Poniedziałek, 14 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych [festiwal]
W Łodzi trwa Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych. Bierze w nim udział półtora tysiąca osób z całego województwa.
Swoją twórczość prezentują podopieczni domów pomocy społecznej, domów dziennego pobytu i fundacji. To dobry sposób na rehabilitację i integrację niepełnosprawnych. – Po zakończeniu każdej edycji pytają się kiedy będzie następna i co będą mogli zaprezentować – wyjaśnia Agnieszka Płócienniczak, koordynator imprezy.
Podczas festiwalu wybrano Opiekuna Roku. Została nim Marta Zając, pracująca w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudzkiej w Łodzi. – Praca to ciągłe zdobywanie doświadczenia – wyjaśnia. – Każdego dnia uczę się czegoś nowego, a nawet po 10 latach nie można powiedzieć, że wszystko się wie.
Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych potrwa do 15 listopada w Domu Kultury “Ariadna” przy ul. Niciarnianej.
Spektakle, koncerty i wystawy. XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [teatr]
Od samego początku festiwal ma charakter interdyscyplinarny. W tym roku zaplanowano między innymi sześć spektakli, dwie wystawy i osiem koncertów. – Staramy się, żeby ranga festiwalu rosła z roku na rok. W tym momencie jest to bardzo ważne wydarzenie w Łodzi, ale doceniane też zagranicą – mówi główny organizator festiwalu ks. Waldemar Sondka.
Motywem przewodnim jubileuszowej edycji są słowa papieża Franciszka: “Abyśmy wszyscy potrafili odczuć radość z czułości Boga”.
14.11. poniedziałek
godz. 19.00 Teatr Dramatyczny (Warszawa) – Tadeusz Słobodzianek Niedźwiedź Wojtek, reż. Ondrej Spik (Teatr Powszechny Mała Scena)
Pocztówka z Se-ma-fora [warsztaty]
Wspólne warsztaty dla dzieci i ich dziadków proponuje Se-ma-for. Wspólniebędą tworzyć bajkową pocztówkę z wybranym bohaterem. Wszystkie prace będą stanowiły pamiątkę dla uczestników warsztatu oraz będą uwiecznione na filmie animowanym metodą poklatkową.
Se-ma-for Muzeum Animacji, al. J. Piłsudskiego 135, godz.15
Sienkiewicz sfilmowany. Wystawa w Muzeum Kinematografii [ekspozycja]
“Sienkiewicz sfilmowany” to pierwsza tak obszerna wystawa prezentująca sylwetkę laureata literackiej Nagrody Nobla, autora “Trylogii”, “Quo vadis” i “W pustyni i w puszczy” przygotowana w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza.
Na ekspozycję składają się rekwizyty, projekty postaci, fotosy, i plakaty. Na wystawie zobaczymy także filmowe wersje utworów Henryka Sienkiewicza. – Pokazujemy wszystkie sfilmowane pozycje. Są wśród nich również takie, które powstały z inspiracji prozą Sienkiewicza. To filmy fabularne, telewizyjne, etiuda studencka i seriale telewizyjne. Od nakręconego w wytwórni braci Lumire przez Georgesa Hatota w 1896 roku trwającego kilkadziesiąt sekund Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach po najnowszą cyfrową wersję obrazu Jerzego Hoffmana Potop Redivivus z 2014 roku – mówi kuratorka wystawy Barbara Kurowska.
Specjalne miejsce na wystawie zajmą muzyczne portrety wybranych bohaterów “Trylogii”, czyli ilustrowane fragmentami filmów piosenki w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego. Warto też zwrócić uwagę na unikatowy certyfikat watykańskiej kopii filmu “Quo vadis”. – Zanim film Jerzego Kawalerowicza trafił do polskich kin, miął on swoją uroczystą premierę w Watykanie w Aulii Pawła VI. W tej premierze wziął udział papież Jan Paweł II. Kopia z tradycyjnej taśmy została pocięta na poszczególne kadry, producent wraz z reżyserem zrobili z tego numerowane certyfikaty, które przekazali wybranym osobom – dodaje Kurowska.
Prezentowane na wystawie zbiory z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi uzupełnione zostały rekwizytami z Łódzkiego Centrum Filmowego.
Wystawę przygotowano w Roku Sienkiewiczowskim w 170. rocznicę urodzin pisarza. Można ją oglądać do 15 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi.