Ciepły grzejnik to nie wszystko
Myśląc o ekologicznym ogrzewaniu powinnaś wziąć pod uwagę przede wszystkim paliwo grzewcze. Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym nieszczególnie masz wpływ na to, skąd pochodzi ciepła woda płynąca w Twoich grzejnikach, jeśli jest to ciepło systemowe. Natomiast jeżeli ogrzewasz mieszkanie lub dom gazem, z pewnością możesz zadbać o to, aby piecyk był najwyższej klasy (dzięki temu straty gazu są najmniejsze). W domach jednorodzinnych najmniej ekologicznym sposobem ogrzewania jest oczywiście węgiel, w tym również “ekogroszek”, którego nazwa od lat wzbudza kontrowersje wśród osób zajmujących się dbaniem o środowisko. Ekogroszek jest węglem, tylko teoretycznie o większej kaloryczności, jednak liczne badania tego nie potwierdziły. Najbardziej ekologiczna jest aktualnie pompa ciepła, pod warunkiem, że prąd do jej zasilania pochodzi z fotowoltaiki. Co do gazu zdania są podzielone: to prawda, że w wyniku jego spalania nie jest produkowany smog, jednakże jest to również paliwo kopalne, przy którego wydobywaniu ulatnia się mnóstwo dwutlenku węgla. Chcesz wiedzieć więcej o ekologii? Śledź nowości na portalu: ekobieco.pl
Grzej swoje cztery ściany, a nie to, co za nimi
Dobrze wykonana termoizolacja potrafi zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku nawet o kilkadziesiąt procent. I nie ma tutaj znaczenia, w jakiej technologii dom został zbudowany: dlatego termoizolacji powinny być poddawane zarówno nowe, jak i stare budynki, jeśli oczywiście ich stan techniczny umożliwia dalszą eksploatację.
Termoizolacja to nie tylko docieplenie styropianem czy wełną, ale również wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Inwestycja w ocieplenie domu zwraca się w przypadku starszych budynków w perspektywie dekady.
Zmień swoje przyzwyczajenia
W Polsce co roku organizowana jest akcja pt. 20 stopni dla klimatu. Jest to inicjatywa naukowców, którzy obliczyli, że jeśli każdy Polak zmniejszył by w swoim mieszkaniu czy domu temperaturę do 20 stopni, to emisja gazów cieplarnianych spadłaby w naszym kraju o połowę. Wynika to z faktu, że większość ciepła w Polsce produkowana jest z węgla (w domach jednorodzinnych oraz budynkach wielorodzinnych korzystających z sieci ciepłowniczej).
20 stopni to temperatura, której utrzymanie nie tylko wspiera klimat, ale również sprawia, że czujemy się lepiej i rzadziej chorujemy. Zdaniem specjalistów, optymalną temperaturą do spania jest 18 stopni, a w okresie zimowym powinniśmy dbać o swój komfort cieplny w domu odpowiednio się ubierając, a nie podkręcając kaloryfer do maksimum.
Kolejną kwestią jest wyłączanie ogrzewania na czas wietrzenia, nie pozostawianie uchylonych okien przy odkręconym kaloryferze i nie przegrzewanie pomieszczeń w czasie, gdy z nich nie korzystamy lub nie ma nas w domu.
Poszukujesz więcej porad na temat tego, jak sprawić, by Twój dom był bardziej ekologiczny? Przeczytaj: https://ekobieco.pl/jakie-rozwiazania-wybierac-aby-uczynic-dom-jak-najbardziej-ekologicznym
Nawet, jeśli nie jesteś w stanie przed rozpoczęciem zimy wykonać remontu domu czy mieszkania, zawsze możesz postawić na bardziej rozsądne gospodarowanie zasobami, które już posiadasz. Warto o tym pamiętać.