Piątek, 4 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Jest tylko życie”. Spektakl na scenie Filharmonii [spektakl]
W łódzkiej Filharmonii zagości przedstawienie Katarzyny Kuropatwy pod tytułem “Jest tylko życie”.
Przedstawienie jest zwieńczeniem rocznych warsztatówdla dorosłych i seniorów, które zostały zorganizowane w przestrzeni łódzkiego Teatru Szwalnia z udziałem amatorskiego Chóru dla (nie)opornych, działającego przy Filharmonii Łódzkiej. Inspiracją do projektu była sztuka amerykańskiego dramaturga Eugenea ONeilla I śmiał się Łazarz. Autorem opracowania muzycznego i dyrygentem, który poprowadzi podczas przedstawienia Chór dla (nie)opornych, jest Mariusz Lewy.
Na scenie zaprezentuje się Nieformalna Grupa Teatralna w składzie: Anna Biela, Hanna Bielawska, Wiesława Cichecka, Wacław Cichecki, Karol Dewicki, Grażyna Franczyk, Grażyna Kołtonik, Małgorzata Kowalska, Marek Kowalski, Halina Kwaśna, Krystyna Pacholska, Jolanta Pinkowska, Teresa Romanowska, Jolanta Szadkowska, Joanna Turska, Anna Zaklicka.
Piątek, 4 listopada, godz. 19, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22.
“Izrael Lichtenstein. Biografia żydowskiego socjalisty”. Promocja książki [literatura]
Michał Trębacz będzie promował książkę “Izrael Lichtenstein. Biografia żydowskiego socjalisty” w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Izrael Lichtenstein (18831933) był jednym z przywódców żydowskiej partii socjalistycznej Bund w okresie międzywojennym. Ten syn ubogiego mełameda z miasteczka Kowal na Kujawach, wcześnie zmuszony do pracy zarobkowej, zdołał samodzielnie wykształcić się i zdobyć zawód nauczyciela specjalisty w dziedzinie edukacji głuchoniemych. W 1910 r. osiadł w Łodzi, gdzie organizował żydowskie instytucje oświatowe oraz walczył o autonomię kulturalną polskich Żydów i uznanie języka jidysz za ich język narodowy. Był wieloletnim radnym łódzkiej Rady Miejskiej, a także członkiem centralnych władz Bundu. Zasłynął z talentu oratorskiego, który zjednywał mu popularność wśród socjalistów i budził wrogość ze strony prawicy. Gdy zmarł przedwcześnie w wieku 50 lat, na cmentarz odprowadzał go kilkunastotysięczny tłum sympatyków. Historia życia Izraela Lichtensteina została przedstawiona na tle sytuacji politycznej i kulturalnej w Polsce w pierwszych dekadach XX w.
Spotkanie z autorem książki”Izrael Lichtenstein. Biografia żydowskiego socjalisty” odbędzie się w piątek,4 listopada o 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych). Poprowadzi je Kamil Kijek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [spektakl]
Przedsięwzięcie finansowane jest przez województwo łódzkie i po raz pierwszy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. -Są ku temu powody – podkreśla dyrektor naczelny Teatru im.Jaracza Wojciech Nowicki. – Jeśli po każdym festiwalu ja mam na biurku teczkę składającą się z około 150 pozytywnychrecenzji ogólnopolskich, tooznacza, że najwyższa pora, by ministerstwo to zobaczyło i doceniło. Tak też się stało – dodaje Nowicki.
4/5.11.2016, 18:30, Duża Scena Teatru Jaracza – What if they went to Moscow, reż. Christine Jatahy (Brazylia)
Festiwal “Trybuna Teatru” w Piotrkowie Trybunalskim [teatr]
W programie konkursowe prezentacje teatralne, pokazy pozakonkursowe, występy gwiazd oraz warsztaty artystyczne.
Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbieta Łągwa-Szelągowska mówi, że to będzie święto amatorskich teatrów z całej Polski. Na razie piotrkowski MOK przyjmuje zgłoszenia. – Będzie z czego wybierać – zapewnia. – Mamy teatry dorosłych czy młodzieżowe. Cieszę się, że to wszystko rozwija się.
O zwycięstwo powalczy 10 spektakli. – Po 5 w każdej grupie wiekowej, czyli 5 młodzieżowych i 5 dorosłych – dodaje dyrektorŁągwa-Szelągowska. – Staramy się, aby każdy zespół mógł na spokojnie przygotować się. Trudno tak bogaty program zawrzeć w trzech dniach.
Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów “Trybuna Teatru rozpocznie się 4 listopada i potrwa trzy dni. Festiwal odbędzie się w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych [festiwal]
Festiwal odbywa się w Łodzi po raz 19. Organizatorami są 5 Dom Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Pomocy Społecznej Szansa.
Do połowy miesiąca można oglądać wystawę prac plastycznych i rękodzieła artystycznego, mówi Agnieszka Płócienniczak koordynatorka festiwalu. – Warto zobaczyć efekty długiej i wytężonej pracy osób niepełnosprawnych. Ich przygotowania trwają wiele miesięcy, rozpoczynają się zwykle już w marcu. Potrzebne jest też skoordynowanie działań na wielu płaszczyznach, bo podczas festiwalu możemy podziwiać artystów podczas występów scenicznych i poprzez ich działania plastyczne lub też prace rękodzielnicze. To możliwość dostarczenia odbiorcom wielu artystycznych wrażeń – podkreśla Płócienniczak.
Impreza ma niezwykłe znaczenie w codziennej pracy i rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami-mówi Ewa Grajeta.-Przez działalność artystyczną podtrzymana zostaje sprawność psycho – fizyczna, niepełnosprawni potrafią dostrzec swoją wartość i możliwości twórczego wyrażeniaswojej osobowości – tłumaczy.
Najważniejszym dniem festiwalu będzie8. listopada. Na scenie Domu Kultury Ariadna odbędzie się przegląd teatralno-estradowy, turniej recytatorski i występ zespołu “Na piątkę”. Festiwal potrwa do 15 listopada.