Bracia Hirszenbergowie. W poszukiwaniu Ziemi Obiecanej
W Muzeum Miasta Łodzi zaprezentowano dzieła Samuela Hirszenberga, które wypożyczono z muzeów w Paryżu i Krakowie. Prace braci Samuela, Leona i Henryka pozostaną w Łodzi do 5 marca.

Od 24 listopada będzie można oglądać pierwszą od 80-u lat i unikalną w skali międzynarodowej wystawę monograficzną prac Samuela Hirszenberga i jego braci. Zgromadzono 100 dzieł sztuki ze zbiorów łodzkiego muzeum, instytucji i osób prywatnych. Niektóre prace Hirszenberga mozemy oglądać w Łodzi od lat, mówi Matylda Cygan z Muzeum Miasta Łodzi. – SamuelHirszenberg związany jest z Łodzią nie tylko dlatego, że z naszego miasta pochodzi, ale także dlatego, że Izrael Poznański i jego synowie byli mecenasami sztuki Hirszenberga. Dzięki wsparciu Poznańskich, artysta mógł podróżować poEuropie i zdobywać wykształcenie. Najbardziej imponującym, monumentalnym jego dziełem są wielkoformatowe obrazy, które znajdują się w sali jadalnej Pałacu Poznańskich – wyjaśnia.
Hirszenberg urodził się w Łodzi, studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Po zakończeniu edukacji osiadł w naszym miescie, potem przeniósł się do Krakowa, a następnie w 1906 wyjechał do Jerozolimy. Jego działalność przerwała przedwczesna śmierć w 1908. Uprawiał malarstwo realistyczne i impresjonistyczne, wiele jego prac nawiązuje takze do symbolizmu i ekspresjonizmu. Malował sceny rodzajowe o tematyce żydowskiej. Poruszał tematykę prześladowań i pogromów Żydów, przedstawiał żydowskie obrzędy i tradycję. Jednocześnie tworzył tradycyjne portrety i liczne pejzaże. Jego prace uległy w znacznej części zniszczeniu w czasie II wojny światowej.
Monograficzną wystawędzieł Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów w Muzeum Miasta Łodzi będzie można zwiedzać od 24 listopada (wernisaż o godz. 18.00) do 5 marca 2017 r.