Niedziela, 6 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wszystkie symfonie Mozarta w Łodzi [koncert]
Wykonaniem wszystkich 41 zachowanych symfonii Wolfganga Amadeusza Mozarta, Orkiestra Kameralna Polish Camerata postanowiła uczcić 260. rocznicę urodzin kompozytora.
Do tej pory zespół zagrał już 19 symfonii. Na melomanów czeka jeszcze wykonanie 22. Koncerty odbywają się w różnych łódzkich wnętrzach. Na wszystkie obowiązuje wstęp wolny.
Sprawdź program najbliższych koncertów:
6 listopada, niedziela, godz. 19.00 – Kościół Ojców Jezuitów, ul. Sienkiewicza 60.
Symfonie: C-dur KV 73, D-dur KV 120, Es-dur KV 184, G-dur KV 318, g-moll KV 550.
Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA powstała w 1990 roku z inicjatywy uznanego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. Stanisława Firleja. Zespół składa się z muzyków Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz pedagogów Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W swoim repertuarze posiada utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne kompozytorów od baroku do współczesności, specjalizując się w wykonawstwie wielkich form oratoryjno-kantatowych, wystawianych z powodzeniem we współpracy ze znakomitym Zespołem Wokalnym all Antico. Manegerem i dyrygentem zespołu jest Marek Głowacki.

Zacznij karierę rockową w Studiu im. Debicha [casting]
Michal.Tanas.Muzyk poszukuje muzyków do swojego zespołu. Przesłuchania odbędą się w Studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź.
To może być nie lada gratka dla młodych muzyków. Michal.Tanas.Muzyk w najbliższą niedzielę (6 listopada) pojawi się w Radiu Łódź. Tym razem w Studiu im. Henryka Debicha nie odbędzie się jednak koncert. Może to być jednak początek wielkich karier.
– Zapraszam wszystkich którzy chcą ze mną podbić świat i zapisać się na kartach historii rocka – zachęca Michał Tanaś.
Muzyk poszukuje gitary rytmicznej, wokalisty lub wokalistki, perkusisty, a także basisty. W przesłuchaniu mogą brać udział osoby w wieku 14-19 lat. Casting rozpocznie się o godzinie 10 w miejscu, gdzie grali m.in. Myslovitz, Republika i Mannam.

Musica Privata w Łodzi. Osobiste podejście do dźwięku [finał]
Muzyka klasyczna, współczesna i improwizowana gości na V Festiwalu Musica Privata w Łodzi.
Od pierwszej edycji imprezy jej głównym założeniem jest prezentacja artystów poszukujących, realizujących, zdaniem organizatorów, prywatne i osobiste podejście do muzyki. Obok twórców muzyki elektronicznej pojawią się także między innymi orkiestra i chór. W programie festiwalu poza koncertami znalazły się też warsztaty muzyczne i potańcówki.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Art_Inkubatorze, przy ul. Tymienieckiego 3.
Sprawdź program:
Niedziela, 06 listopada
godz. 18.00
1. Orkiestra i Chór Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, dyrygenci: Mariusz Lewy oraz Maria Hubluk-Kaszuba
oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna soliści: Ewa Spanowska, Paweł Żak, Bartosz Szulc
circulatio Artura Zagajewskiego na 2 akordeony i orkiestrę, soliści Leszek Kołodziejski, Eneasz Kubit
Man And Dog Play Cat Music Tomasza Wirackiego utwór na orkiestrę symfoniczną i psa
2. Ola Kozioł i Suavas Lewy performance audiowizualny 18 rzek
3. Aviva Endean videoperformance A face like yours
4. Michał Libera Możliwe i niemożliwe ścieżki rozwoju subwokalizacji albo minimalne warunki teatru wewnętrznego
godz. 22.00
5. X-Navi:Et muzyka elektro-akustyczna
6. Rapoon muzyka elektro-akustyczna

Buntownicy kamery w Kinematografie [film]
Najważniejsze filmy Czechosłowackiej Nowej Fali zobaczymy w kinie Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Czechosłowacka Nowa Fala to ruch filmowy, będący integralną częścią rewolucji kulturowej i świadomościowej Czechów i Słowaków lat 60. XX wieku, która przeszła do historii pod nazwą Praskiej Wiosny.
Po latach powojennej cenzury, strachu i szarości, przyszła odwilż, którą twórcy wykorzystali i pokazali w swoich obrazach.
W Kinematografie zobaczymy najważniejsze dzieła z tamtego okresu: Pali się moja panno (reż. Milo Forman, 1967), Pociągi pod specjalnym nadzorem (reż. Ji Menzel, 1966), Ja, Julinka i koniec wojny (reż. Karel Kachya, 1965), Miłość blondynki (reż. Milo Forman 1965), Stokrotki (reż. Vra Chytilov, 1966), Słońce w sieci (reż. tefan Uher, 1962), Palacz zwłok (reż. Juraj Herz,1968), Diabelski wynalazek (reż. Karel Zeman, 1958).
Przegląd potrwa do 10 listopada.
Sprawdź harmonogram:
6 listopada, niedziela
godz. 15 Diabelski wynalazek (1958), 79
reżyseria: Karel Zeman
godz. 16.30 Stokrotki (1966), 74
reżyseria: Vra Chytilov

Spektakle, koncerty i wystawy. XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [inauguracja]
220 artystów z 20 krajów weźmie udział w dwudziestej jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi.
Od samego początku festiwal ma charakter interdyscyplinarny. W tym roku zaplanowano między innymi 6 spektakli, 2 wystawy i 8 koncertów. – Staramy się, żeby ranga festiwalu rosła z roku na rok. W tym momencie jest to bardzo ważne wydarzenie w Łodzi, ale doceniane też zagranicą – mówi główny organizator festiwalu ks. Waldemar Sondka.
Festiwalowa publiczność zobaczy między innymi “Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Teatru Współczesnego ze Szczecina i prapremierę spektaklu Leszka Mądzika “Gorset”. Zaplanowano też wernisaż wystawy grafik Tadeusza Siary i fotografii górskich Krzysztofa Gardyna.
Warto też wybrać się na koncerty. Adam Strug i Kwadrofonik wystąpią z “Requiem ludowym” w sali koncertowej Akademii Muzycznej, Stanisława Celińska zaprezentuje “Atramentową” w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, a muzyka góralska zabrzmi w Zespole Szkół Salezjańskich.
XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie się6 listopada i potrwa 15 dni.
