Wtorek, 22 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Kobiety i Schulz” w Małej Literackiej [literatura]
Anna Kaszuba-Dębska będzie gościem kolejnej Małej Literackiej w Teatrze Nowym w Łodzi.
Książka “Kobiety i Schulz” to efekt blisko dwuletnich badań naukowych w archiwach całego świata, dotyczących życiorysu Brunona Schulza oraz kilkunastu kobiet, które miały iAnna Kstotny wpływ na jego życie i twórczość. Podczas poszukiwań autorka dotarła do wielu nieznanych dotąd faktów które rzucają zupełnie nowe światło na życie pisarza. Równocześnie przywraca pamięć o kilkunastu zupełnie zapomnianych kobietach, które często miały istotny wpływ na życie intelektualne Polski, Europy i Ameryki. Z autorką porozmawia Marta Zdanowska.
Spotkanie promujące książkę odbędzie się we wtorek, 22 listopada o godz. 19.15 w Małej Sali, wstęp wolny.
4. AŻ Festiwal, czyli Akademia Muzyczna w pigułce [musical]
Muzyczne spotkanie doświadczonych i uznanych artystów ze studentami łódzkiej Akademii Muzycznej zaowocuje sześcioma wydarzeniami na deskach sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej w Łodzi.
Musical operowy ŁÓDŹ STORY, premiera | wersja II
22 listopada 2016, wtorek, godz. 18.00
Na scenę Akademii Muzycznej w Łodzi wraca musical Włodzimierza Korcza Łódź Story, w 2013 roku entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków, którzy docenili dzieło jako rasowy musical z zapadającymi w pamięć tematami muzycznymi. Wracają również realizatorzy, którzy trzy lata temu zapewnili prapremierze energię o mocy elektrowni atomowej: Beata Redo-Dobber (reżyseria) i Michał Kocimski (kierownictwo muzyczne).
Czego się boisz? 26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu [otwarcie]
30 filmów bierze udział w tegorocznym, 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. To przegląd prezentujący najlepsze dokumenty z Polski i świata.
Przewodnie pytanie Festiwalu, organizowanego od 1990 roku, brzmi “Czego się boisz?”. To pretekst, by poprzez filmy, spotkania z gośćmi i dyskusje rozmawiać o zagrożeniach współczesnego świata.
W tym roku wśród konkursowych produkcji są 24 dokumenty i 6 reportaży. Filmy będą rywalizować między innymi o Grand Prix Festiwalu, czyli statuetkę Białej Kobry, Nagrodę “Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza,Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodę za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego i Nagrodę dla najlepszego reportażu
W jury Festiwalu zasiedli reżyserzy Marek Piwowski, Andrzej Sapija, Vita Drygas i Monika Pawluczuk oraz filmoznawca prof. Tadeusz Szczepański.
Ważną częścią Festiwalu są pokazy specjalne. Wśród obrazów pokazywanych na Człowieku w Zagrożeniu znajdą się: krótkometrażowe filmy dokumentalne z szansami na Oscara 2017. Zobaczymy też obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Specjalnym wydarzeniem Festiwalu jest też wystawa fotografii Zuzy Kolskiej “reKONSTRUKCJA”, tragicznie zmarłej córki Grażyny Błęckiej-Kolskiej i Jana Jakuba Kolskiego.
22. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniuodbędzie się w dniach 22 -.26 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Sprawdź program festiwalu:
Wtorek, 22 listopada
9.00 Taniec z Marią, reż. Ivan Gergolet (Włochy/Argentyna/Słowenia, 2014) 83 /EFA/
10.30 Sirs And Misters, reż. Oleksandr Techynsky (Ukraina, 2013) 35
11.10 Ojcu (Polska, 2015) 25, reż. Liliana Komorowska, Diana Skaya
12.00 Bitwa Wrocławska, reż. Beata Januchta (Polska, 2016) 120
14.15 Stan umysłu, reż. Daria Lipko (Polska, 2015) 53 *
15.10 Zud, reż. Marta Minorowicz (Polska, Niemcy, 2016) 85 *
/po seansie spotkanie z reżyserem Martą Minorowicz/
18.00 Otwarcie wystawy fotografii Zuzy Kolskiej
18.30 Otwarcie 26. Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu
19.00 Komunia, reż. Anna Zamecka (Polska, 2016) 72 *
/po seansie spotkanie z reżyserem i Agnieszką Glińską, montażystką/
21.00 Scena ciszy, reż. Joshua Oppenheimer (Włochy, 2014) 92 /EFA/
Mikołaj Malesza w galerii scenografów polskiego teatru lalek [wystawa]
Ponad 200 lalek teatralnych wykonanych według projektów Mikołaja Maleszy z kilkunastu polskich teatrów lalek można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Dział Widowisk Lalkowychw łódzkim Muzeum Archeologicznymjest jedynym miejscem w Polsce, gdzie gromadzi się scenografię teatrów lalkowych. W zbiorach Działu znajdują się projekty scenograficzne i szkice, dekoracje teatralne i dzieła plastyczne. Eksponatywystawiane były na kilkudziesięciu ekspozycjach w Polsce i w Europie. Wśród nich ważne miejsce zajmuje prowadzona od wielu lat “Galeria Scenografów Polskiego Teatru Lalek”.
W tym cyklu prezentowana jest twórczość lalkowa wielu artystów. Od 16 września można oglądać prace Mikołaja Maleszy.Wystawie”Szykowanie stołu. Galeria scenografów polskiego teatru lalek” towarzyszą też warsztaty lalkowe dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.
Ekspozycja otwarta będziedo 30 listopada w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym na placu Wolności w Łodzi.