Piątek, 18 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Mick Jagger na wielkim ekranie. “The Rolling Stones Ol Ol Ol” przedpremierowo [film]
Dokument muzyczny “The Rolling Stones Ol Ol Ol” zobaczymy przedpremierowo w Kinie Charlie. W rolach głównych zaprezentują się legendarni: Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts oraz Ron Wood.
To obraz absolutnie wypełniony rockendrollem i najbardziej znanymiutworami The Rolling Stones. Jednocześnie relacja z trasy koncertowej zespoły po Ameryce Południowej.
W 2016 roku zagrali między innymi w Chile, Argentynie czy Brazylii. W sumie dziewięć krajów, dziesiąta okazała się Kuba miejsce, gdzie Stonesi nigdy wcześniej nie wystąpili.W koncercieStonesów w Hawaniewzięło udział 1 200 000 osób.
The Hollywood Reporter napisał, że dokument to “Show, które ma do zaoferowania więcej niż inne filmy tego gatunku, włączając w to niespodziewany zastrzyk emocji”. Z kolei magazyn Rolling Stone rekomendował, że “Ten film trzeba zobaczyć!”.
Przedpremierowy pokaz w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205 zaplanowano w piątek, 18 listopada o godzinie 19.

Salon Ciekawej Książki i gra miejska inspirowana “Lampionami” [targi]
Salon Ciekawej Książki to łódzkie święto literatury, podczas którego miłośnicy czytania mają możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego i zakupu bestsellerów, często w promocyjnych cenach. Każdego roku w Salonie Ciekawej Książki bierze udział blisko 10 tys. osób i kilkudziesięciu wystawców, wśród których są największe firmy wydawnicze z naszego kraju.
Sprawdź program Salonu Ciekawej Książki: kliknij
Gratką dla miłośników literatury będzie niewątpliwie udział najpopularniejszych polskich autorów i ludzi kultury. – Spotkania autorskie potwierdzili już m.in.: Katarzyna Puzyńska, Marek Krajewski, Vincent. V. Severski, Adam Wajrak czy Tomasz Sekielski – informuje Katarzyna Drobińska, prezes Międzynarodowych Targów Łódzkich, które organizują imprezę.
Będzie można też spotkać się z autorami książki “Sekrety Łodzi”, której premiera miała miejsce w Radiu Łódź. Anna Kulik i Jacek Perzyński będą czekać na czytelników w sobotę, 19 listopada o 12.30 w Sali 305 budynku B. Opowiedzą między innymi o prawnuku Tadeusza Kościuszki, Cyrku Staniewskich i pierwowzorze Supermana. Będzie można dowiedzieć się jak wyglądała ich praca nad odkrywaniem tajemnic miasta.
Salon Ciekawej Książki odbywać się będzie od piątku do niedzieli, 18-20 listopada, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Spektakle, koncerty i wystawy. XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [muzyka]
18.11. piątek
- godz. 19.00Joseph Tawadros (wirtuoz oud, Egipt / Australia), Tamar Halperin (fortepian, Izrael),Valeriy Sokolov (skrzypce, Ukraina), Morphing Chamber Orchestra (Austria) – koncert(Wytwórnia)
XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej potrwa do 20 listopada.

Nieznana kolekcja Magdaleny Abakanowicz w Łodzi [wystawa]
Unikatową kolekcję prac jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek – Magdaleny Abakanowicz można oglądać w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Na wystawie prezentowane są prace do tej pory nieznane szerokiej publiczności.Kolekcja obejmuje sześć dzieł – Kobieta w welonie, Epoksydowy zwierz, Dziewczynka dla Sarzyny, ANA, Ptak oraz rysunek z cyklu Kwiaty. Najnowszą pracą uzupełniającą kolekcję rzeźb jest rysunek wykonany techniką węgla i oleju.
Wystawę w Teatrze Muzycznym w Łodzi oglądać można do 20 grudnia.
Prof. Magdalena Abakanowicz to polska rzeźbiarka, laureatka licznych nagród. Miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Jej dzieła nazywane są abakanami.

Jonathan Plowright w 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego [koncert]
Z okazji 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert brytyjskiego pianisty Jonathana Plowrighta.
Plowright wyszukuje, restauruje i nagrywa polskie utwory fortepianowe. Jest skutecznym adwokatem nieco zapomnianych kompozytorów. A, jak napisał Jacek Hawryluk, “oprócz swej pasji do nieznanych utworów Plowright jest po prostu świetnym artystą”. W FŁ będzie solistą w Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, zaliczanym do najpopularniejszych utworów w całej polskiej literaturze fortepianowej.
Na początek usłyszymy uwerturę do opery Monbar czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, XIX-wiecznego kompozytora, dyrygenta, pianisty i pedagoga. Sceniczna prapremiera opery odbyła się 1863 w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Wartoprzeczytać
W drugiej części wieczoru zabrzmi III Symfonia a-moll op. 56, Szkocka Feliksa Mendelssohna, będąca reminiscencją jego podróży do Szkocji w 1829 roku. Kompozytor zadedykował ją księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa. Nie była publikowana przez wiele lat. Prawykonanie utworu miało miejsce 3 marca 1842 w Lipsku.
Piątek, 18 listopada, godz. 19, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22
