Poniedziałek, 21 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Nieznane grafiki Henryka Płóciennika [wystawa]
Jedyną szansę, by zobaczyć niepublikowane wcześniej prace wybitnego łódzkiego grafika Henryka Płóciennika będą mieli uczestnicy Adi Jazz Festiwal.
W programie festiwalu muzycznego znalazło się miejsce na wystawę. 21 października w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbędzie się wernisaż jazzowych grafik Henryka Płóciennika. Zaprezentowane zostaną niepublikowane wcześniej prace artysty. Są to portrety ikon jazzu takich jak John Coltrane, Miles Davis, linoryty związane z impresjami na temat muzyki, jak również obrazy na płótnie i rysunki.
Henryk Płóciennik urodził się w 1933 roku w Łodzi. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych grafików. Jego autocynkografie osiągnęły najwyższy poziom artystyczny. Uprawia także malarstwo olejne, akwarele, linoryty, rysunek i inne. Jest samoukiem. Pracował jako woźny w Muzeum Sztuki oraz wielokrotnie jako grafik w łodzkich teatrach i innych instytucjach kultury. W latach 50-tych pracował w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki jako dekorator, gdzie przygotowywał plakaty informujące o nowych wydarzeniach. Tam też został zauważony przez ważniejsze osobistości łódzkiego kręgu artystycznego, dzięki czemu w 1958 roku miała miejsce jego pierwsza wystawa. Niespełna kilka lat po tym, w 1962 roku, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez okres swojej twórczości otrzymał około 40 nagród i wyróżnień za udział w konkursach i festiwalach sztuk pięknych w całej Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Łodzi.
Wystawie towarzyszy projekcja filmu Cały mój jazz o jazzowych umiłowaniach Henryka Płóciennika oraz koncert chóru The Gospel Time.
Dzieła łódzkiego grafika można oglądać tylko jeden dzień. Zaprasza AOIA przy ul. Zachodniej 54 o godzinie 19.
Baśnie braci Grimm i Heinricha Hoffmanna. Listopadowa Bardzo Mała Literacka [literatura]
Spotkanie z literaturą niemieckojęzyczną będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o funkcji bajek.
Organizatorzy chcą pokazać, że baśnie braci Grimm, czerpiące z tradycji ludowej, miały przede wszystkim uczyć i wychowywać. Wskażą, którzy bohaterowie są nośnikami pozytywnych cech. Kilku bohaterów baśni będzie przeniesionych do współczesnego świata, by zobaczyć między innymi, co Czerwony Kapturek odpowiedziałby wilkowi.
Bardzo Małą Literacką poprowadzi Karolina Kołodziej adiunkt w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego. W roku 2005 obroniła doktorat pt. Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”, który ukazał się drukiem w roku 2009 (Wydawnictwo Piktor). Obecnie przygotowuje rozprawę habilitacyjną. Zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół literatury drugiej połowy XIX wieku oraz literatury modernizmu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca Łodzi (przełomu wieków) na mapie literackiej. Autorka artykułów poświęconych tej tematyce. Współautorka książki Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego” (Wydawnictwo Primum Verbum 2010) i Spacerkiem po Łodzi. Przewodnik dla dzieci” (Wydawnictwo Literatura 2013). Współredaktorka Odkrywanie Tuwima. Książka inspirowana twórczością Poety” (Regio 2014) oraz książki 70 lat Uniwersytetu Łódzkiego w przestrzeni miejskiej Łodzi” (Łódź 2015). Autorka książki dla dzieci Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście” (Regio, 2013 i 2014). Od 2015 roku prowadzi w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi literackie warsztaty dla dzieci Bardzo Małą Literacką.
Poniedziałek, 21 listopada 2016, godz. 17.30, Mała Sala, ul.Zachodnia 93, wstęp bezpłatny.
Nieznana kolekcja Magdaleny Abakanowicz w Łodzi [wystawa]
Unikatową kolekcję prac jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek – Magdaleny Abakanowicz można oglądać w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Na wystawie prezentowane są prace do tej pory nieznane szerokiej publiczności. Kolekcja obejmuje sześć dzieł – Kobieta w welonie, Epoksydowy zwierz, Dziewczynka dla Sarzyny, ANA, Ptak oraz rysunek z cyklu Kwiaty. Najnowszą pracą uzupełniającą kolekcję rzeźb jest rysunek wykonany techniką węgla i oleju.
Wystawę w Teatrze Muzycznym w Łodzi oglądać można do 20 grudnia.
Prof. Magdalena Abakanowicz to polska rzeźbiarka, laureatka licznych nagród. Miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Jej dzieła nazywane są abakanami.
Teleskopy w bełchatowskim muzeum Giganty Mocy [wystawa]
W bełchatowskim muzeum Giganty Mocy otwarto nową wystawą “Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Pochodzi ona ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ekspozycja jest poświęcona teleskopom. – Pokazujemy na niej historię teleskopu i genezę jego powstania – wyjaśnia Marcin Banaś z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Tak naprawdę lunetę odkryto przypadkowo. Dla zainteresowanych przedstawimy również jak będą wyglądać teleskopy przyszłości.
Wśród prezentowanych eksponatów można znaleźć repliki teleskopów Galileusza czy Hubble’a. – Największe wrażenie robi koło południkowe, które pracowało w Krakowie w dziewiętnastym wieku. Służyło do wyznaczania czasu – dodaje Banaś.
Wystawę można oglądać w bełchatowski muzeum Giganty Mocy do 29 stycznia.