Sobota, 5 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Jean Michelle Jarre w Atlas Arenie i pokoncertowa noc w Radiu Łódź [muzyka]
Jean Michelle Jarre po raz kolejny odwiedzi Polskę. W sobotę (5 listopada) wystąpi w łódzkiej Atlas Arenie. Tuz po koncercie zapraszamy na specjalną audycję na naszej antenie.
Jean Michel Jarre powraca na trasę koncertową po 6 latach, jak zwykle w jego wypadku z imponującym spektaklem audiowizualnym. Światowa trasa Electronica Tour rozpoczęła się w Europie w październiku, a poprzedziło ją kilka występów Mistrza na letnich festiwalach. Do Polski Jarre przybędzie wprost ze Skandynawii.
Jean Michel Jarre pokaże w Łodzi nowe show, podczas którego zabierze nas w muzyczną podróż, podczas której usłyszymy nową muzykę z ostatniego, dwuczęściowego albumu Electronica, jak i klasyczne utwory z płyt “Oxygene” czy “Equinoxe”.
W Atlas Arenie zobaczymy Jean-Michel Jarre’a w wyjątkowej i zupełnie nowej super produkcji, którą prezentuje w 2016 roku na największych obiektach, takich jak O2 Arena w Londynie i Accor Hotels Arena w Paryżu.
Koncert w Łodzi rozpocznie się o 20.
O 22 zapraszamy na specjalną pokoncertową Noc w Radiu Łódź.
Maciej Werk i Maciej Kierzkowski do 1 w nocy czekają na Wasze wrażenia z koncertu.
Paweł Kowalski i Meccore String Quartet w Pałacu Herbsta [koncert]
Utwory Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego i Ignacego Jana Paderewskiego zabrzmią w Pałacu Herbsta. Zagrają pianista Paweł Kowalski i Meccore String Quartet.
Pochodzący z Łodzi Paweł Kowalski był pierwszym, po Krystianie Zimermanie, wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora. W 2004 roku był solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu Pociąg do Muzyki Kilara.
Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę: od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego.
W Muzeum Pałac Herbsta artyście wtórować będzie Meccore String Quartet w składzie: Wojciech Koprowski (skrzypce), Jarosław Nadrzycki (skrzypce), Michał Bryła (altówka), Karol Marianowski (wiolonczela). W 2011 roku zespół otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej. Z kolei ich płyta Szymanowski & Debussy dostała dwie nominacje do Fryderyków 2016.
Koncert odbędzie się w sobotę, 5 listopada o godzinie 17 w Muzeum Pałac Herbsta przy Przędzalnianej 72 w Łodzi.
Wydarzenia patriotyczne i sztuka przetrwania. “Łódzkie drogi do niepodległości” [gra miejska]
Mija sto lat od ogłoszenia przez władze austriackie i niemieckie dekretu proklamującego przywrócenie samodzielnego Królestwa Polskiego. Z tej okazji zainaugurowany zostaje łódzki projekt, obejmujący m.in. wycieczki, pikniki, konferencje czy gry miejskie.
Wszystkie wydarzenia,towarzyszące projektowi “Łódzkie drogi do niepodległości” mają przypomnieć łodzianom historię ich miasta, mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Rozpoczynamy cykl różnego rodzaju spotkań, które przez najbliższe dwa lata, w latach 2017 – 2018, przypominać będąo naszej historii. Wśród wydarzeń znajdzie się m.in. przemarsz ulicą Piotrkowską, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czy piknik legionów – wyjaśnia prezydent Zdanowska.
Pierwszym wydarzeniem w ramach projektu będzie gra miejska pod nazwą “Byle do piątego, czyli sztuka przetrwania w Łodzi czasów pierwszej wojny światowej”. – Zajmiemy sięówczesnymi realiami życia – mówi organizator Maciej Kronenberg z Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju “Regio”. – Trzeba będzie skupić się na zaopatrzeniuw żywnośćczy opał, zrozumieć na czym polegają robotnicze kooperatywyiwłączyć się w pracę “komitetów zagonkowych” – wyjaśnia.
Gra miejska odbędzie się w sobotę, 5 listopada, w godzinach 11-15. Obowiązują zapisy.
Happysad w Wytwórni [koncert]
Około tysiąca koncertów, pięć złotych i dwie platynowe płyty – tak w skrócie można opisać Happysad, który wystąpi w Wytwórni.
Duża dawka rocka czeka na jego wielbicieli w sobotę (5 listopada) w Klubie Wytwórnia.
Zespół jest bardzo ceniony na polskiej rynku muzycznym. Aż pięć ich płyt zyskało status złotych, a dwie platynowych. Ostatni album został wydany w 2014 roku.
Koncert w Wytwórni rozpocznie się o godzinie 19. Rozpoczną Eleanor Grey, a później Ten Nemeth. Gwiazdy wieczoru na scenie pojawią się ok. godziny 21.10.
Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [teatr]
Przedsięwzięcie finansowane jest przez województwo łódzkie i po raz pierwszy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. -Są ku temu powody – podkreśla dyrektor naczelny Teatru im.Jaracza Wojciech Nowicki. – Jeśli po każdym festiwalu ja mam na biurku teczkę składającą się z około 150 pozytywnychrecenzji ogólnopolskich, tooznacza, że najwyższa pora, by ministerstwo to zobaczyło i doceniło. Tak też się stało – dodaje Nowicki.
4/5.11.2016, 18:30, Duża Scena Teatru Jaracza – What if they went to Moscow, reż. Christine Jatahy (Brazylia)
“Godzina kota”. Premiera w Teatrze Małym [spektakl]
Drugą premierą nowego sezonu w Teatrze Małym w Manufakturze jest “Godzina kota”, według szwedzkiego dramaturga Pera Olova Enquista.
“Godzina kota przedstawia historię młodocianego mordercy, który nieprzystępny i zamknięty we własnym świecie odrzuca wszelką pomoc, płynącą z zewnątrz. Stawianie pytań o ludzki egoizm nie daje łatwej odpowiedzi wyjaśnia Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego w Manufakturze a jedynie otwiera u widza drogę do własnej interpretacji. To spektakl trudny: dla kogoś, kto szuka w teatrze niełatwej i nietaniej duchowej strawy.
W roli chłopca-mordercy po raz pierwszy na scenie Teatru Małego występuje Michał Jóźwik, niedawny absolwent łódzkiej szkoły filmowej. Partnerują mu: Magdalena Drewnowska i Loretta Cichowicz. Spektakl reżyseruje Katarzyna Dąbkowska Kułacz.
“Godzinę kota” na scenie Teatru Małego w Manufakturze można obejrzeć4 i 5 listopada, a następnie 11 i 12 listopada. Wszystkie spektakle rozpoczynają się o 19.15.