencja o miano najlepszej piosenki promującej film. Tradycyjnie przyznane zostaną także Złote Glany, czyli nagrody dla twórców niezależnych. Wśród laureatów w tym roku są piosenkarka Anita Lipnicka, reżyser Jerzy Skolimowski i aktor Krzysztof Majchrzak. – Jestem bardzo dumny, bo to nagroda za upór,za niewpisywanie się w korporacyjny kontekst kultury. To nagroda za niestanie na ściankach, za nienoszenie stylizacji, tylko ubrań. W tle John Malkovich, czy Agnieszka Holland. To niesamowite – mówi Krzysztof Majchrzak.
Sprawdź szczegółowy program festiwalu: kliknij
Zaplanowano także dodatkowe sekcje w tym kino dla dzieci i panele poświęcone wybitnej krytyczce filmowej prof. Marii Kornatowskiej. – Chcielibyśmy poznać ją z każdej strony, z jej tekstów, ale także z jej życia prywatnego – mówi koordynatorka Diana Dąbrowska.
W ramach tegorocznej Cinergii odbędzie się także koncert Katarzyny Groniec i projekcja filmu “Brzdąc” Charliego Chaplina, do którego na żywo, w Studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź, zagra Tomasz Lewandowski z zespołem.
Filarem festiwalu jest sekcja poświęcona Andrzejowi Wajdzie. – To hołd dla reżysera. Jesteśmy z tych wydarzeń naprawdę dumni. Zapraszamy na pokaz “Ziemi obiecanej” z udziałem twórców filmu, spotkanie z Mają Komorowską, Bożeną Dykiel i Emilią Krakowską, czyli z ulubionymi aktorkami reżysera. Pokażemy też jego ostatni film “Powidoki” – mówi dyrektor artystyczna festiwalu Anna Serdiukow.
Czytaj także: Cinergia w hołdzie Andrzejowi Wajdzie. “Powidoki”, “Ziemia obiecana” i spotkanie z aktorkami reżysera
Na ulicach Łodzi będzie też można zobaczyć “Tramwaj zwany Powidoki”. To zabytkowy wagon, który zagrał w filmie Wajdy o Władysławie Strzemińskim. Wycieczka tramwajem będzie okazją do poznania miejsc związanych z twórczością reżysera.
Na zakończenieForum zobaczymy “Raj” Andrieja Konczałowskiego.
Festiwalowe projekcje będą organizowane w Kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) i kinie Helios Sukcesja (al. Politechniki 1). Wydarzenia towarzyszące odbywają się między innymi w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, w Szkole Filmowej i w klubie Lokal.
21. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi potrwa do 2 grudnia.
Radio Łódź na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia festiwalu.
Studio festiwalowe Radia Łódź: kliknij
Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Dzieła sztuki powracają do Łodzi [wystawa]
Około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi.
To pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa prac jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce – malarza Samuela Hirszenberga – oraz jego braci: Leona (również malarza) i Henryka (architekta).
Niektóre z dzieł, np. sprowadzone specjalnie na tę okazję z Muzeum Historii Judaizmu w Paryżu, zostaną udostępnione szerokiej publiczności w Łodzi po raz pierwszy po wojnie. Będzie to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych twórców żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym, w podnoszeniu świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.
Wystawę poprzedziły prace konserwatorskie czterech monumentalnych obrazów Samuela Hirszenberga znajdujących się w Sali Jadalnej Muzeum Miasta Łodzi – jedynych tego typu zachowanych na świecie, zaprojektowanych jako element wystroju pomieszczenia.
Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015 międzynarodowa konferencja “Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Przedstawiono na niej, głosami najwybitniejszych ekspertów z Polski i Izraela, rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano dotychczasową wiedzę o ich życiu i twórczości.
Wartoprzeczytać
Wystawę będącą efektem współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie będzie można oglądać do 5 marca 2017 w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. Jej druga odsłona zaplanowana jest od 30 marca 2017 do 4 czerwca 2017 w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma w Warszawie.
