Środa, 16 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Jerzy Hoffman gościem Muzeum Kinematografii w Łodzi [spotkanie, film]
15 listopada minęło dokładnie 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza. Spotkanie z Jerzym Hoffmanem będzie okazją do rozmowy o filmowych adaptacjach “Trylogii” laureata Nagrody Nobla.
W ten sposób Muzeum Kinematografii w Łodzi wpisuje się w obchody roku Henryka Sienkiewicza. W Muzeum oglądać można było też wystawę zatytułowaną “Sienkiewicz sfilmowany”.Jej częścią są takżeadaptacje sienkiewiczowskiej Trylogii Jerzego Hoffmana.
Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu Potop Redivivus, czyli najnowszej cyfrowej wersji obrazu Jerzego Hoffmana.
Środa, 16 listopada, godz. 18, Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1.
Andrzej Stasiuk w Poleskim Ośrodku Sztuki [spotkanie, książka]
Bohaterem kolejnej odsłony cyklu “Czytam więc jestem” w Poleskim Ośrodku Sztuki będzie Andrzej Stasiuk.
Tym razem porozmawiamy o książce “Osiołkiem”. To podróż po Ukrainie, Rosji, Azji. Narrator napotyka ludzi, duchy i policjantów. Ale przede wszystkim opowiada o swojej miłości do samochodów.
Andrzej Stasiuk-mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik, eseista. Autor m.in. “Murów Hebronu”, “Dukli”, “Opowieści galicyjskich”, “Dziewięciu”, “Jadąc do Babadag”, “Taksim”, “Dziennika pisanego później”, “Grochowa”, “Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, “Wschodu”. Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury.
Cykl “Czytam więc jestem” jest jedną ze stałych propozycji Poleskiego Ośrodka Sztuki. Kolejna odsłona w środę, 16 listopada o godzinie 18 przy Krzemienieckiej 2a. Wstęp wolny.
“Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Centrum Dialogu zaprasza do kina [film]
Sześć filmów w cztery dni – taki maraton przyszykowało Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
W środę zostaną pokazane “Dzieci Ireny Sendlerowej” w reżyserii John Kent Harrison.
Wprowadzenia do filmów będą robić członkowie Klubu Kuriera, redaktorzy “Raportu 2016: Sprawiedliwi”. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny.
Spektakle, koncerty i wystawy. XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [konferencja]
Od samego początku festiwal ma charakter interdyscyplinarny. W tym roku zaplanowano między innymi sześć spektakli, dwie wystawy i osiem koncertów. – Staramy się, żeby ranga festiwalu rosła z roku na rok. W tym momencie jest to bardzo ważne wydarzenie w Łodzi, ale doceniane też zagranicą – mówi główny organizator festiwalu ks. Waldemar Sondka.
Motywem przewodnim jubileuszowej edycji są słowa papieża Franciszka: “Abyśmy wszyscy potrafili odczuć radość z czułości Boga”.
XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej potrwa do 20 listopada.
16.11. środa
- godz. 19.00Marek Dyżewski (Wrocław) – W kręgu chorału protestanckiego – konferencja(Kościół Środowisk Twórczych)