Wtorek, 8 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Buntownicy kamery w Kinematografie [film]
Najważniejsze filmy Czechosłowackiej Nowej Fali zobaczymy w kinie Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Czechosłowacka Nowa Fala to ruch filmowy, będący integralną częścią rewolucji kulturowej i świadomościowej Czechów i Słowaków lat 60. XX wieku, która przeszła do historii pod nazwą Praskiej Wiosny.
Po latach powojennej cenzury, strachu i szarości, przyszła odwilż, którą twórcy wykorzystali i pokazali w swoich obrazach.
W Kinematografie zobaczymy najważniejsze dzieła z tamtego okresu: Pali się moja panno (reż. Milo Forman, 1967), Pociągi pod specjalnym nadzorem (reż. Ji Menzel, 1966), Ja, Julinka i koniec wojny (reż. Karel Kachya, 1965), Miłość blondynki (reż. Milo Forman 1965), Stokrotki (reż. Vra Chytilov, 1966), Słońce w sieci (reż. tefan Uher, 1962), Palacz zwłok (reż. Juraj Herz,1968), Diabelski wynalazek (reż. Karel Zeman, 1958).
godz. 18 Pociągi pod specjalnym nadzorem (1966), 99
reżyseria: Ji Menzel
godz. 19.45 Pali się moja panno (1967), 73
reżyseria: Milo Forman
Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych [festiwal]
Festiwal odbywa się w Łodzi po raz 19. Organizatorami są 5 Dom Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Pomocy Społecznej Szansa.
Do połowy miesiąca można oglądać wystawę prac plastycznych i rękodzieła artystycznego, mówi Agnieszka Płócienniczak koordynatorka festiwalu. – Warto zobaczyć efekty długiej i wytężonej pracy osób niepełnosprawnych. Ich przygotowania trwają wiele miesięcy, rozpoczynają się zwykle już w marcu. Potrzebne jest też skoordynowanie działań na wielu płaszczyznach, bo podczas festiwalu możemy podziwiać artystów podczas występów scenicznych i poprzez ich działania plastyczne lub też prace rękodzielnicze. To możliwość dostarczenia odbiorcom wielu artystycznych wrażeń – podkreśla Płócienniczak.
Impreza ma niezwykłe znaczenie w codziennej pracy i rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami-mówi Ewa Grajeta.-Przez działalność artystyczną podtrzymana zostaje sprawność psycho – fizyczna, niepełnosprawni potrafią dostrzec swoją wartość i możliwości twórczego wyrażeniaswojej osobowości – tłumaczy.
Najważniejszym dniem festiwalu będzie8. listopada. Na scenie Domu Kultury Ariadna odbędzie się przegląd teatralno-estradowy, turniej recytatorski i występ zespołu “Na piątkę”. Festiwal potrwa do 15 listopada.
Spektakle, koncerty i wystawy. XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [program]
220 artystów z 20 krajów weźmie udział w XX jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi.
Od samego początku festiwal ma charakter interdyscyplinarny. W tym roku zaplanowano między innymi sześć spektakli, dwie wystawy i osiem koncertów. – Staramy się, żeby ranga festiwalu rosła z roku na rok. W tym momencie jest to bardzo ważne wydarzenie w Łodzi, ale doceniane też zagranicą – mówi główny organizator festiwalu ks. Waldemar Sondka.
Motywem przewodnim jubileuszowej edycji są słowa papieża Franciszka: “Abyśmy wszyscy potrafili odczuć radość z czułości Boga”.
Festiwalowa publiczność zobaczy między innymi “Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Teatru Współczesnego ze Szczecina i prapremierę spektaklu Leszka Mądzika “Gorset”. Zaplanowano też wernisaż wystawy grafik Tadeusza Siary i fotografii górskich Krzysztofa Gardyna.
Warto też wybrać się na koncerty. Adam Strug i Kwadrofonik wystąpią z “Requiem ludowym” w sali koncertowej Akademii Muzycznej, Stanisława Celińska zaprezentuje “Atramentową” w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, a muzyka góralska zabrzmi w Zespole Szkół Salezjańskich.
XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej potrwado 20 listopada
08.11. wtorek
- godz. 19.00Adam Strug i Kwadrofonik (Warszawa) – Requiem ludowe – koncert(Akademia Muzyczna, ul. Żubardzka 2)
Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [teatr]
THTRE DES BOUFFES DU NORD
Francja/ France
Na podstawie Mahabharaty oraz sztuki Jean-Claudea Carrierre
Based on the Mahabharata and the play written by Jean-Claude Carrire
Adaptacja i reżyseria: Peter Brook i Marie-Hlne Estienne
Adapted and directed by Peter Brook and Marie-Hlne Estienne
Występują/ With:
Carole Karemera, Jared McNeill, Ery Nzaramba, Sean OCallaghan
Muzyka na żywo/ Musician: Toshi Tsuchitori