Niedziela, 20 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wszystkie symfonie Mozarta w Łodzi [koncert]
Wykonaniem wszystkich 41 zachowanych symfonii Wolfganga Amadeusza Mozarta, Orkiestra Kameralna Polish Camerata postanowiła uczcić 260. rocznicę urodzin kompozytora.
Do tej pory zespół zagrał już 19 symfonii. Na melomanów czeka jeszcze wykonanie 22. Koncerty odbywają się w różnych łódzkich wnętrzach. Na wszystkie obowiązuje wstęp wolny.
Sprawdź program najbliższych koncertów:
20 listopada, niedziela, godz. 19.00 – Kościół Ojców Jezuitów, ul. Sienkiewicza 60.
Symfonie: D-dur KV 297 “Paryska”, D-dur KV 385 “Haffnerowska”, Es-dur KV 543.

Oxford Drama w Radiu Łódź [koncert]
Wrocławski duet Oxford Drama wystąpi w Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha. Zespół jest jednym z ciekawszych debiutantów poprzedniego roku.
Oxford Drama tworzą Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. Jest to zespół electropopowy, który pierwszą płytę wydał w ubiegłym roku. Album od razu został wybrany jednym z ciekawszych debiutów.
Grupa ma za sobą m.in. występ na Open’er Festival, a także support formacji Jungle. Ich muzykę lubi m.in. Dawid Podsiadło, który nie szczędzi im komplementów.
Ostatnimi czasy zespół przypomniał o sobie znakomitym remixem utworu “Remik” z repertuaru tria JAAA!
Oxford Drama w Studiu im. Henryka Debicha zagra w niedzielę (20 listopada). Koncert rozpocznie się o godzinie 20.
Partnerem koncertu jest Good Time Aparthotel – noclegi i konferencje w klimacie XIX-wiecznej kamienicy łódzkiej. Łódź, ul. Piotrkowska 120.

XIX Łódzki Festiwal Chóralny “Cantio Lodziensis” [przesłuchania]
24 chóry i zespoły wokalne z całej Polski, rywalizować będą w ramach XIX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego Cantio Lodziensis.
Na scenie tegorocznego festiwalu pojawi się około 900 chórzystów, a ich programy oceniać będzie pięcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. Dariusza Dyczewskiego – Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie. Do Łodzi przyjadą chóry i zespoły wokalne m.in. z Warszawy, Poznania, Lęborka, Kalisza, Sopotu, Gdańska, Szczecina, Częstochowy. Nasz region reprezentować będą chóry młodzieżowe, akademickie oraz stowarzyszenia śpiewacze z Łodzi, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego. W ramach festiwalu organizowane są również koncerty w kilku miejscowościach naszego województwa Łowiczu, Poddębicach, Aleksandrowie Łódzkim i Piotrkowie Trybunalskim.
Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będzie występ chóru ze Lwowa w wykonaniu którego usłyszymy pieśni cerkiewne.
Na wszystkie koncerty odbywające się w ramach Festiwalu wstęp jest wolny. Przesłuchania odbywają się 19 i 20 listopada w Łódzkim Domu Kultury przy Traugutta 18.

Filmowe dźwięki Łodzi [koncert]
Pod wpływem inspiracji łódzką twórczością filmową powstał specjalny utwór, będący kompilacją muzyki z pięciu bardzo znanych filmów nakręconych w Łodzi.Usłyszymy go 20 listopada w Muzeum Miasta Łodzi.
Oprócz kompozycji głównej tego wieczora usłyszeć będzie możnatakże wiele znanych i lubianych utworów muzycznych pochodzących z dzieł kinematografii światowej oraz zobaczyć zrealizowany specjalnie na tę okazję teledysk.
W Muzeum Miasta Łodzi wystąpi kwartet smyczkowy Guerreros, który powstał w 2014 roku. Współtworzą go absolwentki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi: Magdalena Gonos – I skrzypce, Joanna Sikorska – II skrzypce, Martyna Susek – altówka, Anna Furkałowska – wiolonczela. Obecny skład zespołu jest wynikiem wieloletniej przyjaźni połączonej ze wspólnym koncertowaniem w orkiestrze i zespołach kameralnych, pod okiem cenionych pedagogów. Repertuar kwartetu obejmuje szeroki wachlarz utworów, zarówno klasycznych jak i rozrywkowych. Artystki chętnie podejmują nowe wyzwania, uczestnicząc w różnorodnych projektach muzycznych.
Niedziela, 20 listopada, godz.18:30, Muzeum Miasta Łodzi, przy ul.Ogrodowej 15, wstęp wolny.

Na spacer i film zaprasza Muzeum Kinematografii [plener, kino]
Spacer od Scheiblerów do Herbstów i przedpremierowy pokaz filmu “Mr Gaga” w reżyserii Tomera Heymanna – to propozycja na niedzielę w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Spacer, który przybliży historię dwóch fabrykanckich rodzin i zbudowanego przez nich imperium przemysłowego, rozpocznie się o godzinie 12. w niedzielę, 20 listopada o godz. 12 zapraszamy na wyjątkowy spacer Od Scheiblerów do Herbstów, który przybliży historię dwóch fabrykanckich rodzin i zbudowanego przez nich imperium przemysłowego.
Wędrówka rozpocznie się od Pałacu Anny i Karola Scheiblerów by przez Park Źródliska i Księży Młyn dotrzeć do Pałacu Herbsta. O historii rodzin opowiadać będą: Ewa M. Bladowska i Agnieszka Wranicz z Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Aleksandra Dudek z Muzeum Pałac Herbsta.
Wartoprzeczytać
Z kolei o godzinie 19 w Kinematografie zaplanowano przedpremierowy pokaz filmu “Mr Gaga” w reżyserii Tomera Heymanna. – Uważnie wsłuchujcie się w swoje ciało i codziennie przekraczajcie jego ograniczenia powtarza uczniom Ohad Naharin. Bohater dokumentu Tomera Heymanna, dyrektor artystyczny słynnego Batsheva Dance Company, jest jednym z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych współczesnych choreografów, który zmienił myślenie o tej sztuce. Stworzył własny język tańca GaGa. Ruch stał się dla niego sposobem rozumienia siebie, oswojenia zwierzęcia, które drzemie w każdym z nas.
Przed kamerą choreograf pasjonująco opowiada o swoim dzieciństwie, miłościach, wizji świata. W tych opowieściach odbijają się wojna Jom Kippur, czas służby, praca z Marthą Graham, Nowy Jork lat 70. i 80. W końcu powrót do Izraela. Ale Mr Gaga to coś więcej niż film biograficzny. Heymanna interesuje, jak te wszystkie doświadczenia odkładają się w człowieku: w jego ciele i sposobie odnoszenia się do rzeczywistości. Jak nieustannie zazębiają się historia, prywatność i sztuka. Pojawia się tu też subtelnie zadane pytanie o poświęcenie artysty.
Premiera filmu w Polsce planowana jest na marzec 2017 roku.
